שתף קטע נבחר

חקירת אולמרט: בקשה לעדות מוקדמת מתושב חוץ

הערפל מתחיל להתפוגג: בית המשפט התיר לפרסם כי הפרקליטות ביקשה לגבות עדות מוקדמת מתושב חו"ל, עוד לפני תחילת משפט נגד ראש הממשלה - אם יתקיים. נשיאת בית המשפט הדגישה: "אין זה אומר שיוגש כתב אישום". ובינתיים, ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, נחקרת הבוקר שוב ביאח"ה, בפרשה שפרטיה עדיין אסורים לפרסום

יום דרמטי בפרשה החדשה של ראש הממשלה: בית המשפט המחוזי בירושלים החליט הבוקר (יום ג') לאשר לפרסום כי במסגרת החקירה נגד אהוד אולמרט, הוגשה בקשה לגביית עדות מוקדמת מתושב חוץ. מדובר בהליך משפטי חריג שבו נגבית עדות ממי שיש סכנה שלא יוכל להעיד במהלך משפט עתידי, במקרה זה מאחר שמדובר באדם המבקש לחזור לארצו.

 

בפרקליטות המדינה, במשטרה ובלשכת ראש הממשלה ממתינים עתה למה שהוגדר כ"התפתחות משמעותית" - האם יאשר בית המשפט את ההליך המשפטי החריג. בתום הדיון צפוי פרקליט המדינה, משה לדור, למסור הודעה לציבור.

 

"בהסכמת המדינה, ולאחר שבאי כוח המשיבים השאירו את ההחלטה לשיקול דעת בית המשפט, אנו מורים שבשלב זה ניתן לפרסם שהוגשה בקשה לגביית עדות מוקדמת של עד תושב חוץ", נמסר בהודעת בית המשפט. "אין בכך כלל כדי ללמד כי יוגש כתב אישום נגד המשיבים בבקשה - שהם ראש הממשלה אהוד אולמרט והגברת שולה זקן. מדובר בחקירה שהחלה בימים האחרונים והבקשה מתבקשת נוכח הנסיבות הנידונות".


עו"ד אלי זהר, בדיון הבוקר בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן)

 

בית המשפט ידון היום בבקשה לגביית העדות המוקדמת, והחלטה בעניין זה ובשאלה האם יוטל איסור פירסום על הדיון עצמו, תתקבל לאחר שמיעתה. לקראת השעה 12:00 הוחלט על הפסקה בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. עו"ד אלי זהר אמר לגבי ההחלטה להסיר את צו איסור הפרסום כי "השארנו את העניין להחלטת בית המשפט".

  

לגבי עמדת אולמרט, אמר עו"ד זהר כי "יש איסור פירסום, ואנחנו לא עומדים לסטות ממנו. עמדתנו תישמע בדיון". עו"ד מיכה פטמן, המייצג את שולה זקן, הוסיף ואמר: "מילים כדורבנות. נדבר קודם כל בבית המשפט".

 

החלטת בית המשפט המחוזי היום התקבלה על-ידי הרכב של שלושה שופטים - בהם הנשיאה, השופטת מוסיה ארד, והשופטים

צבי זילברטל ומשה סובל. 

 

הליך עדות מוקדמת דומה להליך גביית עדות בפני שופטים במהלך ניהול תיק רגיל בבית משפט - כלומר התובע מנהל חקירה ראשית, והנאשמים עורכים חקירה נגדית. בדרך כלל, הליך גביית עדות מוקדמת נעשה בתיקים של תיירות שנאנסו כשגביית העדות נערכת בשלב מוקדם כדי לאפשר להן לצאת את הארץ.

 

ניתן להניח שאם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, פועל בדרך זו, ובעיקר כשמדובר באישיות רמת מעלה כראש הממשלה, הוא סבור שבאמצעות העדות יוכל לבסס סיכויים סבירים להגשת כתב אישום.

 

המשטרה: מי רוצה לשמוע על כך ערב יום הזיכרון?

במקביל, בבית משפט השלום בתל אביב החליט הבוקר השופט דניאל בארי לדחות את בקשת כלי התקשורת להתיר לפירסום פרטים מחקירת ראש הממשלה. השופט, שקרא חומר חסוי מהחקירה בנוכחות המשטרה, כתב: "בדקתי בצורה קפדנית את כל החומר שנאסף עד עתה, ואף נתתי את דעתי להשלכות שהיו כתוצאה מהפרות רבות של הצו לחקירה עצמה. 

 

"לאחר שנתתי דעתי לפעולות חקירה חשובות ודחופות שיבוצעו בימים הקרובים, ולאחר שנתתי דעתי לאפשרות של פגיעה

 ממשית בחקירה - אם הצו בשלב זה יצומצם, אני מחליט לדחות את בקשת כלי התקשורת".

 

במהלך הדיון אמרה נציגת המשטרה, רב פקד איריס ברק, כי היא סבורה שפרסום הפרשה - כאשר אין ספק באשר לחומרתה - דווקא בימים אלה, ערב יום הזכרון, יש בו פגיעה באינטרס הציבורי. "אני לא חושבת שמישהו היה רוצה לשמוע דבר כזה בערב יום הזכרון", אמרה.

 

עורך הדין מיבי מוזר, שייצג בדיון את עיתון "הארץ", אמר כי הוא לא רואה קשר בין הדברים וכי הוא סבור שרק תועלת תיגרם למדינה אם הפרשה תפורסם.

 

שולה זקן שוב נחקרת

ראש לשכתו לשעבר של ראש הממשלה, שולה זקן, נחקרת הבוקר שוב ביחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה בבת ים. זקן נחקרת במסגרת הפרשה שעליה מוטל צו איסור פירסום. בפעמים הקודמות שנחקרה - שמרה על זכות השתיקה. היא נשלחה למעצר בית עם ליום שישי הקרוב.

 

נכון להיום, קיימת אפשרות שצו איסור הפרסום יוסר - זאת בהתאם להודעת צמרת משרד המשפטים ואגף החקירות משלשום, לפיה "נמשיך לעקוב מקרוב, ובאופן צמוד ושוטף אחר התפתחות הדברים, מתוך מגמה לאפשר, בהקדם, מסירת מידע נוסף לציבור, ככל שניתן יהיה לעשות כן מבלי לפגוע בחקירה".

  

גורמים במשטרה אמרו כי בכוונתם להמשיך לשמור על איפול מלא ולא לחשוף פרטים. לטענתם, גם אם בית משפט יסכים להתיר לפרסום חלקים מהפרשה, הם יערערו על ההחלטה לערכאה גבוהה יותר.


פורסם לראשונה 06/05/2008 10:07

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, אבירם זינו וורד לוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. התפתחות
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אושר לפרסום: תושב חוץ מעורב בפרשה
זקן. חקירה נוספת
צילום: ירון ברנר
עו"ד פטמן בבית המשפט, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים