שתף קטע נבחר

רה"מ ביד ושם: אין כוח בעולם שיכול לרוח עמנו

העצרת הממלכתית לפתיחת יום הזיכרון לשואה ולגבורה נערכת ב"יד ושם" בירושלים, בהשתתפות ראש הממשלה ונשיא המדינה. פרס: "לא נשכח, לא נטשטש ולא נפסיק לשאול את עצמנו מדי בוקר מחדש, מה עלינו לעשות כדי שמה שהיה לא ישוב לעולם. ונזכור, אסור להירדם בהיסטוריה". אולמרט: נאמר, לעולם לא תהא עוד

מדינת ישראל מתייחדת עם זכר ששת המיליונים שנספו בגטאות ובמחנות ההשמדה במלחמת העולם השנייה. טקסי הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו הערב (יום ד') בעצרת הממלכתית ב"יד ושם" בירושלים. בטקס משתתפים, בין היתר, נשיא המדינה, שמעון פרס, וראש הממשלה, אהוד אולמרט. ניצולי שואה הדליקו שש משואות.

 

עם תחילת הטקס הדליק יו"ר מועצת "יד ושם", יוסף (טומי) לפיד, את אבוקת הזיכרון. ראשון הנואמים בטקס היה נשיא המדינה, שמעון פרס, שאמר בנאומו: "הניצחון על גרמניה הנאצית הציל את ערכיו של המין האנושי, והציל את יבשת אירופה משקיעה בעידן של אופל וחורבן.

 

"60 מיליוני בני אדם שילמו בחייהם את מחיר הטירוף הגזעני והתוקפני של גרמניה הנאצית. שישה מיליון יהודים, שליש מבני העם היהודי, הוכחדו על ידי מכונת השטן. הם הוכחדו רק בגלל היותם יהודים. דמם זועק ולא יפסיק לזעוק מתוך האדמה האירופאית שנכבשה ברובה על ידי הנאצים".

 

פרס תיאר את זוועות הנאצים ואמר כי הוא לא מצליח להבין את אכזריות הנאצים: "כל חיי הייתי ונשארתי אדם מאמין, אבל אין זה עוזר לי להבין את אשר קרה. אינני מסוגל להבין עד היום הזה, כיצד זה יכול היה לקרות שצעירים גרמנים, שלמדו בבית ספר, כיוונו את רוביהם לעבר אישה בהיריון, וירו בה בדם קר. תלשו את שערות ראשה, עקרו את שיניה, והלכו לאכול ולנוח, וחזרו וירו בתינוק בן יומו. אין דבר אשר בכוחו לגבור על בכיים של תינוקות שנורו בדם קר".

 

"קשה להבין איך עמים אחרים עמדו מנגד"

הנשיא גם מתח ביקורת על מדינות אחרות, שעמדו מנגד ולא עשו דבר כדי להציל את היהודים בשואה. "קשה לי להבין איך עמים אחרים עמדו מנגד. מסונוורים ומשותקים, מול צפע זה. וחלקם אף חתם ברית עם השטן בכבודו ובעצמו, והצטרף לשורותיו, ולחם בחילותיו".

 

פרס, עם רמז לאיראן, אמר: "בלבי אני נחרד כשאני נזכר שהייתה אפשרות שלהיטלר יהיה גם נשק גרעיני. מנהיג משמיד המונים ונשק משמיד המונים, שניהם ביחד. מה היה נותר אז מעולמנו? הדפנו שבע התקפות מלחמתיות ושתי אינתיפאדות שנועדו להביסנו וחתמנו על שני הסכמי שלום. התגלה בנו פוטנציאל גנוז, הדרוש לתחייה. צל המוות עוד מרחף מסביב, וחיים חדשים החלו להירקם. הקמנו צבא היודע לנצח, ומסוגל להגן על עם שוחר שלום".

 

לדבריו, על ישראל להיות ערוכה ששואה שנייה תתרחש. "לא נשכח, לא נטשטש ולא נפסיק לשאול את עצמנו מדי בוקר מחדש, מה עלינו לעשות כדי שמה שהיה לא ישוב לעולם. ונזכור, אסור להירדם בהיסטוריה. את המוטל עלינו - נישא על שכמנו. את המוטל על העולם - עליו לעשות ללא דיחוי. אילו מדינות העולם לא היו מאחרות והיו מתייחסות לסכנה הנאצית בזמן, בפיכחון, הן היו יכולות למנוע מהיטלר מלהשפיל אותן, ומלרצוח עשרות מיליוני בני אדם. למנוע מלחמה בטרם תפרוץ".

 

נשיא המדינה אמר כי למרות האסון הגדול, הצליח העם היהודי להתגבר ולהקים את מדינת ישראל. "הוכחנו שרוחנו לא נשברה. האסון לא ביטל את יכולתנו להקים צורות חיים צודקות וייחודיות. השואה תבעה מאתנו מאמץ עליון, גם לאחר שהוקז דמנו, השכלנו להגיע ולהיות ראשונים בעולם - בחקלאות, ברפואה, בהגנה עצמית. מהמצבות שאבנו כוחות צפונים".

 

אולמרט: נאמר, לעולם לא תהא עוד

ראש הממשלה אמר בעצרת: "63 שנה חלפו מאז הופסקה פעילותם השטנית של בתי החרושת למוות שהפעילו הנאצים ועוזריהם. למעלה משני דורות עברו מאז חדלו גלגליה של מכונת המוות המשומנת מלהביא לקיצם את חייהם של עוד ועוד יהודים. אך גם בחלוף הזמן הזה נותרו מימדיה של השואה הנוראה נשגבים מבינת כל בר-דעת, מזעזעים מכדי להיתפש, מצמררים מכדי להתקבל.

 

"עדיין 63 שנה אחרי, מי היה מאמין, ראשה המכוער של שנאת היהודים והישראלים מזדקר לו מעל במות שונות ברחבי תבל - עדיין מסית, ומרעיל, ומדיח. בין אלו לא נפקד גם קולם של המכחישים. אלו, שטינתם מעבירה אותם על דעתם, אלו שבהבל פיהם מתכחשים לזוועה הגדולה ביותר שידעה האנושות עלי אדמות".

 

אולמרט דיבר על האיומים על ישראל: "להם - השונאים, המכחישים וחורשי הזדון באשר הם - ולכל אלו המתירים להם לפעול בסביבתם, נאמר ביום זה: לעולם לא תהא עוד! אתם המתכחשים לאמת המתועדת במיליוני מסמכים; אתם המתכחשים למסילות ולמשרפות ולמחנות ההשמדה שנותרו כזיכרון אילם; אתם המתכחשים לעדות הראיה של מיליוני בני אדם - לא הדיוק ההיסטורי מעניין אתכם. ברצונכם לשלול את הצדקת קיומה של מדינת היהודים - וטועים לחשוב שמדינת היהודים קמה בגלל השואה. כביכול - בטל את השואה – יתבטל גם טעם קיומה של ישראל".

 

ראש הממשלה ציין את תרומתם של ניצולי השואה להקמת המדינה. "דווקא, ביום הזה - יותר מכל יום אחר, אנו קדים קידה עמוקה של אסירות תודה. זוקפים את גוונו בגאווה אין קץ על תרומתם של ניצולי השואה לבניין הארץ הזו. אין כוח בעולם שיכול לרוח העם הזה, שפרצה מתוך תהומות ההשמדה אל פסגות היצירה וההצלחה, הבניין והכוח, של מדינת ישראל.

   

טקסים בארץ ובעולם

במקביל לטקס ב"יד ושם" מתקיימת באמפיתיאטרון "משואה" בקיבוץ תל-יצחק עצרת בהשתתפות שרת החוץ, ציפי לבני, ואלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט. מעפילי הספינה "אקסודוס" הדליקו את משואת התקומה ובמקום התקיים מפגש היסטורי בין המעפילים. 

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, העומד בראש משלחת "עדים במדים" במחנות ההשמדה בפולין, ביקר היום במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

 

בספר הזיכרון של המחנה כתב: "באתי כרמטכ"ל צבא ההגנה לישראל, ערב יום השואה וערב שנות ה-60 לעצמאות ישראל כדי לומר: לעולם לא עוד. לעולם לא יביטו יהודים במבט מבועת מעבר לגדרות התיל חסרי אונים. באנו לזכור ולא לשכוח ולומר להם ולזכרם - לעולם לא עוד".

 

מחר ב-13:00 ייערך טקס האזכרה המרכזי באוהל "יזכור". ב-15:00 תתקיים עצרת זיכרון ליהודי הונגריה בבית הכנסת ב"יד ושם", ושעה לאחר מכן תתקיים עצרת זיכרון של ארגון ותיקי המחתרת היהודית בצרפת.


פורסם לראשונה 30/04/2008 19:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
טקס יום השואה. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
פרס. לא נשכח
צילום: AFP
אולמרט. אסירי תודה לניצולים
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים