שתף קטע נבחר

סערה בכנסת: "חוק החמץ מזכיר את נירנברג"

ערב יום השואה השווה הסופר ספי רכלבסקי, ממבקריה החריפים של החברה החרדית, את חוק החמץ לחוקים הגזעניים של המשטר הנאצי. החרדים לא נשארו חייבים: "יש גבול לחוצפה, צריך לאשפז אותך". פינס: "נפגעתי גם כאדם חילוני". הח"כים הסכימו: לא מקדמים חקיקה בלי הידברות

פסח מאחורינו, יום השואה עוד לפנינו - ובכנסת נמצאה זיקה משונה בין שני המועדים.

 

בדיון שהתקיים בצהריים (יום ד') בוועדת הפנים, בסוגיית חוק החמץ השנוי במחלוקת, טען הסופר ספי רכלבסקי, מחבר "חמורו של המשיח" ומהמבקרים החריפים של החברה החרדית: מדובר בחוק גזעני, שמזכיר את חוקי נירנברג. "אין מקום לחוקים גזעניים, לא ביום השואה ולא באף יום אחר", הוא המשיך. "לדאבון לבי, במדינת ישראל היום חוק הנישואים והגירושים אינו מתיר לי להתחתן עם מי שאינה יהודיה - הנוסח הזה קרוב מדי לחוקים ההם בנירנברג, ואני רציני לגמרי".

 

ההשוואה, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, "הקפיצה" את חברי-הכנסת הדתיים והחרדים ועוררה סערה. ח"כ שמואל הלפרט (יהדות התורה) צעק: "אתה לא תשווה את חוק התורה לחוקי נירנברג, יש גבול לחוצפה. צריך לאשפז אותך בבית חולים לחולי רוח". יוסי ביילין (מרצ) דווקא הגן על רכלבסקי "שלא דיבר על חוקי התורה, אלא על חוקי מדינת ישראל".  

 

רכלבסקי ביקש להסביר את דבריו וטען שחוק החמץ, כמו חוקים אחרים, פוגע ברגשותיו. הוא ביקש לתת לו לגמור לדבר, אולם משה גפני (יהדות התורה) שישב לצדו אמר: "אני לא אתן לך להמשיך לדבר".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (עבודה), קטע את הסופר ואמר שהשוואת חוקי ישראל לחוקי נירנברג פוגעת גם ברגשותיו כאדם חילוני. "תמצא דוגמה אחרת ואל תשתמש במושגי נירנברג ביום השואה".

 

רכלבסקי לא חזר בו, ופינס לא התיר לו להשלים את דבריו. קודם

לכן העיר יו"ר הוועדה שעוד בתפקידו כשר הפנים, הוא ביקש לבטל את חוק החמץ ואמר כי אסור אפילו לתקן אותו כמו שמבקשים החרדים, שכן חוק מתוקן רק ירבה מריבות וכעסים בישראל.  

 

בסיכום הדיון החליטה הוועדה - על דעת נציגי הסיעות הדתיות והחילוניות גם יחד - לקיים הידברות מרצון על נוסחו הרצוי של חוק החמץ, כך שיהיה מקובל על שני הציבורים. נציגי הסיעות התחייבו שלא ליזום חקיקה כלשהי בטרם הסתיימה אותה הידברות.

 

סוגיית החמץ עלתה שוב לכותרות בעקבות הפסיקה שיצאה מבית-המשפט לעניינים מקומיים בירושלים לפני פסח, אז נקבע באופן תקדימי כי הדו"חות שניתנו לבעלי מרכול, אשר מכרו במשך השנים חמץ "שלא בפומבי" בפסח, אינם קבילים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סערת החמץ
צילום: ניב קלדרון
מומלצים