שתף קטע נבחר

להשתחרר משלטון העריצות החרדי

החרדים שולטים במערכות הדתיות ומרחיקים אורה של תורה מיהודי המדינה. הם יושבים בצמתי קבלת ההחלטות וכולם נתונים למרותם. לא עוד לריסון הביקורת כלפיהם בשם כבוד גדולי התורה. לקראת יום העצמאות עורך הרב בני לאו חשבון נפש ציוני-דתי, וקורא להקמת מערכת שרותי דת חלופית

כל אדם בהגיעו ליום הולדת עורך את חשבון נפשו ומחדד את משאלותיו לשנתו החדשה. מתוך עולמי הצר אני מביט אל פניו של הממסד הדתי בישראל, ומאחל לי ולאזרחי המדינה שנצליח להשתחרר משלטון העריצות של יהדות חרדית, שאין לה דבר וחצי דבר עם מדינת ישראל.

 

המבנה הפוליטי הישראלי מחזיק את כל אזרחי המדינה היהודיים כשבויים בידי מערכות דתיות הנשלטות על ידי הרחוב הליטאי, העושה כל שביכולתו כדי להרחיק את אורה של התורה מעל יהודי המדינה. תפיסת עולמם גורסת שערבות הדדית יש רק בתוך החוגים הפנימיים שלהם, ומבחינתם כל גורלה של מדינת ישראל אינו מסדר יומם. את בניהם אינם שולחים לקו האש, את בנותיהם לא שולחים לשרות לאומי, מתפרנסים מן הצדקה ומסרבים להשתתף ולשאת בעול של כלל ישראל.

 

באופן ציני, הם מערערים על המעט שעושים רבני הציונות הדתית, שמשתדלים לתת כתף ולסייע לבעיות כלליות של החברה. בראשית השנה הייתה זו שנת השמיטה, שבה ניסו ראשי הרבנות הראשית (ששבוייה בידי הרב אלישיב) לגזור מכה כלכלית על המגזר החקלאי ולהציף את הארץ ביבוא. רק מאבקם של רבני צהר והוראת הבג"צ עצר את החרפה הזו.

 

כעת מצאו דייני ישראל (גם הם כרוכים אחר הרב אלישיב) עוד עילה להתעלל בה: הגיורים שנעשים על ידי הרבנים הציוניים פסולים, והמתגיירים בהם אינם נחשבים ליהודים גם חמש עשרה שנה אחורה. זו רשעות לשמה! לו היה אחד מאותם מתגיירים בן משפחה של אחד מאותם דיינים חרדים איש לא היה פוצה פה ומצפצף, אך מה להם ולכל אותם גויים שמדינת ישראל הציונית ייבאה?

 

עמידתם של החרדים בסוגיית הגיור היא עמדה מתריסה, חסרת עניין וחסרת אחריות, אך הם יושבים בצמתי קבלת ההחלטות, והמדינה כולה נתונה למרותם. ב"ה יש בארץ הרבה רבנים ששרתו בצבא, שלחו את ילדיהם לצבא, ושותפים מלאים בכל אתגרי החברה הישראלית. המדינה ראויה להעמיד שופטים שמחויבים לעתידה ולגורלה, ולהשתחרר מאותם דיינים שמנוכרים לקהלם.

 

עד היום הייתה הציונות הדתית מרוסנת בביקורתה כלפי הרחוב החרדי, מתוך תחושת כבוד לגדולי התורה ומתוך רצון לשמור על מחנה דתי מאוחד. לא עוד! לכבוד יום הולדתה השישים של המדינה צריך לקרוא דרור לארץ, לחזק את המחנה הציוני גם באגף הדתי, ולהקים מערכות שרותי דת ובתי דין, שבבסיסם מזוהים עם ערכי המדינה שבה הם פועלים.

 

הרב ד"ר בנימין לאו הוא ראש בית המדרש בבית מורשה ורב קהילת רמב"ן בירושלים. המאמר המלא פורסם באתר כיפה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים