שתף קטע נבחר

חשד לתיאום מחירים בין רשתות קמעונאיות בבריטניה

חוקרים פשטו בסוף השבוע על משרדי אסדה, טסקו וסיינסבורי והחרימו תכתובת אי־מיילים שמעידה לכאורה כי רשתות הסופרמרקטים תיאמו מחירים לרעת הצרכנים, דווקא בתקופה בה מחירי המזון בשיא

הרשויות בבריטניה עורכות חקירה מסועפת בחשד לתיאום מחירים בין חברות טבק וכמה מרשתות הקמעונאות הגדולות במדינה, כך פירסם היום (א') הסאנדיי טלגרף.

  

חוקרי המשרד לסחר הוגן (OFT) בבריטניה ביקרו במשרדים של ענקית הקמעונאות טסקו וכן של סיינסבורי תומפסון ואסדה, החטיבה הבריטית של וול מארט.

 

החקירה מקיפה מוצרים רבים, אך התחילה מחקירה של טענות כי מחיר החלב בבריטניה מתואם בין הרשתות.

 

ביום שישי הודיע ה־OFT שהוא חוקר חשד לתיאום מחירים של מוצרי טבק. על פי העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מעורבות בחקירה גם חברות הטבק ג'פן טובאקו ואימפריאל טובקו.

 

בטסקו טענו בסוף השבוע שלמיטב ידיעתם החשד לתיאום מחירים נפל על יצרניות הטבק ולא על הרשתות, אך התרחבות החקירה מעוררת חשש שתיאום המחירים רחב הרבה יותר, ואינו מוגבל רק לחלב או טבק.

 

העיתונות הבריטית דיווחה אתמול שהרשויות תפסו במשרדי החברות הקמעונאיות מאות מסמכים בפשיטת פתע שהתקיימה בסוף השבוע וכן תכתובת אי־מיילים ענפה שמעידה על תיאום מחירים ביניהם. מדובר בחקירה מקיפה וחשאית המערבת יותר מ־100 חוקרים, ומהווה את החקירה המקיפה ביותר בהיסטוריה של ה־OFT.

 

מחירי המזון ומוצרי בסיס אחרים התייקרו בעשרות אחוזים בבריטניה, כמו במקומות אחרים בעולם, ומחקר בשבוע שעבר גילה כי משפחה בריטית ממוצעת מוציאה 800 ליש"ט יותר לשנה על קניות בסיסיות. מחיר סל המוצרים עלה ב־15% בתוך שנה.

 

למרות העלייה בהוצאות, רשתות הקמעונאות בבריטניה רשמו רווחים חסרי תקדים, וטסקו, הגדולה שבהן, דיווחה החודש על רווח שיא של 2.8 מיליארד דולר ברבעון, כשאחד מכל שמונה ליש"ט שהבריטים מוציאים מגיע לקופתה.

 

למרות שה־OFT אמור למנוע תיאום מחירים ולעודד תחרות כדי להיטיב עם הצרכנים במדינה, כמה אנשי עסקים בכירים בבריטניה מבקרים בחריפות את פעולות הארגון, בעיקר מאז מינויו של ג'ון פינגלטון לראש הארגון ב־2005.

 

אנשי תעשייה טוענים שהארגון מתמקד בחקירות עם פרופיל תקשורתי גבוה. אחת החקירות הסתיימה בקנס של 121.5 מיליון ליש"ט לחברת התעופה בריטיש איירווייס בגלל שיחות לא חוקיות עם חברה מתחרה.

 

ה־OFT והחברות המעורבות סירבו להגיב לידיעה על החקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניף טסקו בבריטניה: חקירה מקיפה ביותר
מתוך אתר החברה לעיתונות
מומלצים