שתף קטע נבחר

ניצולי השואה עוד מחכים לדו"ח: "העיקר היישום"

ועדת החקירה הממלכתית בראשות השופטת דורנר הבטיחה לפרסם את הדו"ח לפני פסח, אך עדיין מתעכבת. ארגוני הניצולים מפגינים סבלנות: "הם עושים עבודה רצינית ואפשר לחכות, החשש הוא מאי-יישום המסקנות"

ערב פסח כבר מאחורינו, אבל ניצולי השואה בישראל עדיין מחכים לממצאי ועדת החקירה הממלכתית שמונתה לבדוק את טיפול הרשויות בניצולים. כזכור, הבטיחה ראש הוועדה, השופטת בדימוס דליה דורנר, להגיש את מסקנותיה עוד לפני החג הראשון.

 

ל-ynet נודע כי הדו"ח מוכן ברובו, אך ממתין למספר נושאים בלתי פתורים, כמו חוות דעת משפטית, הדרושים לפני פרסום. כפי הנראה, יתפרסם הדו"ח במהלך החודש הקרוב.

 

הארגונים המייצגים את ניצולי השואה אינם מופתעים מהעיכוב לעומת המועד המובטח.

 לטענתם, הם מודעים לכך שהוועדה עושה עבודה יסודית ומוכנים להמתין.

 

יו"ר ניצולי שואה יוצאי רומניה, שמואל ריינש, אמר ל-ynet שהוא מעדיף להמתין עוד שבועיים ולקבל מסקנות רציניות. "אני עצמי העדתי בפני הוועדה וקיבלתי יחס יוצא מן הכלל. היו המונים שהעידו, ואני מצפה מהוועדה לעבודה רצינית ומושקעת".

 

יחד עם זאת, מקווה ריינש להימנע מסחבת נוספת, "אני מקווה שבביצוע המסקנות של הוועדה לא יהיה עיכוב. אני מעדיף שתהיה סחבת עם גיבוש מסקנות ולא עם יישומן, ואני חייב להודות כי אני חושש מאי יישום המסקנות".

 

"כל הניצולים העידו על חוסר רגישות וחוסר אמינות"

נח פלוג, יו"ר מרכז הארגונים - ארגון הגג של ארגוני ניצולי השואה - הביע אף הוא אמון בעבודת ועדת דורנר. "אני סומך על הוועדה שאם הדו"ח הזה לא מוכן עדיין כנראה יש סיבות לכך, ואני מקווה שהמסקנות יגיעו בהקדם ויחשפו את כל הטרטורים, הביורוקרטיה וחוסר היחס לניצולי שואה בכלל ולמרכז הארגונים בפרט".

 

פלוג קרא תמליל של כל העדים שדיברו בפני הוועדה, ולטענתו כל הניצולים העידו על "סחבת, חוסר אמינות ורגישות שהופגנה כלפיהם".

 

יו"ר הקרן לרווחת ניצולי השואה, זאב פאקטור, הצביע גם הוא הצביע על התייחסות רצינית של הוועדה לבעיות הניצולים.

 יחד עם זאת, לא היה יכול להימנע מאזכור סוגיות אחרות שלא נחקרו - "כגון היעדר הפעולה במשך שנות ההשמדה של יהודי אירופה להצלה, או להגשת כל סיוע כלשהו מצד הקהילה הבינלאומית".

 

עוד אומר פאקטור כי חש על בשרו את כל מה שחוקרת הוועדה היום. "אני הייתי פה ואני יודע מה התרחש בארץ. אנחנו ניצולי השואה חשבנו שאנו נוסעים הביתה לאחים שלנו, ועל סמך הניסיון האישי זה לא מה שהיה. אני מצפה שהמסקנות של הוועדה יאשרו זאת". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת דורנר. מתמהמהת
צילום: דודי ועקנין
הפגנת ניצולי שואה, בקיץ האחרון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים