שתף קטע נבחר

מעפילה באקסודוס: זרקנו על הבריטים שימורים

מעפילי אקסודוס השתתפו בעצרת יום השואה במכון משואה והעלו זיכרונות מהמסע מאירופה לישראל. "אני זוכרת שהבריטים עלו על הספינה והמעפילים השליכו עליהם קופסאות שימורים בניסיון לפגוע בהם", אמרה אחת המעפילות. בין מדליקי המשואות: אלוף פיקוד הדרום ואמו

לעצרת הזיכרון במכון ללימודי השואה "משואה" בקיבוץ תל-יצחק הגיעו אמש (יום ד') ניצולי השואה שהיו בספינת המעפילים אקסודוס - שמפקדה יוסי הראל נפטר השבוע. בין המשתתפים בעצרת היה גם יצחק אייק אהרונוביץ', שהיה רב החובל באניית המעפילים ושרת החוץ, ציפי לבני. 

 

אהרונוביץ' לא מתרגש כל-כך מספינת המעפילים ששמה נחקק בהיסטוריה של מדינת ישראל. "היו עוד אירועים היסטורים במדינה", הוא אמר ל-ynet.


מעפילי אקסודוס במשואה (צילום: אלירן אביטל)

 

בין מדליקי המשואות בעצרת היתה גליה אשכנזי, שנולדה על סיפון אקסודוס. את שמה גליה נתן מיכה פרי, אחד ממפקדי "ההגנה". "זה כבוד גדול שהעניקו לי להדליק משואה", היא אומרת. "זאת הגשמת משאלה".

 

גליה מספרת שמסיפורים שסיפרה לה אמהּ על לידתה, היא יודעת שהוריה חיים ופסיה וידבסקי ז"ל ואחותה סימה שהיתה אז בת שנתיים שהו על הספינה כשהאם בהיריון מתקדם. "אמא סיפרה לי כי בספינה היה מאוד צפוף. כולם שכבו על דרגשים, עליהם הם ישנו והכלו. בלידה הובילו את אמא שלי לתא ליד תאו של רב החובל והשכיבו אותה על גשר צר כשלמטה פחם.


האלוף גלנט ואמו מדליקים משואה (צילום: עידו ארז)

 

"אמא לא היתה מוכנה שאף אחד ייגע בי וחיכתה רק שמישהו מהמעפילים יהיה איתה. לאחר הלידה לא היו בדים, אז קרעו את הכותנות של אבא ועשו מהן חיתולים. אמא סיפרה לי שהייתי ממש שחורה כשנולדתי, ורק אחרי שבועיים כששטפו אותי - היא ראתה שאני לבנה. היא הבינה שאני הייתי שחורה מהפחם שלידו נולדתי".

 

סימה, אחותה הגדולה של גליה, אומרת שהיא זוכרת כמה דברים מהמסע מאירופה לישראל: "אני זוכרת שהבריטים עלו על הספינה והמעפילים השליכו עליהם קופסאות שימורים בניסיון לפגוע בהם. תמונה אחרת שנחרטה לי בזיכרון היא שמישהו מתחת לסיפון ניגן באקורדיון".

 

משואה משפחתית

שתי האחיות אומרות כי הוריהן נסעו בדרך לארץ דרך מפולין וצ'כיה לצרפת עד שהגיעו לספינה. שתיהן הדליקו משואה יחד עם אחייניתן אגמית יעוזה, בתה של אחותן ריקי, הצברית שנולדה בארץ.

 

בין מדליקי משואות הזיכרון היה גם משה טיומקין, אשר היה בספינת המעפילים ולאחר עלייתו ארצה היה בין מקימי משמר הגבול וכיהן כניצב במשטרה.

 

את משואת התקומה הדליקו פרומה גלנט ממעפילות אקסודוס, שבמהלך ההתנגדות המאורגנת על הספינה נולדה אחותה רבקה. יחד איתה הדליק את המשואה בנה, האלוף יואב גלנט - אלוף פיקוד הדרום.

 

בעצרת אמרה השרה לבני: "היום אני רוצה לא רק להתגאות ביצירה החדשה שקמה על אפר הנספים אלא גם בהם, במה שהיו. תבוסת הנאציזם היתה ניצחונו המוסרי של העם היהודי, מורשתו וערכיו. הערכים הללו, אותם אימץ העולם החופשי ולו בהצהרה, היו ניגודה הקוטבי של תורת הגזע והרשע ההיטלראית. לא די בכך שהעפלנו משואה לתקומה, המבחן ההיסטורי יהיה מה אנחנו עושים עם הנכס היקר, אותו הקמנו, בו נולדנו, אליו הגענו כעולים הנכס שהופקד בידנו - מדינת ישראל".


פורסם לראשונה 30/04/2008 22:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינת המעפילים אקסודוס
צילום: לע"מ
רב החובל אהרונוביץ'. לא מתרגש
צילום: אלירן אביטל
יוסי הראל ז"ל
צילום: שי אלוני
לבני. להתגאות ביצירה החדשה
צילום: עידו ארז
מומלצים