שתף קטע נבחר

מקורבי אולמרט: הפרשה צצה בגלל המו"מ

בעוד המערכת המשפטית והמערכת הפוליטית ממתינות להתפתחויות מסעירות בפרשת אולמרט, הוא יוצא לקרב הישרדות ופתח במאבק על דעת הקהל. מקורביו קושרים בין פיצוץ הפרשה בעיתוי הנוכחי, להתקדמות המו"מ: "שימו לב לזהות המעורבים בפרשה. מדובר באנשים בעלי דעות שונות מאלו של אולמרט"

קרב בלימה על דעת הקהל: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יוצא לקרב על חייו הפוליטיים, עם הסתבכות החקירה החדשה בעניינו. מקורבי אולמרט טוענים הלילה (יום ג') כי עיתוי חשיפת הפרשה אינו מקרי, וגם זהות המעורבים אינה מקרית, למרות שהיא עדיין אסורה בפרסום "צריך לשים לב לזהות המעורבים בפרשה. מדובר באנשים בעלי דעות שונות מאלו של ראש הממשלה". 

 

במערכת הפוליטית והמשפטית נערכים להתפתחות קרובה בפרשה, שתתרחש לכל המוקדם היום, ותבהיר אם אכן מדובר בפרשה חמורה מאוד, כפי שרמזו גורמים במערכת אכיפת החוק.

 

בינתיים, בהמתנה לגילוי פרטים חדשים, מקורבי רה"מ קושרים בין פיצוץ הפרשה לבין ההתקדמות המשא ומתן עם הפלסטינים: "זה לא מקרי שהפרשה הזו צצה דווקא עכשיו, כשדברים גדולים היו אמורים לקרות בתחום המדיני".

 

למרות הניסיון לשדר עסקים כרגיל, הטלטלה המשפטית-פוליטית של הימים האחרונים מטביעה את חותמה על סביבתו של ראש הממשלה. מקורביו מבולבלים: "המצב לא פשוט, ואנחנו לא יודעים מה יהיה. אנחנו מנועים מלדבר, וצו איסור הפרסום שקיים, מונע מראש הממשלה להתגונן ולהתייחס למה שבאמת היה". 


אולמרט לצד פסלו של בן גוריון, אמש (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אולמרט עצמו משדר ביטחון עצמי, ובלשכת ראש הממשלה הוחלט לנהל מאבק תקשורתי, במסגרת מגבלות צו איסור הפרסום, כדי למזער את הנזקים בדעת הקהל. עם זאת, בלשכת ראש הממשלה מוטרדים מההשפעת הפרסומים בתקשורת סביב הפרשה, ואומרים כי קשה לשער מה יהיה הנזק המצטבר, במיוחד לאחר שיוסר צו איסור הפרסום. "משאירים את ראש הממשלה בלי שום יכולת להתגונן", אומר בכיר בקדימה המקורב לאולמרט. "כולם מדברים, חוץ ממנו. הציבור לא יודע אם ראש הממשלה הוא אנס סדרתי, רוצח או פדופיל. זה מצב נורא ואיום, והציבור לא יכול לקבל פרופורציה אמיתית לגבי הפרשייה הזו".

 

גורמים המקורבים לראש הממשלה אומרים בשיחות סגורות כי החקירה החדשה פגעה במעמדו של אולמרט בתקופה טובה מבחינתו, ופגעה בסיכויו להשתקם מבחינה פוליטית וציבורית. עם זאת, בלשכתו מסרבים אמנם להתייחס אל הפרשה ככזו שתוביל להתפטרותו, אבל הטון מסגיר פסימיות. "חבל לי עליו", אומר אחד ממקורביו של ראש הממשלה במרירות, "אחרי שהוא יילך יגידו עד כמה הוא היה ראש ממשלה טוב".

 

ביום שישי נחקר ראש הממשלה באזהרה במשך כשעה וחצי. כל שהותר לפרסום בעניין היה כי החשדות חנוגעים לפרשה שאירעה לפני שנבחר לראשות הממשלה. נוכח החקירה, ביטל אולמרט את ראיונות החג בכלי התקשורת. מתחילת השבוע היתה עסוקה צמרת משרד המשפטים בדיונים קדחתניים, לקראת מהלך שעלול להיחשב כהתפתחות דרמטית עוד השבוע. 

 

על פרטים רבים בפרשה עדיין מוטל צו איסור הפרסום, כמו גם על מה מצוי בדיוק בידי חוקרי המשטרה ומהם מהלכי החקירה הבאים. עם זאת, רמז לעתיד לבוא ניתן למצוא בדבריהם של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, פרקליט המדינה משה לדור, וראש אגף החקירות במשטרה יוחנן דנינו.

 

שלושת הבכירים הודיעו כי בכוונתם לעקוב ולראות כיצד ניתן יהיה לאפשר מתן מידע לציבור, מבלי לפגום בחקירה. בינתיים, שולה זקן, שהייתה ראש לשכתו של אולמרט במשך שנים ארוכות ושימשה כיד ימינו, נשלחה למעצר בית עד יום שישי, לאחר עוד סבב חקירה במשרדי יאח"ה.

 

בהודעה שפורסמה עקב הלחץ התקשורתי והציבורי בנושא נכתב, בין היתר: "אנו ערים ומודעים היטב לאינטרס ולצורך הציבורי בקבלת מידע באשר לחקירה המתנהלת נגד ראש הממשלה בימים אלה. אכן, מצב דברים בו ראש ממשלה מכהן נחקר באזהרה, מבלי שנמסר מידע לציבור, ולו בקווים כלליים, באשר למהות החשדות והנחקרים, מעורר קושי מבחינה ציבורית, ומשפטית-חוקתית, והדברים ברורים.

 

"יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי מול זכות הציבור לדעת, קיים אינטרס ציבורי חיוני שלא לסכל את החקירה ולפגוע באפשרות של גילוי האמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט יוצא לקרב הישרדות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
שולה זקן בצאתה מחקירה
צילום: ירון ברנר
מומלצים