שתף קטע נבחר

הרב מלמד מציע: "כל היהודים – אזרחי ישראל"

בכנס שנערך ברמלה בנושא יחס התורה למיעוטים קרא הרב זלמן מלמד לשלול את זכויותיהם של "אזרחים נוכרים החותרים תחת המדינה" ולקבוע בחוק כי כל יהודי העולם הם אזרחי ישראל. מארגני האירוע: "המטרה אינה שנאה או זלזול באומות"

"צריך לחוקק חוק שכל יהודי בעולם יהיה אזרח מדינת ישראל, גם אם הוא אינו גר כאן" – כך קובע רב היישוב בית אל הרב זלמן מלמד, מבכירי רבני הציונות הדתית. לדבריו, המהלך ייתן ביטוי ממשי לכך שישראל היא מדינת העם היהודי, יסייע לה במלחמה על הדמוגרפיה ו"יעזור גם בהצבעות ובהשפעה חזקה יותר על ההנהגה". עם זאת מסכים הרב כי יהודי שאינו גר בישראל לא יקבל "זכויות ממוניות" כקצבאות ביטוח לאומי, כל עוד אין מטילים עליו מיסים וחובות אחרים.

  

בדברים שנשא בכנס "בין ישראל לעמים", העוסק ביחס התורה למיעוטים בארץ ישראל, אמר הרב מלמד כי "המטרה האידיאלית שלנו היא שארץ ישראל כולה תהיה של עם ישראל, על כל גבולותיה ובהתאם להבטחות שניתנו לאברהם אבינו, ושהמדינה תתנהל על פי תורת ישראל". לדבריו, יש לחתור לכך, בין היתר, בהענקת אזרחות לכל יהודי העולם. הרב גילה עוד כי ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) כבר פועל לחקיקה זו ושוחח עימו בנושא כמה פעמים.

 

בנוסף מציע הרב מלמד גם שלילת זכויות אזרחיות מערביי ישראל. "גם לבעלי ההשקפה הדמוקרטית מובן שיש להגביל את הזכויות של אלה שרוצים לפגוע במדינה", אמר הרב בכינוס, "יש הרבה נוכרים במדינת ישראל חותרים תחת המדינה כפשוטו. אנשים כאלה לא יכולים לבחור לכנסת ולקבוע את הנהגת המדינה. צריך לקבוע בחוק שלא יכול להיות אזרח שחותר נגד המדינה".  

 

בפתח הדברים סקר הרב מלמד את עמדת הפוסקים בשאלת מקומם של אינם יהודים בארץ ישראל ותחת שלטון יהודי, והסיק כי על פי התורה יש להעניק מעמד "גר תושב" לכל מי שמכיר בקיומה של המדינה כמדינה יהודית ומקבל על עצמו את שבע מצוות בני נח. עם זאת הסביר הרב כי בתקופתנו ישראל לא יכולה לעשות מה שהיא רוצה אלא חייבת לעמוד בדרישה לדמוקרטיה וזכויות למיעוטים. "אנחנו לא יכולים לחיות בניתוק מכל המדינות מבחינה מדינית, כלכלית, מדעית וביטחונית", אמר. בנוסף הזכיר הרב כי מטרת עם ישראל היא להיות אור לגויים ולא רק לחיות בעצמו על פי התורה. "כדי להשפיע צריך להיות קשר עם העמים אי אפשר להיות מנותק. צריך בשביל זה הערכה ואמון הדדיים".

  

לפיכך סבור הרב מלמד כי כל עלייה רוחנית או פעולה התיישבותית שמהווה חזרה לארץ מקרבת אותנו למימוש האידיאל. "צריך להגיע לרמה רוחנית גבוהה מאוד כך שהפער יהיה כל כך בולט, עד שאומות העולם יבינו לבד בגדלותנו וירצו להיות מושפעים מאיתנו", אמר הרב, "זה כמו בין רב גדול לתלמידים, שוודאי שאינם מעלים על הדעת שיש שוויון ביניהם". 

 

"קיומם של מיעוטים בארץ, מבחינה הלכתית"

בכינוס שמקיימים היום הגרעין התורני ברמלה ותנועת הימין "קוממיות" ישתתפו רבנים בכירים נוספים, בהם הרב דב ליאור והרב יעקב אריאל, וידונו בנושא "קיומם של המיעוטים בארץ מבחינה הלכתית", "עבודה עברית", "דילמות הערים המעורבות" ועוד. ראש הגרעין ברמלה, הרב שי סימינובסקי, אמר באירוע: "ההבדלה בין ישראל לעמים היא מעשה אלוקים. לא אנחנו קבענו ובחרנו אותה. לכן ההבדלה היא שמירה וקבלה של המעשה האלוקי וטשטוש שלה הוא ביזוי רצון ה'". 

 

הרב סימינובסקי הדגיש עוד כי "הבדלה היא לא הפרדה ותפקידה רק להגדיר במדויק את כל אחד ממרכיבי האנושות ולעמוד על ייחודיותו". לדבריו, "אין הכנס מכוון לשנאה, זלזול או פגיעה באומות, אלא רק לבחינת הדרך ליישם את הבחירה האלוקית הזו, ובפרט כשזכינו בארץ ישראל". על קיום הכינוס ברמלה אמר ראש הגרעין במקום: "כל אדם שהגיע לכאן זה כמו שלושה או חמישה שהיו באים אם היינו מקיימים את האירוע בירושלים או תל אביב, אבל אנחנו מאמינים שבטווח הארוך זהו מהלך נכון ואמיתי". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
הרב זלמן מלמד
צילום: דן בלילטי
צילום: זום 77
הרב דב ליאור. בירור הלכתי
צילום: זום 77
מומלצים