שתף קטע נבחר

צפון-קוריאה: התקדמות במו"מ על הצהרת הגרעין

משרד החוץ בפיונגיאנג דיווח כי השיחות עם המשלחת האמריקנית מתקדמות בצורה "כנה ובונה" וכי חלה התקרבות בין הצדדים בנוגע להצהרה הגרעינית שדורשת ארה"ב מצפון-קוריאה לפרסם כחלק מההסכם לפירוקה מנשק גרעיני. במקביל, נשואות עיניי הצדדים לדיון בסוגיית "הכור הסורי" שיתקיים הערב בוועדות החוץ והמודיעין של הקונגרס האמריקני

צפון-קוריאה הודיעה הבוקר (ה') כי התקדמות חלה במשא ומתן המתקיים בינה לבין המשלחת האמריקנית בנוגע לפירוקה של פיונגיאנג מנשק גרעיני. המשלחת האמריקנית בראשות עוזר מזכירת המדינה, כריסטופר היל, הגיעה הלילה לצפון-קוריאה מסיאול אך טרם התייחסה לפגישותיה עם הנציגים הצפון-קוריאנים.

 

בהודעה שפרסם משרד החוץ בפיונגיאנג נכתב כי המגעים בין הצדדים מתקדמים בצורה "כנה ובונה" וחלה התקדמות במגעים.

 

עוד נמסר כי הצדדים דנו בנושאים טכניים הנוגעים להצהרה הגרעינית שדורשת ארה"ב מצפון-קוריאה לפרסם כחלק מתוכנית הפירוק, אך לא נמסרו פרטים נוספים.

 

וושינגטון זעמה על צפון-קוריאה לאחר שזו לא עמדה בתאריך היעד שנקבע לה, 31 בדצמבר 2007, למסירת הצהרה מפורטת על תוכניותיה הגרעיניות, כפי שמתחייב מהסכם הפירוק הגרעיני שעליו חתמה בחודש פברואר אשתקד.

 

לפני כשלושה שבועות דווח כי שתי המדינות הגיעו להסכם על הפיצוי הפוליטי שיוענק לפיונגיאנג בתמורה להצהרה על פעילותה הגרעינית. בתחילת השבוע דיווח העיתון היפני "טוקיו שימבון" כי צפון-קוריאה הודיעה בדצמבר האחרון לארה"ב כי הפיקה כ-30 ק"ג של פלוטוניום - כ-20 ק"ג פחות מהכמות שייצרה על פי הערכות אמריקניות.

 

בתוך כך, הולכת וגוברת הדריכות לקראת הדיון שייערך הערב בוועדות המודיעין והחוץ של הסנאט ובית הנבחרים האמריקני ובו יוצג שיתוף הפעולה הגרעיני בין צפון-קוריאה לסוריה.

 העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח הבוקר כי בין היתר יוצג בדיון סרטון בו נראים בבירור עובדים צפון-קוריאנים בתוך המתקן הסורי שהופצץ ב-6 בספטמבר 2007.

 

על פי הדיווח, סרט וידאו שצולם בתוך המתקן בקיץ שעבר היה העדות המרשיעה ששכנעה את ישראל ואת ממשל בוש שמדובר בכור מדגם צפון-קוריאני לייצור פלוטוניום לנשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היל. פגישות בפיונגיאנג
צילום: איי פי
מומלצים