שתף קטע נבחר

לווין התקשורת "עמוס 3" שוגר בהצלחה לחלל

ניסיון השיגור הקודם בוטל ברגע האחרון בשל תקלה טכנית, אולם הבוקר אמור לווין התקשורת המשוכלל "עמוס 3" להיכנס למסלול בחלל ולפעול במשך 18 השנים הבאות. עלותו של הלווין עומדת על כ-170 מיליון דולר והוא יפעל לצד "עמוס 2" שימשיך לשייט בחלל

ארבעה ימים בלבד לאחר התקלה שגרמה לביטול שיגורו לחלל, שוגר הבוקר (יום ב') לווין התקשורת המשוכלל "עמוס 3", באמצעות טיל נושא מאתר השיגור בעיר בייקונור שבקזחסטן. כ-7 שעות לאחר השיגור אמור הלווין להיכנס למסלולו בחלל ולפעול עצמאית במשך 18 השנים הבאות.

 

ניסיון השיגור הקודם בוטל דקות אחדות לפני ניתוק הטיל מהקרקע בשל תקלה טכנית - תהליך ההפרדה של הזרוע התומכת בלווין לא בוצע לשביעות רצון המהנדסים. נשיא המדינה, שמעון פרס, צפה ממשכנו בירושלים בתהליך השיגור שבוטל לבסוף.

 

ההכנות לשיגור בקזחסטן החלו כבר במרס השנה וכללו הבאת משגר מיוחד באמצעות רכבת משא. מדובר בגרסה המשוכללת והעדכנית מבין לוויני התקשורת של חברת "חלל תקשורת" עד כה. "עמוס 3" המריא על גבי טיל לאותה נקודה בחלל בה מצויים "עמוס 1" ו-"עמוס 2". לפי התכנון, הוא ימוקם בגובה כ-36 אלף ק"מ מעל קו המשווה.

 

הלווין תוכנן ונבנה על-ידי התעשייה האווירית עבור החברה המפעילה אותו, שהגדירה את הביצועים המשופרים הנדרשים מהלווין. זאת, בעקבות הצלחת הלווינים הקודמים. בניית הלווין ארכה כשלוש שנים, במהלכן לקחו חלק בפרויקט כמאה עובדים של מפעל "מבת חלל" של התעשייה האווירית.

 

בחודשים הקרובים מתוכנן הלווין החדש להחליף את אחיו הבכור, "עמוס 1", שיסיים את חייו לאחר 12 שנות פעילות. עם זאת, הלווין "עמוס 2" ששוגר בדצמבר 2003 ימשיך לשייט בחלל.

 

ההכנות לשיגור הלווין קיבלו תחילה מימד ממלכתי, כאשר הארוע שולב במסגרת החגיגות הרשמיות של שנות ה-60 לישראל וקיבל את חסותו של הנשיא, שמעון פרס. בהתאם לכך, הוחלט לעטר את החופה שבראש הטיל בלוגו של אירועי שנות ה-60. העיכוב הנוכחי מעיב במשהו על האווירה החגיגית.

 

עלותו של הלווין עומדת על כ-170 מיליון דולר, משקלו 1.3 טונה, וציוד התקשורת בלווין שוקל 250 ק"ג (לעומת 160 ק"ג בלווין הקודם). אורך חייו של "עמוס 3" יהיה 18 שנה במקום 12 שנה של קודמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השיגור, הבוקר
צילום: AFP
עמוס 3 בבנייה. ארכיון
צילום: דלית שחם
מומלצים