שתף קטע נבחר

העולים לחומש ביום העצמאות: זו תשובה לרייס

כמדי שנה יעלו ביום העצמאות אלפי פעילי ימין להתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון. אלמנתו של עידו זולדן ז"ל, אחד הפעילים המרכזיים ב"חומש תחילה", אמרה: "חומש זו המתנה הראויה ביותר לישראל ביום העצמאות". במטה אמרו: "זה מסר לקונדוליזה רייס"

גם השנה, כמו ביום העצמאות בשנה שעברה, צפויים להגיע אלפי פעילי ימין ביום חמישי הקרוב להתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון, כדי לציין את יום העצמאות תחת הסיסמא "עצמאות יהודית בחומש - ושבו בנים לגבולם". מאז יישום תוכנית ההתנתקות ופינוי ההתנחלות - פועלים ארגונים שונים, בהם "חומש תחילה", במטרה לחזור ולהקים את חומש מחדש. בחודשים האחרונים מגיעים כמה מפונים להתנחלות, אך הצבא מפנה אותם.

 

ביום חמישי מתוכננת עלייה המונית לחומש באישור הצבא, כאשר במסגרתה מתוכנן הפנינג גדול, הפעלות לילדים ועצרת מרכזית שתתקיים בשעות אחר-הצהריים בהשתתפות רבנים, חברי כנסת, ראשי מועצות בשומרון ומפוני חומש. את האירוע מארגנים בין היתר - המועצה האזורית שומרון בשיתוף המועצות האזוריות קדומים וקריית ארבע.

 

אחד הפעילים המרכזיים ב"חומש תחילה", עידו זולדן ז"ל נרצח לפני חמישה חודשים בפיגוע ירי ליד קדומים. תהילה, אלמנתו של זולדן, שפעל רבות להקים את חומש מחדש, אמרה ל-ynet: "העלייה לחומש זו המתנה הראויה ביותר לישראל ביום העצמאות. עידודי (עידו - א.ו), השם יקום דמו, התעסק רבות בעליות לחומש והיה שותף פעיל ביום ובלילה בכל הדרוש לחזרה לחומש. מאז הגירוש הוא הבין שזו נקודת מפנה - מאובדן דרך, חוסר מנהיגות ובילבול ששולט, להרמת הרוח וסימון מטרה ציונית אמיתית של חזרה למרחבים ולמקומות שמהם נעקרנו".

 

האלמנה הוסיפה כי היא מקווה שהיישוב שפונה בצפון השומרון יוקם מחדש. "אני חושבת שהיום, כשרואים שההתנתקות התפוצצה לנו בפנים, וכל עוטף עזה מאוים, אין יותר נכון מהמהלך הזה שבעזרת ה' ירקום עור וגידים ויהפוך למציאות מהר יותר משחשבנו".

 

תהילה אומרת כי היא ממשיכה את דרכה של בעלה שנרצח. "הוא התחיל מהלך. בעקבות הרצח כל כך הרבה אנשים מצטרפים וממשיכים איתנו במאבק ובמהלך".

 

"גירשתם אותנו - אנו חוזרים"

במטה "חומש תחילה" אומרים כי מדובר במסר לארצות הברית. יוסי דגן, מגרעין חומש שא-נור, אמר: "העלייה ההמונית ביום העצמאות לחומש היא התשובה לקונדוליזה רייס. נעלה לחומש ונגיד לה ולחבריה היושבים כיום בממשלה שלנו - לא רק שלא תצליחו לגרש אותנו מעוד מאחזים ויישובים, אלא אפילו למקומות בהם לכאורה גירשתם אותנו, אנחנו חוזרים. יום העצמאות הוא לא יום של עפיפונים ופסטיבלים, אלא יום של חיזוק ההתיישבות בארץ ישראל, חיזוק הציונות האמיתית והרמת הראש של עם ישראל מול אויביו".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, עו"ד גרשון מסיקה, הוסיף: "אנחנו רואים בחומש יישוב שלנו לכל דבר ועניין ואנחנו מקווים ופועלים מול הכנסת, כדי שבתקופה הקרובה הוא ייבנה מחדש. היום אפילו חלק מהשרים בממשלת אולמרט מודים שהגירוש לפני שנתיים וחצי היה טעות נוראית. אם כולם מבינים את זה, לא ברור מדוע לא מתקנים את הטעות הזאת. הרי כולם יודעים שחומש ושא-נור נשארו בשליטה מלאה של ישראל. משפחות מבקשת לחזור וחשיבותה האסטרטגית של חומש ברורה, אז מדוע לא לבנות אותה מחדש?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עידו זולדן ז"ל עם רעייתו ובנו
צילום רפרודוקציה: מטה חומש תחילה
העלייה לחומש בשנה שעברה
צילום: רויטרס
מומלצים