שתף קטע נבחר

ערב יום השואה: שליש מניצולי השואה עניים

ימים ספורים לפני יום הזיכרון לשואה ולגבורה נחשף שוב מצבם העגום של הניצולים. מנתונים של עמותת "אביב", עולה כי חלק גדול מהניצולים כלל אינם מודעים לזכויות המגיעות להם על פי חוק

אחד מכל שלושה ניצולי שואה בישראל עני - כך עולה מנתוני משרד הרווחה, ימים ספורים לפני יום הזיכרון לשואה ולגבורה. עמותת "אביב", המסייעת לניצולים גילתה כי חלק גדול מהם, אינם מודעים לזכויות שמקנה להם החוק.

 

בישראל חיים כיום כ-260 אלף ניצולים, המצב העגום של רבים מהם, נובע מהיחס להם זכו ממשלות ישראל לדורותיהן, אבל גם מחוסר מודעות של הניצולים עצמם. על פי בדיקה, שערכה עמותת "אביב", 90 אחוזים מאנשי מקצוע המטפלים באוכלוסיית ניצולי שואה אינם מודעים לזכויות המגיעות לניצולים. 30 אחוזים מניצולי השואה עצמם אינם מודעים לזכויותיהם.

 

"יש המון יוזמות מבורכות שתומכות בניצולי שואה, אבל בדרך זו הם הופכים אותם לעוד יותר מסכנים, כי אדם שמקבל תרומה חש השפלה", אמרה ל-ynet מנכ"ל העמותה "אביב לניצולי השואה", עו"ד אביבה סילברמן, "כאשר הם מקבלים משהו שמגיע להם על פי החוק, הם מקבלים את זה בזכות ולא בחסד וכבודם נשמר".

 

"קשה להאמין כי בשעה בה ניצולי שואה נזקקים נאלצים לבחור בין קניית ככר לחם לבין תרופה מצילת חיים, קיימות זכויות והטבות רבות, שבעזרת ייעוץ והכוונה היו יכולים לקבלם ולזכות באיכות חיים סבירה יותר".

 

בעמותת "אביב לניצולי שואה", מסבירים כי

 "הגורמים המשלמים את הרנטות וההטבות מכירים רק את הנעשה בתחומם ואינם יכולים לספק לניצולי השואה תמונה כוללת של זכויותיהם. כך נותר ניצול השואה, עם הרבה שאלות, מעט תשובות ובעיקר ללא מיצוי מלא של זכויותיו. מיצוי הזכויות לניצולי השואה יכול להבטיח להם לחיות את שארית חייהם בכבוד וברווחה"

 

הממשלה הבטיחה להקים מרכז מידע, שיספק לניצולים ולקרוביהם את המידע הנוגע לזכויותיהם, אך הפעלתו מתעכבת בשל בעיות תקציב. בינתיים, החליטה עו"ד סילברמן להקים עמותה שתדריך אנשי מקצוע וניצולי שואה בנושא מיצוי הזכויות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
אפשר לסייע לרבים מהניצולים. אילוסטרציה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים