שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת הפנים: תמוה שחקירת אולמרט הוסתרה

ח"כ אופיר פינס אמר ל-ynet לקראת חקירתו של ראש הממשלה, כי "העובדה שהמשטרה לא אומרת באיזו פרשה צפוי להיחקר ראש הממשלה - מעוררת לא מעט סימני שאלה". ח"כ אורלב קרא לאולמרט להשעות את עצמו ואילו בקדימה לא מבינים את הבהילות שבחקירה. מומחה למשפט פלילי: "באיזון בין זכות הציבור לדעת לבין צרכי החקירה - ייתכן כי הפעם צורך החקירה גבר"

חברי כנסת הביעו אמש (יום ה') תמיהה על כך שהמשטרה שמרה בסוד ונמנעה להגיב או לספק פרטים נוספים על חקירתו הצפויה של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. הוא ייחקר באזהרה הבוקר, במעונו בירושלים בידי חוקרי יאח"ה. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הוציא אישור מיוחד לחקור את אולמרט בתוך 48 שעות. בלשכת ראש הממשלה אישרו את דבר החקירה וטענו כי אולמרט זומן לחקירה שאורכה שעה בלבד.

 

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת - המפקחת בין היתר על עבודת המשטרה, ח"כ אופיר פינס, אמר ל-ynet: "לא סביר ותמוה בעיני שהמשטרה הסתירה מהציבור את חקירת ראש הממשלה. היה ראוי שבחקירת ראש ממשלה הדבר לא יפורסם באמצעות הדלפה של גורם זה או אחר, אלא בהודעת דובר מסודרת של המשטרה. בנוסף, העובדה שהמשטרה לא אומרת באיזו פרשה צפוי להיחקר ראש הממשלה - מעוררת גם היא לא מעט סימני שאלה".

 

יצוין כי בעבר התחייבה צמרת המשטרה כי בכל הנוגע לחקירות ראש הממשלה - יקפידו כחולי המדים על מסירת מידע מלא ומהיר לידיעת הציבור. עם זאת, בצעד חריג ביותר - לאחר היוודע דבר החקירה - נמנעה המשטרה מהתייחסות כלשהי לפרטיה.


ישובו למעון רה"מ. חוקרי המשטרה לפני 7 חודשים (צילום ארכיון: AP)

 

פינס הוסיף לגבי אי-פרסום דבר החקירה: "אם הסתרת נושא החקירה נועד למנוע שיבוש הליכי חקירה הדבר מקובל, אך אם המשטרה מסרבת למסור פרטים כתוצאה מחשש מראש הממשלה - מדובר במצב מסוכן שאסור שיקרה בדמוקרטיה הישראלית. משטרה תחת הפחדה מהדרג המדיני לא יכולה לתפקד".

 

ומה אומרים המומחים? פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, התייחס גם הוא לחשאיות החקירה: "ההערכה שלי היא שהצו הזה הוצא לבקשת המשטרה, על מנת למנוע פגיעה אפשרית ביכולתה של המשטרה להצליח בחקירתה. המשטרה צופה שפרסום הנושא שראש הממשלה עשוי להיחקר, יכול להשפיע או לאפשר לאולמרט ולאחרים הקשורים בפרשה להכין את עצמם למתן עדות ובכך בעצם לשבש את מהלך החקירה ויכולת החוקרים להגיע לחקר האמת".

 

פרופ' גרוס הוסיף: "יכול להיות שעלו פרטים שהחוקרים מעריכים שראש הממשלה לא מודע אליהם ואולי מבקשים לא לאפשר לו לדעת מה עלה באותה חקירה, ולא לאפשר לו להתכונן לאותם נושאים. בנוסף הם מתכוונים ככל הנראה לתבוע מראש הממשלה לומר דברים מבלי שהוא הוכן אליהם. אני יכול גם להניח שזו גם הסיבה שהיועץ המשפטי לממשלה אישר חקירה כל כך בהולה. החוקרים חוששים שאם ידחו את החקירה, ראש הממשלה יוכל להתכונן עם תשובות. הבהילות היא ניסיון למנוע מוכנות של ראש הממשלה". הוא הוסיף כי באיזון שבין זכות הציבור לדעת לבין צרכי חקירה ייתכן כי הפעם צורך החקירה גבר.

 

"אי אפשר לנהל מדינה תחת חקירות בהולות"

חברתו של פינס למפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ, אמרה כי אולמרט יצטרך להשעות את עצמו מתפקידו בקרוב: "אני מברכת את המשטרה ואת הפרקליטות על כך שאינם שועים להפחדות ולאיומים המגיעים מכיוון לשכת ראש הממשלה, ועושים את עבודתם. אולמרט הוא ראש ממשלה שמסובך עד צוואר בפרשיות שחיתות ודו"ח המבקר בעניין מרכז ההשקעות כבר הרשיע אותו ציבורית, גם אם משפטית טרם הוגש כתב אישום. קרב היום שבו אולמרט יצטרך להשעות את עצמו, ובוודאי שעליו לחדול לאלתר מהפגיעה המתמשכת במערכות שלטון החוק".

 

גם בימין תקפו את אולמרט. יושב ראש המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, אמר כי "ראש הממשלה שנחקר בשלוש פרשיות, היה צריך להשעות עצמו מזמן. אי אפשר לנהל מדינה תחת חקירות בהולות".

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר: "האזרח הסביר יודע שראש הממשלה מושחת ואינו מבין מדוע היועץ המשפטי לממשלה גורר רגליים במשך זמן ארוך

ופתאום דורש חקירה דחופה. כנראה שפשעיו של אולמרט עברו אפילו את כושר הטיוח של מזוז".

 

מנגד, אמר חבר כנסת מקדימה המקורב לאולמרט: "על פניו נראה מוזר לזמן את ראש הממשלה לחקירה באופן בהול שכזה. אני מקווה שהמשטרה תסביר ותנמק את הצורך לקיים חקירה בהולה שכזו. אם הם אינם יכולים להצדיק מהלך כזה, עדיף שישקיעו את הזמן להתעסק במיגור הפשיעה".

 

מלשכתו של אולמרט נמסר: "ראש הממשלה מתכוון לשתף פעולה באופן מלא עם אנשי אכיפת החוק, כפי שעשה בעבר. הוא משוכנע כי עם גילוי האמת במסגרת חקירת המשטרה יתפוגגו החשדות נגדו".


פורסם לראשונה 01/05/2008 23:25

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. חקירה בהולה
צילום: רויטרס
פינס. מה הסוד?
צילום: ניב קלדרון
צילום: אמיר כהן
יחימוביץ'. ברכות למשטרה
צילום: אמיר כהן
אורלב. צריך השעייה
צילום: גיל יוחנן
אלדד. ביקורת על מזוז
צילום: דודי ועקנין
צילום: צביקה טישלר
פרופ' עמנואל גרוס. צורך החקירה גבר
צילום: צביקה טישלר
מומלצים