שתף קטע נבחר

דווקא היום: רה"מ קיבל שוב הקוד האתי לשרים

בעוד ראש הממשלה טרוד בחקירה פלילית שבה הוא נחשד בעבירות חמורות, הוגש לו הקוד שנוסח על ידי ועדה בראשות השופט שמגר. במסמך נקבע כי "חבר הממשלה ישעה עצמו או יתפטר כאשר רשויות אכיפת החוק מייחסות לו, בהודעה רשמית של מי שמוסמך להגיש כתב אישום, מעשי עבירה חמורים, הפוגעים באמון הציבור בממשלה"

עיתוי אירוני למסמך האתיקה לשרי הממשלה. ראש הממשלה אהוד אולמרט קיבל היום (ג') לידיו את הקוד האתי לממשלת ישראל. מדובר באותו הקוד, שגרסתו הסופית כבר הוצגה בפני אולמרט לפני כחמישה חודשים. הפרופסור אסא כשר שהיה חבר בוועדה שניסחה את המסמך אמר ל-ynet כי עיתוי הגשת המסמך היום הינו מקרי.

 

יצוין כי באחד מסעיפי המסמך נכתב כי "חבר הממשלה ישעה עצמו או יתפטר כאשר רשויות אכיפת החוק מייחסות לו, בהודעה רשמית של מי שמוסמך להגיש כתב אישום, מעשי עבירה חמורים, הפוגעים באמון הציבור בממשלה". לאור הודעת פרקליט המדינה, משה לדור, שהתייחס לחשדות נגד ראש הממשלה - נוצר מצב שראש הממשלה אימץ למעשה מסמך שמקרב אותו לוויתור על תפקידו.

 

בראש הוועדה ישב נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, שני החברים האחרים הם הפרופסורים כשר וגבי שלו. כשר הוסיף כי העיתוי להגשת הקוד החתום נקבע בשל העובדה ששלושת חברי הוועדה היו בדיוק בארץ. הוא ברך על כך שלממשלה יש כיום קוד אתי כמו לצה"ל, מערכת המשפט והכנסת.

 

הכללים החדשים, בקוד האתי מטפלים בשורת נושאים הכוללים בין היתר כללי התנהגות וייצוג לשרים, תהליך מינוי השרים ובכירי משרדיהם, תחום המינויים הפוליטיים, הימנעות מניגוד עניינים,

 דרך הטיפול בחשדות למעשים פליליים, שימוש במשאבי המדינה ועוד - מרוכזים במסמך מפורט המחזיק כ-16 עמודים. העבודה על המסמך החלה ביוני 2006, בעקבות הנחיית ראש הממשלה אולמרט.

  

 בין ה"גזירות" על השרים המפורטות בכללים: ביטול זכות השתיקה בחקירות משטרה, חשיפת ההון האישי באופן מפורט, ביטול השתתפות בארועים עסקיים, איסור שימוש בתואר "שר לשעבר" לצרכים פרטיים ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הוועדה, שמגר
צילום: גיל יוחנן
עיתוי מקרי?
צילום: רויטרס
מומלצים