שתף קטע נבחר

הלם בעיירה האוסטרית: איך איש לא ידע?

העיירה אמשטטן עדיין מזועזעת מפרשת ההתעללות של אב שכלא את בתו בצינוק 24 שנים והביא איתה שבעה ילדים. הפרשה תוארה כ"פשע החמור בתולדות אוסטריה". תושבת העיירה: "זה פשוט לא ייאמן שאף אחד לא ידע מה קורה במשך כל הזמן"

איך זה קרה? איך ייתכן שאיש לא ידע? אלו השאלות שמטרידות את תושבי העיירה אמשטטן השלווה, העומדת במוקד פרשת ההתעללות של יוזף פריצל (73), שכלא את בתו אליזבת 24 שנה והביא איתה שבעה ילדים. 

 

גינתר הלר, זגג מקומי, אמר כי צמרמורת עוברת בגופו כשהוא מביט מחנותו אל הבית ממול, בצדו השני של הכביש, בו כלא מהנדס החשמל את בתו אליזבת. "זו העיירה הידידותית ביותר שחייתי בה. זהו הלם מוחלט לגלות שגבר כזה חי מעבר לכביש ועשה את הדברים האיומים האלה לבת שלו".

 

פריצל הודה מוקדם יותר בחקירתו שנהג לאנוס את בתו, הכניסה להריון וכלא ביחד עמה שלושה מילדיה. שלושה ילדים אחרים אימץ וגידל ביחד עם אשתו רוזמרי, שלפי המשטרה כלל לא הייתה מודעת למתרחש בצינוק המאולתר מתחת לביתה. מגופתו של תינוק שביעי שמת ימים לאחר שנולד נפטר בסתר.

 

"אני לא מבין איך שאר הדיירים לא ראו שום דבר", אמר הלר. הפרשה נחשפה בעקבות אשפוזה של בתה הבכורה של אליזבת פריצל, קרסטן בת ה-19, לאחר שחלתה. לפי המשטרה, יוזף היה זה שהביא אותה לבית החולים - אך טען כי מדובר בצעירה שהושארה בפתח ביתו כשהיא מחוסרת הכרה. הרופאים פרסמו קריאה לאמה שתבוא לבית החולים, ואז החליט יוזף להוציא את אליזבת ושני ילדיה האחרים מן המרתף, תוך שהוא טוען בפני רעייתו שהבת האובדת החליטה לשוב לחיקם.

 

לאחר שהובטח לאליזבת כי תורחק לצמיתות מאביה, הסכימה זו למסור לחוקרים הצהרה מקיפה המתארת את הזוועות שעברו עליה. מהצהרתה עולה כי נפלה קורבן להתעללות מינית מאז שהיתה בת 11.


"זו עיירה ידידותית". הבית בו אירעה הזוועה (צילום: AP)

 

העיירה התעשייתית אמשטטן שוכנת 130 ק"מ מערבית לוינה. הבניין שבו אירעה ההתעללות שוכן באחד הרחובות הראשיים בעיירה, לצד בתי קפה, חנות פרחים וחנות כלי בית. הכניסה למרתף חסר החלונות, שלפי המשטרה כלל גם תא מרופד, אינה נראית לעין מהרחוב. "תראה את זה, זו שכונת מגורים", אמרה סבין אילק, כשהיא מצביעה על הבתים והגנים המסודרים בקפידה. "גדלתי באמשטטן, זוהי קהילה סגורה וזה פשוט לא ייאמן שאף אחד לא ידע מה קורה במשך כל הזמן".

 

אחד העיתונים האוסטרים, "אוסטרייך", הפנה אצבע מאשימה לעבר 22,000 תושבי העיירה: "קהילת אמשטטן צריכה לטבוע בבושה, על כך שהשכנים העלימו עין", נכתב במאמר המערכת. "המדינה כולה צריכה לשאול את עצמה מה לא בסדר כאן", כתב עיתון אחר, "דר שטנדרט". "אין ספק שזה דומה לפרשת קמפוש, אך הרבה יותר גרוע", אמר תושב העיירה יואחים ואסר (75). "זה לא בגלל שיש משהו לא בסדר עם אוסטריה. דבר כזה יכול היה לקרות בכל מקום בעולם. אך אסור שיקרה שוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצינוק שבו נכלאו בני המשפחה
צילום: רויטרס
הכניסה לצינוק
צילום: רויטרס
האב המתעלל, יוזף פריצל
צילום: רויטרס
מומלצים