שתף קטע נבחר

גורם אמריקני: הווידאו מהכור הסורי משכנע מאוד

בארה"ב תם הדיון שחשף פרטים על שיתוף הפעולה בין צפון קוריאה לבין סוריה בתחום הגרעין. לאחר שחברי ועדות המודיעין והחוץ של הקונגרס צפו בדלתיים סגורות בקלטת וידאו מהמתקן שהופצץ בידי ישראל בספטמבר, אמר אחד מהם "זאת הפרה רצינית של אי-הפצת נשק גרעיני"

הפרטים מתחילים להיות רשמיים? בישראל ובארה"ב המתינו בדריכות לדיון בגבעת הקפיטול בוושינגטון, שבו ייחשפו לראשונה פרטים רשמיים על המתקן שהופצץ בספטמבר על-ידי מטוסי חיל-האוויר. הערב (יום ה') זה קרה - צמרת ה-CIA הציגה לחברי ועדות המודיעין והחוץ של הקונגרס קלטת וידאו המוכיחה שצפון קוריאה סייעה לסוריה להקים כור גרעיני לייצור פלוטוניום, שהושמד על-ידי ישראל לפני שהחל לפעול.

 

גורמי מודיעין אמריקנים שצפו בקלטת הגדירו אותה "משכנעת במיוחד". לדברי אחד הגורמים, הווידאו נאסף על-ידי כמה סוכנויות מודיעין, ולא רק בידי ישראל. חבר בכיר בוועדת המודיעין של בית הנבחרים האמריקני, חבר הקונגרס פיט הוקסטרה, אמר בתום הדיון כי הכור הגרעיני בסוריה היווה "הפרה רצינית של אי-הפצת נשק גרעיני".

 

יועץ הנשיא לביטחון לאומי, סטיב האדלי, וראש ה-CIA, הגנרל מייקל ו. היידן, הציגו את הקלטת לחברי ועדת המודיעין, ועדת החוץ והוועדה לשירותים מזוינים. השניים יתדרכו גם את חברי הוועדות המקבילות בסנאט. רשת הטלוויזיה ABC דיווחה שהצגת הקלטת היא צעד נדיר משום שלטענת כתב הרשת, "קרוב לוודאי שהצגתה תחשוף שישראל הפעילה מרגל במתקן הגרעיני הסורי".

 

מוקדם יותר שוחח ג'ון רוד, עוזרה של קונדוליזה רייס, עם יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, וביקש לפתוח בחקירה נגד צפון קוריאה וסוריה על ההפרות החמורות שבבניית הכור הגרעיני. הבית הלבן צפוי לצאת בהודעה רשמית בשעות הקרובות.

 

ברקע, מכחישה סוריה כי צפון קוריאה מסייעת לה לבנות כור גרעיני. שגריר סוריה בבריטניה, סמי אל-חיאמי, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אין לטענות קשר ליחסי צפון קוריאה וסוריה. ארה"ב מנסה להפעיל לחץ על פיונגיאנג. מדובר במניפולציה פוליטית לקראת השיחות הקרובות עם צפון קוריאה".

 

"דימיון בין הכור הסורי לכור הצפון קוריאני"

עוד לפני תחילת הדיון כבר נפוצו שמועות על מה שצפוי בו. העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם כי הסרט שצולם בתוך המתקן הסורי בקיץ שעבר היה העדות המרשיעה לכך שמדובר בכור מדגם צפון קוריאני לייצור פלוטוניום לנשק גרעיני. 

 

צילומי הווידאו של המתקן הגרעיני, ששם הצופן הסורי שלו "אל קיבאר", מציגים בבירור עובדים צפון קוריאנים בתוכו והיו הראייה המרכזית, שבעקבותיה החליטה ממשלת ישראל להפציץ את המתקן ב-6 בספטמבר 2007. בסרטון הווידאו ניתן לראות בבירור כי הכור הסורי הוא העתק של הכור הצפון קוריאני, לרבות צורה זוהה של החדרים ושל מספר החורים למוטות הדלק הגרעיני.

  

סרטון הווידאו מאשש את הדיווחים שנפוצו כבר בימים שלאחר התקיפה - לפיהם ישראל תקפה לאחר שצילמה מתקן גרעיני סורי. עם זאת, הדיווחים עד עכשיו התייחסו בעיקר לאפשרות צילום מהאוויר של האזור שהופץ. כמה מהדיווחים אף ייחסו לישראל כניסה קרקעית לאזור הכור ולקיחת דוגמאות קרקע מהמקום.

 

בממשל האמריקני ציפו בקוצר רוח לתום הדיון כדי להתבטא באופן חופשי על קשרי הגרעין בין צפון קוריאה לדמשק, ולשבור את קשר השתיקה סביב הפצצת מתקן הגרעין בסוריה. דוברת הבית הלבן, דנה פרינו, רמזה כי אין בכוונתה לדבר בפומבי על הנושא, לפחות עד אחרי הדיון.

 

בתדרוך לכתבים נשאלה הדוברת על הקשר של צפון קוריאה לאתר שהותקף בסוריה, והשיבה: "אם אענה לשאלה, תשובתי תתייחס גם לשאלות שאיני יכולה להשיב עליהן. קצת סבלנות. בואו נאפשר לשיחות להתנהל בגבעת הקפיטול, ואז נוכל לדבר על זה יותר".


פורסם לראשונה 24/04/2008 18:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתקן הסורי כפי שנראה מהחלל
צילום: דיגיטל גלוב, מתוך אתר ה"ניו יורק טיימס"
האדלי. הציג את הקלטת
צילום: רויטרס
מומלצים