שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נבחרו חמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר

  סמי ברדוגו, תמר גלבץ, בוריס זיידמן, צבי ינאי ואילת שמיר מועמדים לפרס מפעל הפיס לספרות. את פרס ספר הביכורים, המוענק זו השנה הראשונה, תקבל יפה בן כנען על ספרה "גם כי אלך"

  ועדת פרס מפעל הפיס לספרות יפה ע"ש פנחס ספיר בראשותו של יוסי שריד, מפרסמת הבוקר את רשימת חמשת המועמדים הסופיים לפרס לשנת 2008. הרכב השופטים, שיישאר אנונימי עד לטקס חלוקת הפרסים עצמו, קיבל לידיו השנה 72 כותרים, מטעם 22 מו"לים, שיצאו לאור במהלך השנה החולפת.

   

  החמישיה שנבחרה היא: "יתומים" מאת סמי ברדוגו בהוצאת הקיבוץ המאוחד, "מקופלת" מאת תמר גלבץ בהוצאת חרגול, "המינגווי וגשם הציפורים המתות" מאת בוריס זיידמן בהוצאת עם עובד, "שלך סנדרו" מאת צבי ינאי בהוצאת כתר ו"פסנתר בחורף" מאת אילת שמיר בהוצאת עם עובד.

   

  כל חמשת הסופרים שספריהם כלולים ברשימת המועמדים הסופיים יקבלו מענק בסכום של 25 אלף שקל כל אחד. הזוכה בפרס יקבל מענק נוסף בסכום של 150 אלף שקל וספרו יתורגם במקביל לשפה זרה על פי בחירתו וייצא במהדורה מיוחדת.

   

  השנה לראשונה העניקה קרן מפעל הפיס לספרות על שם ספיר פרס לספר

  ביכורים שנכתב על ידי סופר ישראלי. הפרס, בסכום 25 אלף שקל, יוענק ליפה בן כנען על ספרה "גם כי אלך" שראה אור בהוצאת כתר. בנימוקיו למתן הפרס כתב חבר השופטים: "מדובר ביצירה רבקולית המעוררת התרגשות. מתוך גורל משותף במחלקה האונקולוגית עולים קולות שונים ויחודיים של נשים בכאבן – אישה אישה בכאבה, באהבתה, בחשבון הנפש שלה ובתקותה לנס. 

  בין שהתרחש הנס ובין שלא התרחש, כל הנשים האלה ימצאו עצמן בסוף המסע המיוסר מפויסות יותר עם החיים ועם דרכן שלהן בחיים". השופטים השתאו לנוכח יכולתה של המחברת לצלול, כבר ברומן ראשון, אל מעמקי הנפש הסוערת של גיבורותיה, ולדלות מתוכם פנינים של רגשות ותובנות- אבנים טובות בלי שמץ של זיוף.

   

  פרס ספיר לספרות יפה מוענק זו השנה השמינית ברציפות. את הכותרים המועמדים לפרס מגישות הוצאות הספרים בישראל. כל הוצאה רשאית להגיש על פי התקנון עד 10 יצירות ספרותיות בלבד מתוכן נבחרת החמישייה הסופית.

   

  טקס חלוקת פרס ספיר נערך מדי שנה במסגרת אירועי שבוע הספר. בין הזוכים בפרס בעבר היו הכותרים: "תיאום כוונות" של חיים סבתו, "מישהו לרוץ איתו" של דוד גרוסמן, "שאהבה נפשי" של גייל הראבן, "אחוזות החוף" של אמיר גוטפרוינד, "ספר האלף בית" של דן צלקה ז"ל, "ילדה" של אלונה פרנקל, "אם יש גן עדן" של רון לשם, "שום גמדים לא יבואו" של שרה שילה. בשנה שעבר הוענק פרס הספר המתורגם הטוב ביותר ל"כל הסיפורים" מאת אידה פינק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המינגווי וגשם הציפורים המתות
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים