שתף קטע נבחר

"אם היו 5 מיליון יוסי הראל, לא היו לנו בעיות"

יוסי הראל, מפקד הספינה אקסודוס, הלך לעולמו והותיר קרובים וחברים כואבים. "זאת אבדה לנוף הישראלי", אמר חברו הקרוב, פרופ' משה מני. הסופר יורם קניוק: "תמיד בחרתי ללכת לכיוונו, ופתאום אין לי את המצפן הזה"

חבריו ומשפחתו של יוסי הראל, מפקד הספינה אקסודוס, סופדים לו. "אם היו לנו עוד חמישה מיליון ישראלים כמו יוסי הראל, לא היו בעיות בארץ בכלל" - במלים אלו ביכה אמש (שבת) פרופ' משה מני, את מותו של יוסי הראל, חברו הקרוב בחמישים השנים האחרונות. הראל, מפקד ספינת המעפילים אקסודוס, מת בגיל 90 בביתו בתל אביב כתוצאה מדום לב.

 

מני אמר בשיחה עם ynet כי "יוסי נפטר אמנם בגיל מכובד, אבל זאת עדיין אבדה לנוף הישראלי, מפיקוד על האקסודוס דרך כל מני נפתולי חיים אחרים בארץ ובחו"ל, יוסי ייצג את ישראל היפה שהולכת ונעלמת". לדבריו, הראל הותיר את חותמו על הרבה אנשים. "יוסי היה בעל חוש הומור מפותח, בעל ראש פתוח והיה אדם אנטי דוגמטי. הוא ידע לחיות ונתן לכל מי שסביבו לחיות".

 

מני סיפר כי הוא חש עצב גדול. "אני מרגיש שמשהו נקטע ונגדע ממני. אני מסתכל ורואה כי שתי זרועותיי איתי, אך משהו חסר לי. אין מי שיכול למלא את מקומו של יוסי, חיינו היו קשורים כחוט השני משך שנים, וכעת החוט נפרם".

 

הסופר יורם קניוק הכיר את הראל היכרות רבת שנים ואף כתב את הספר "אקסודוס: אודיסיאה של מפקד", המתאר את פועלו של הראל בתקופת ההעפלה. קניוק אמר ל-ynet: "יוסי היה בשבילי מגיבורי ההיסטוריה הישראלית והיה שותף לדברים הגדולים ביותר שנבנו כאן. מה שהוא תרם למדינת ישראל לא יסולא בפז".

  

"פתאום אין לי את המצפן"

קניוק מתאר את הראל כמי ששייך לדור שלא קיים עוד, ומבהיר כי הראל היווה עבורו דמות מכוונת. "הסתכלתי עליו מלמטה למעלה. ראיתי בו גיבור דורנו, יחיד במינו", אמר, "אם הסתכלתי ימינה ושמאלה, תמיד בחרתי ללכת לכיוונו, ופתאום אין לי את המצפן הזה". קניוק הוסיף: "אומרים שבמקום שבו אין אנשים, תהיה איש - הוא היה האיש במקום הזה - בהגנה, בעלייה ב', במודיעין הישראלי ובפרשיות נוספות".

  

קניוק סיפר כי על אף פועלו הרב - הראל היה אדם צנוע. "הוא לא היה גאוותן, לא היה מתנשא, לא היו לו הכמיהות שיש לכל-כך הרבה אנשים בארץ - להגיע לעמדת כוח - הוא לא רצה לעצמו שום עיטור גבורה".

 

חתנו של הראל, סר רונלד כהן, סיפר על פועלו בשנים האחרונות. לדבריו, למרות שלחם כל כך הרבה כל חייו בשביל מדינת ישראל הוא מאוד תמך בפיתוח הכלכלי של הפלסטינים ובעבודת קרן "פורטלנד טראסט", קרן נאמנות שעובדת בישראל ובגדה המערבית.

 

כהן סיפר כי חייו של הראל שזורים לכל אורכם בהיסטוריה של מדינת ישראל.

"יוסי היה מעורב בזמן המנדט גם בפלגות הלילה המיוחדות שהקים אורד וינגייט, בניסיון למנוע התקפות על קיבוצים ויישובים. אחרי אוניות המעפילים היה בין מייסדי חיל הים ולחם בעד הארץ כל חייו", סיפר.

 

לדברי כהן, "אחרי 50 שנה של מלחמה, החלה לחלחל בו הידיעה שהיא תרמה לקיצונים בשני הצדדים ומנעה הסכם בין שני עמים שבסך הכל מחפשים לחיות בשקט. הוא הבין שאם לא נפעל גם בצד הפוליטי והכלכלי, יהיה קשה מאוד להגיע להסכם שלום אמיתי עם הפלסטינים".

 

כהן, העומד בראש קרן "פורטלנד טראסט", סיפר שהראל סייע להקמתה וכיום היא מפעילה משרדים בלונדון, בתל-אביב וברמאללה. הקרן עובדת בשיתוף פעולה עם קרן קורת בגליל כדי לפתח יזמות בקרב יהודים וערבים. בגדה המערבית מסייעת הקרן לפלסטינים לבנות בתים במחירים סבירים, בהיקף של 15 אלף יחידות דיור לפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הראל. "אבדה לנוף הישראלי"
צילום: שי אלוני
צילום: ניב קלדרון
פרופ' מני. "אין מי שיכול למלא את מקומו של יוסי"
צילום: ניב קלדרון
צילום: מיכאל קרמר
קניוק. ללא מצפן
צילום: מיכאל קרמר
צילום: טל כהן
סר רונלד כהן. חתנו של הראל
צילום: טל כהן
מומלצים