שתף קטע נבחר

לראשונה בצה"ל: בני"שים יערכו את ליל הסדר

סדרי הפסח המיתולוגיים בצה"ל ייערכו השנה ברובם על ידי תלמידי ההסדר המצויים בשלב השל"ת. בישיבות מסבירים: "המהלך יחסוך כסף לצבא ויכניס אווירה רוחנית יותר לבסיסים"

חב"דניקים ומש"קי דת – OUT, עכשיו קבלו את הבני"שים: כל חייל בצה"ל מכיר את ליל הסדר בבסיס והבדידות הגדולה בערב הכי משפחתי בשנה. יוזמה חדשה של הרבנות הצבאית ואיגוד ישיבות ההסדר אולי לא תכניס לשם את אבא ואמא, אבל היא עשויה בהחלט להביא משהו מאווירת החג לכל חייל וחייל. הרב הצבאי הראשי ביקש, איגוד הישיבות נענה והתלמידים נרתמו, ובמוצאי שבת ינחו כ-200 בני ישיבות הסדר את סעודות ליל הסדר בבסיסי ומוצבי צה"ל השונים, ובהם שני סדרי הפסח המרכזיים לחיילים בודדים. ברבנות הצבאית, שגייסה עד היום רבנים ומש"קי דת במילואים, מקווים לחסוך בכסף, ורבני הישיבות מאמינים כי הדבר יתרום לאווירה הרוחנית בבסיסים. 

 

על פי ההסדר שהיה נהוג בשנים שעברו, כל חייל המשרת ביחידות העורפיות השתתף בשני מבצעים שקיימה הרבנות הצבאית (פסח ויום-כיפור), זאת כהשלמה לשירות הקצר יותר מזה של החיילים הקרביים. השנה ביקש הרבצ"ר, תא"ל אביחי רונצקי, לשלב במבצע פסח גם את החיילי המסלול הלוחמים המצויים בשלב השל"ת (שירות ללא תשלום) – שנות הלימודים בישיבה. אף שבתקופה זו רשאי צה"ל לגייס במידת הצורך את התלמידים לשירות פעיל הוחלט שברוב המקרים לא יוצאו צווים.

  

בסופו של דבר ישתתפו כ-850 בני ישיבות במבצע פסח וכ-200 מהם ייערכו את ליל הסדר בבסיסים – רובם בהתנדבות. הם ינהלו את הסדרים המרכזיים לחיילים הבודדים במלון צפון בקריית שמונה ובכפר הנופש באשקלון, וכן סדרים מצומצמים יותר - עם הלוחמים ברצועת עזה ובמוצבים נוספים. אתמול השתתפו עורכי הסדרים ביום הכנה מיוחד שקיימה הרבנות. הם קיבלו מהרבנים הצבאיים הבכירים הנחיות הלכתיות וכן טיפים לניהול הסדר באווירה הצה"לית. 

 

יעקב שמידה, תלמיד שיעור ה' בישיבת ההסדר בתקוע, שהתנדב אף הוא למשימה, אמר ל-ynet: "קראו לנו לערוך סדרים כדי להכניס אוירה יהודית לליל הסדר בצבא. לכמה חברים שלי הוצאו צווים, אבל אני עצמי התנדבתי. חשוב לי לנסות את זה. מבחינתי זו שליחות ומפגש עם משהו חדש, שאולי אצליח בו גם לְזַכּוֹת אחרים". שמידה ששירת בעצמו בגדוד שמשון, יודע מה זה ליל הסדר מחוץ לבית, ולפני שהחליט להתנדב קיבל את אישור ההורים. ומה עם הירתמות להכשרת המטבחים בבסיסים? "את מבצע פסח עשיתי השנה בבית". 

 

סמנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, אליעזר דויטש, שיבח בשיחה עם ynet את התלמידים ואמר: "850 תלמידי ישיבות נמצאים עכשיו בחופש, אבל במקום לטייל ולנפוש הם מתנדבים להכשרת המטבחים בצבא ולעריכת ליל הסדר בבסיסים. בימים האחרונים הם יוצאים מהבית ב-6:30 בבוקר, אחרי תפילה, וחוזרים רק בערב - פעם לימי הכנה ופעם לעבודה עצמה. היו גם כמה שהתנדבו לזה ביום הבחינה הפסיכומטרית שלהם. כולנו מבינים שזהו צורך גדול של הצבא, הן מבחינה רוחנית והן מבחינה כלכלית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
הבני"ישים עושים סדר. גם בזמן החופשי
צילום: טל כהן
מומלצים