שתף קטע נבחר

הבוקר: הגז הטבעי ממצרים יוזרם באופן מסחרי

לאחר תקלות ועיצומי עובדים תתחיל היום חברת EMG המצרית להזרים גז לחברת החשמל. הגז הטבעי של EMG אמור לספק 20% מכושר ייצור החשמל של ישראל

חברת החשמל תחל היום (ה') להשתמש בגז טבעי ממצרים, אם לא יהיו תקלות של הרגע האחרון.

 

בשבועות האחרונים נגרמו כמה תקלות, והיו עיכובים בניסיונות להזרים גז טבעי ממצרים לישראל. בין השאר, התגלתה במהלך ההזרמה הניסיונית דליפה של גז, שאילצה את ספקית הגז המצרית EMG לרוקן את הצינור מגז לתיקון הדליפה. בד בבד התמודדה חברת החשמל עם עיצומי עובדים, שעיכבו את ההכנה של תחנת הכוח גזר לשימוש בגז טבעי.

 

לפני כחודש מסרה חברת מרחב-אמפל - השותפה בפרוייקט אספקת הגז הטבעי - כי הצינור של EMG מסוגל להזרים 7 מיליארד מ"ק בשנה ואף למעלה מזאת, כפי שהתחייבה EMG עם ממשלת מצרים לממשלת ישראל. בחברת החשמל מעריכים כי ייצור החשמל מגז טבעי יגדיל את ייצור החשמל מגז טבעי, העומד כיום על 20% מייצור החשמל של חברת החשמל, וכי בעתיד 20% מתצרוכת החשמל של ישראל תייוצר מהגז המצרי.

 

טקס חגיגי לקראת הזרמת הגז שהיה אמור להתקיים באזור אשקלון - בהשתתפות ראש הממשלה, שר התשתיות, השותפים העסקיים להזרמת הגז וראשי המשק - בוטל ברגע האחרון, בין השאר בגלל המורכבות במיגון מאות המשתתפים באירוע מפני נפילות קסאמים באזור.

 

בימים האחרונים נעשו התאמות אחרונות במערכת הולכת הגז, ונחתמו כל האישורים בין החברה הממשלתית נתיבי גז למצרים, וכעת ניתן האות להזרים גז בצינורות.

 

אתמול כבר הועבר הגז ממקטע הצינור המצרי למקטע של נתיבי גז. היום צפויה ההזרמה להימשך לאורך הצינורות, עד לתחנות הכוח רדינג בתל-אביב ואשכול באשדוד. עד כה הופעלו תחנות הכוח של חברת החשמל באמצעות גז טבעי של חברת ים תטיס. חברת החשמל מנסה להאיץ את ההכנות כדי שגם תחנת הכוח גזר, הפועלת על סולר יקר, תחל לפעול באמצעות גז.

 

יוסי מימן אמר ל'כלכליסט': "זהו רגע מרגש. אחרי עשר שנות עבודה מאומצת הצלחנו ליישם פרויקט אשר מחזק את הקשר האסטרטגי בין המדינות. זאת ההוכחה ליכולת של הקהילה העסקית לתרום ליחסים עם המדינות השכנות".

 

הפחתה בהוצאות וצמצום זיהום האוויר

ב־2005 נחתם הסכם בין ישראל לבין מצרים על אספקת גז טבעי בכמות של 7 מיליארד מ"ק בשנה למשך 20 שנה. במסגרת זו חתמה EMG על חוזים עם חברת החשמל בהיקף של כ־4 מילארד דולר לאספקת גז ב־15 השנים הבאות. המצרים השקיעו 470 מיליון דולר בצינור לאשקלון.

 

כניסתו המואצת של הגז הטבעי למשק החשמל אמורה להפחית את הוצאות חברת החשמל על דלק במאות מיליוני שקלים, וכן לצמצם את זיהום האוויר.

 באחרונה הצטרפו כמה יצרני חשמל פרטיים להסכם האספקה עם EMG, בהם דוראד, מפעלי נשר ומפעלי נייר חדרה. לפני כחודשיים החלו להזרים כמות מופחתת של גז באופן ניסיוני, והחל מהיום יוזרם הכמות באופן מסחרי.

  

בעלי המניות הגדולים ב־EMG הם חברת הגז התאילנדית PTT המחזיקה ב-25%, חברת הגז המצרית (10%), היהודי אמריקאי סם זל (12%), המצרי חוסיין סאלם (28%) ויוסי מימן (25%).


פורסם לראשונה 30/04/2008 20:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
יוסי מימן
צילום: חיים זיו
צילום: ישראל הדרי
החתימה על ההסכם, יוני 2005
צילום: ישראל הדרי
מומלצים