שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בעקבות החג: מחסור חמור במנות דם במד"א
  מלאי מנות הדם מסוג "או" הגיע לקו האדום. הסיבה: מיעוט תורמי דם בשל חופשת החג במפעלים, בבתי ספר ובצה"ל - המהווים את עיקר התורמים. אנשי בנק הדם התקשרו לתורמים ותיקים בערב החג, אולם ההיענות היתה נמוכה

  מלאי מנות הדם בשרותי הדם של מד"א בתל השומר הגיע לקו התחתון: בעקבות חג הפסח והחופשות המרוכזות הגיע מלאי מנות דם מסוג "או" למחסור חמור. המחסור גורם לקשיים באספקת הדם לבתי חולים ועלול להביא לפגיעה בפעילות השוטפת, לקושי בטיפול בפצועים ולדחיית ניתוחים.

   

   

  המחסור העונתי הזה מתרחש כמעט מדי חג. הפעם מדווחים במד"א כי
  התפלגות סוגי הדם בישראל
  סוג שכיחות
  A+ 34%
  O+ 30%
  B+ 15%
  AB+ 6%
  A- 10%
  O- 3%
  B- 1%
  AB- 1%
  המספר הכללי של מנות הדם הוא מעל הקו האדום, אולם קיים מחסור במנות דם מסוג "O-" ו- "O+", מלאי שהגיע לקו האדום. המדובר במנות הדם הנצרכות ביותר.

   

  "עם ישראל בחוץ לארץ ובחופשות, החמסין היכה ואלה התוצאות", אומרת ל-ynet ד"ר ורד יהלום, סגנית מנהלת שרותי הדם של מד"א, למרות שהתרמנו אתמול קרוב ל-960 מנות, כל הזמן צריך יותר ויותר, במיוחד מסוג הדם O. אבל כל המפעלים ובתי הספר סגורים, הצבא בהדממה, העם נופש ופחות ופחות מגיעים לתרום. למזלנו
  יש עדיין אנשים טובים שבאים לתחנות ההתרמה, אבל זה לא מספיק, חייבים תרומות נוספות".

   

  "הצריכה של מנות דם מסוג O יותר גבוהה", אומרת ד"ר יהלום, "במצבי חירום, כשאין זמן לבדוק את סוג הדם של החולה בתאונת דרכים קשה או אצל אישה שצריכה לקבל עירוי תוך רחמי או עירוי חליפי לתינוק, משתמשים בסוג דם O ולכן תמיד כשיש מחסור, הוא קודם כל בסוגי הדם הללו, ואת התורמים האלה צריכים יותר מכולם".

   

  בערב החג אתמול (ו') התקשרו אנשי מד"א בבנקי הדם ברחבי הארץ לתורמים והזמינו אותם לבוא ולתרום, אולם ההיענות הייתה נמוכה. אלה שמעוניינים מוזמנים לתרום דם בתחנות ההתרמה שבסניפי מד"א השונים.

   

  • למידע על נקודות ההתרמה ליחצו כאן .

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים