שתף קטע נבחר

בכיר בקדימה: חשש מטלטלה במערכת הפוליטית

גורם בכיר מאוד בקדימה מתח ביקורת על התנהלות החקירה וצו איסור הפרסום: "אם אולמרט ייצא מזה, הדברים לא יוכלו להמשיך להתנהל כפי שהם מתנהלים כיום". עם זאת, הביע הגורם חשש כי בניגוד לדו"ח ועדת וינוגרד, "הפעם יש סיכוי שתהיה טלטלה גדולה במערכת הפוליטית ואפילו בחירות מוקדמות"

החקירה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא נותנת מנוח לבכירי קדימה. הלילה (יום ד') גברו הקולות בקרב בכירי המפלגה הקוראים לבחון את התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשה, ואת ההחלטה להטיל צו איסור פרסום על פרטי הפרשה, המונע מאולמרט להתגונן בזירה הציבורית.

 

שלא לייחוס, מתח גורם פוליטי בכיר מאוד בקדימה, ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה, הפרקליטות והתקשורת בפרשה. הגורם הבכיר הביע חשש כי בניגוד לדו"ח ועדת וינוגרד, "הפעם יש סיכוי שתהיה טלטלה גדולה במערכת הפוליטית, ואולי נגיע אפילו לבחירות כבר בחודשים הקרובים. קשה לפי שעה לומר אם אולמרט ישרוד גם את הפרשה הזו, למרות העוצמות שהוא מפגין".

 

הגורם, השוקל להתראיין בעתיד בשמו ולמתוח ביקורת פומבית על הדרך בה נחקרות הפרשיות בהן מעורב אולמרט לכאורה כדי ליצור דיון ציבורי, אומר: "אם אולמרט ייצא מזה, הדברים לא יוכלו להמשיך להתנהל כפי שהם מתנהלים כיום. זה בלתי אפשרי לנהל כך מדינה. יהיה צורך לעשות כאן שינויים משמעותיים בתחום הזה".

 

פרשת אולמרט - התפתחויות נוספות:

 

אותו גורם אומר כי יש לבדוק את התנהלות המערכת החוקרת. "מה שעושים בימים אלה לראש הממשלה זה פשוט לא יאמן. אם בסופו של דבר הוא ייצא מזה, אסור יהיה לנו הפוליטיקאים, לשתוק יותר. גם לתקשורת אסור לשתוק. עיתונאים מדברים איתי בארבע עיניים, אומרים דבר אחד, אבל נמנעים מלפרסם אותו. צריך לבדוק את התנהלות המערכות שחוקרות, משום שלא יכול להיות מצב שמאז שנבחר, ראש הממשלה לא קיבל רגע אחד של מנוחה. זה מצב לא נורמאלי, לא בריא ולא טבעי. אני מדבר עם אזרחים, גם כאלה שלא אוהבים את אולמרט, אנשים כבר לא מבינים מה רוצים ממנו".


ראש הממשלה, אהוד אולמרט (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

הגורם הבכיר ציין עוד כי אולמרט נחקר מאז נבחר לראשות הממשלה בשלוש פרשיות שונות, אולם הפרקליטות עדיין לא קיבלה החלטה סופית לגביהן. לדברי הגורם, "על פי המידע שיש לי, התיקים האלה צפויים להיסגר. אני לא מבין, עם זאת, איך ייתכן שבמשך שנתיים חוקרים שלוש פרשות שונות שאפשר היה לבדוק אותן תוך כמה חודשים מקסימום, ועדיין לא הגיעו להחלטה. משהו פה לא בסדר. אותו הדבר קורה גם עם אביגדור ליברמן, אותו חוקרים כבר עשר שנים. לא ייתכן שהדברים האלה יתנהלו בצורה כזו. צריך לעשות פה שינוי דרמטי".

 

אמש האשימו מקורביו של ראש הממשלה את יריביו הפוליטיים ב"בישול" הפרשה החדשה. המקורבים ציינו כי "הפרשה התפוצצה בגלל ההתקדמות בתחום המדיני".

 

בארץ המידע חסוי, בחו"ל גלוי

ביום שישי נחקר ראש הממשלה באזהרה במשך כשעה וחצי. כל שהותר לפרסום בעניין היה כי החשדות הנוגעים לפרשה שאירעה לפני שנבחר לראשות הממשלה. נוכח החקירה, ביטל אולמרט את ראיונות החג בכלי התקשורת.  

 

מאז נאלצים כלי התקשורת בישראל לפרסם פרטים בודדים בלבד על אודותיה. כלי התקשורת פנו לבית המשפט בבקשה להסיר את צו איסור הפרסום, אולם במשטרה ובפרקליטות סירבו לכך בתוקף ובית משפט השלום בתל-אביב קבע, כי לפי שעה הצו לא יוסר. מנגד התיר בית המשפט המחוזי בירושלים לאשר לפרסום כי במסגרת החקירה נגד ראש הממשלה, הוגשה בקשה לגביית עדות מוקדמת מתושב חוץ.

 

בעוד שבישראל צו בית המשפט מונע זאת, אתר האינטרנט של ה"ניו-יורק פוסט" האמריקני חושף את עיקרי פרשת אולמרט, ובהם פרטים האסורים בפרסום תחת צו של בית המשפט בישראל. כבר ביום שני אמרו גורמים במשטרה ל-ynet כי בכוונת המשטרה להתנגד בתוקף להסרת צו איסור הפרסום, וכי אם בית המשפט יסיר אותו, בכוונתם לערער על ההחלטה.

 

אמש נראה כי התמונה משתנה ואחת הסיבות לכך היא הפרסומים בתקשורת הזרה. נציגים של המשטרה נועדו עם נציגי הפרקליטות במשרד המשפטים בירושלים ובדקו היכן ניתן לצמצם את צו איסור הפרסום שהוצא בפרשה. פרקליט המדינה, משה לדור, אמר בצאתו מדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים, כי הוא מעריך שהצו לא יוסר עד לאחר יום העצמאות.

 

מה שכן הותר לפרסום הוא כי במסגרת החקירה נגד ראש הממשלה, הוגשה בקשה לגביית עדות מוקדמת מתושב חוץ. בנו של אותו תושב חוץ העדיף לשמור על שתיקה. את עמדתו הוא הסביר ל-ynet: "גם לכם יש הורים, אתם בוודאי מבינים את הצורך להגן עליהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. "לא יכול להתגונן"
צילום: AFP
מומלצים