שתף קטע נבחר

"שלום וניתוק סוריה מציר הרשע - אינטרס ישראלי"

גורמים מדיניים בכירים בירושלים התייחסו לכוונת הטורקים להפגיש בין אישים ישראלים וסורים. "אם סוריה תתנתק מציר הרשע, זאת תהיה ההתקדמות, ולא הדיבורים וההצהרות", אמרו

"שלום עם סוריה הוא אינטרס אסטרטגי ישראלי, בתנאי שיושג ההישג של ניתוק סוריה מציר הרשע" - כך אמרו הבוקר (יום א') גורמים מדיניים בכירים בירושלים. עם זאת, באותה נשימה מנמיכים הגורמים ציפיות ומבהירים כי מדובר בתהליך ארוך טווח, התובע זמן ובעיקר סבלנות.

 

בעקבות הפרסומים האחרונים על כוונת הטורקים להפגיש בין אישים ישראלים וסורים והמסרים ההדדיים שהוחלפו בין דמשק לירושלים דרך טורקיה, התייחסו בירושלים לנושא בזהירות מתבקשת. "הערוץ הטורקי קיים, הוא מתנהל", אמר גורם מדיני בכיר בירושלים. "אף אחד לא מעלה אותו לגבהים מעבר למה שהוא באמת ואף אחד לא מוריד אותו למצולות".

 

לדברי הגורם, האינטרס של ישראל ברור לסורים. "אם סוריה תתנתק מציר הרשע, אם ייובש חמצן החימוש ואמצעי הלחימה מחיזבאללה, אם יוזזו בסיסי ג'יהאד וחמאס מדמשק - זאת תהיה ההתקדמות, ולא הדיבורים וההצהרות", הדגיש הגורם בשיחה עם ynet.

 

לעומת זאת, אמר הגורם, "אם ישראל תידרש רק לשלם מחיר שעליו מדברים, קרי הגולן, ולא תקבל תמורה, הרי שלא עשינו דבר". בלשכת ראש הממשלה בירושלים סירבו להתייחס לידיעות המגיעות מאנקרה, לפיהן ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יורם טורבוביץ', העביר לפני שבועות אחדים באופן אישי אגרת לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיף ארדואן, ובה נכונות לסגת מהגולן.

 

טורקיה תנסה להפגיש אישים מישראל ומסוריה

אתמול נועד נשיא סוריה, בשאר אסד, עם המתווך שהעביר מסרים בינו לבין ראש הממשלה, אהוד אולמרט - ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. השניים דנו בנושא חידוש המשא ומתן לשלום בין סוריה לישראל. ארדואן אמר לפני בואו לסוריה

ש"אני חושב בראש ובראשונה להפגיש בין אישים משני הצדדים. אם זה יוליד תוצאות חיוביות, ננסה להפגיש בין המנהיגים".

 

אסד אמר בפגישה עם ארדואן כי "סוריה מוכנה להמשיך בשיתוף פעולה עם טורקיה בכל צורה שתספק ביטחון ויציבות לאזור". עם שובו לאנקרה, אמר ראש ממשלת טורקיה שממשלתו מתווכת בין ישראל לסוריה במאמץ לקדם את השלום: "שני הצדדים ביקשו את המאמץ הזה, וטורקיה תעשה כמיטב יכולתה. זה יתחיל בפגישות בדרג נמוך, ואם הן יצליחו, בעזרת האל, נגמור בפגישות בדרג גבוה יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אסד. יוותר על ציר הרשע
צילום: AFP
אסד וארדואן. דנו בשלום
צילום: AP
אולמרט. אינטרס אסטרטגי
צילום: פלאש 90
מומלצים