שתף קטע נבחר

"מקווה שבשנה הבאה נחזור למולדתנו סוריה"

2,000 דרוזים תושבי רמת הגולן התייצבו על מעבר הגבול וציינו את יום העצמאות הסורי, בזיקוקים והנפת דגלים. המפגינים, תושבי ישראל הדגישו כי הם נאמנים לסוריה ומקווים לשוב אליה לאחר חתימת הסכם השלום

על רקע ההצהרות הלוחמניות של נשיא הסורי אסד, התכנסו הבוקר (יום ה') כ-2000 תושבים דרוזים במג'דל שאמס, על מנת לציין את יום העצמאות ה-62 של סוריה. התושבים לבשו בגדים מסורתיים ונופפו בדגלים ענקיים של סוריה. הם זרקו אורז וירו זיקוקים.

 

העצרת נערכה על "גבעת הצעקות", שבגבול ישראל סוריה. במקביל, נערכה בצידו הסורי של הגבול הפגנה דומה בהשתתפות של יותר מ-1500 בני אדם, שנופפו אל בני משפחותיהם בצידו הישראלי של הגבול. הם הפעילו גם מערכת כריזה חזקה ממנה ניתן היה לשמוע את ההימנון הסורי.


הפריחו בלונים והדליקו זיקוקים. העצרת על הגבול (צילום: אביהו שפירא)

 

בצידו הישראלי של הגבול נורו זיקוקים והופרחו בלונים בצבעי הדגל הסורי והונפו דגלי הרשות הפלסטינית. לדברי מארגני העצרת, בשנים האחרונות מגיעים פלסטינים רבים, על מנת לתמוך בדרוזים בגולן. בעצרת השתתפו גם ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, ויו"ד חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה.

 

מקווים לשלום

"היום אנחנו חוגגים יחד עם אחינו בעם הערבי הסורי את יום העצמאות", סיפר ל-ynet, מג'ד אבו סלאח, תושב מג'דל שאמס, "לרמת הגולן יש היסטוריה מפוארת של מאבק נגד כובשים. זה היה מול הכובש הצרפתי והיום כבר 40 שנים נגד הכובש הישראלי. אנחנו היינו ונישאר תמיד חלק מהעם הסורי. אנו שואפים לסיום הכיבוש ולהחזרת החלק היקר הזה לתוך המולדת הטבעית שלו, סוריה".

 

אבו סלאח התייחס גם לאמירות שהשמיע נשיא סוריה אסד, בנושא ההערכות למלחמה מול ישראל: "אנחנו לא יודעים אם תפרוץ מלחמה, אבל מה שבטוח הוא שהדרך היחידה היא דרך השלום.

 כולם יודעים שבמלחמות יש רק מפסידים, את זה למדה ישראל על בשרה בקיץ 2006. ישראל חושבת שבדרך הכוח היא תוכל להשיג יעדים, ההיסטוריה הוכיחה אחרת. הצד הסורי מושיט את ידו לשלום, עבור הסורים זו אסטרטגיה, לא רק טקטיקה".

 

יוסף בטחיש מהכפר מסעדה הביע תקווה כי יוכל להתאחד עם קרוביו מצידו השני של הגבול: "היום אני מרגיש אזרח סורי גאה החי בגלות ממדינתו. אני מקווה שישראל תבין כי השלום הוא הדרך היחידה להפסיק את העוינות. אני שמח לראות שבצידו הסורי של הגבול, באים רבים לתמוך במאבקנו ואני מקווה שכבר בשנה הבאה ייחתם הסכם שלום במסגרתו נחזור למולדתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צפו בסורים מהצד השני של הגבול
צילום: אביהו שפירא
מומלצים