שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סקירה: סקארלט, מסך LCD של LG

  המסך החדש של LG מדגם סקארלט עשה רעש רב עוד לפני שנכנס אל הסלון, עם חיישן תאורה, ניגודיות מרשימה ועיצוב מקורי. האם הצהרות היצרן יעמדו במבחן המציאות?

  אם הזמנתם את סקרלט, המסך החדש והאסתטי של LG, כדאי להיות נוכחים בפגישה הראשונה איתה - כבר בהתקנה: לאחר שהיא נשלפת מהקרטון הגדול, נחשף גב אדום, בוהק ומרשים, ממלא את החדר כתכשיט ענק. חבל רק שזו תהיה הפעם היחידה בערך שתהנו ממנו – מעתה ואילך הוא יראה רק לקיר מאחוריו.

    

  סיבוב מספר ברגים והמעמד מתחבר אל המסך, צבע הניקל בשילוב טבעת אדומה סביב הבסיס משתלבים היטב עם גוף המסך שמגיע בגימור שחור בוהק. מעמד המסך, מסתובב על צירו, כך שבמאמץ קל, ניתן לסובב את המסך לכיוון המטבח או חלל אחר בבית, חבל רק שזה מרגיש מעט עדין ומנדנד את המסך. אלמנט עיצובי נוסף שלא ניתן להתעלם ממנו הוא פתח בחזית, מוקף טבעת שקופה אשר ממוקמת מתחת ללוגו של LG.

   

  כאשר סקרלט כבויה, מאירה הטבעת באור אדום. לחיצה קלה עליה והמסך נדלק בליווי צליל שמזכיר את אחיו מבית מיקרוסופט שמנגן בעת עליית Windows. לאחר הדלקת המסך, משתנה אור הטבעת ללבן חלוש (כזה שאינו מפריע בצפיה). חלקו התחתון של המסך גדול לעין, ומקנה רושם כי המסך גדול יותר בהשוואה למספר האינצ'ים האמיתי.

   

  עוד ב-dtown: מסך מחשב LCD עם חיבורי טלוויזיה, CMV 222H

   

  מבחר החיבורים מאחור כולל שתי כניסות HDMI, שתי כניסות וידאו קומפוננט, כניסת מחשב RGB (מכונה גם VGA), קומפוזיט ואודיו. חיבורי הסקארט חסרים כאן, כך שמי שמחבר ממיר יס או הוט, יעשה זאת אל חיבור ה- S-Video או ירכוש קופסת טרנסקודר אל כניסות הקומפוננט. בסמוך לחיבורים אלו, נמצאים גם חיבורי הצד שכוללים כניסת HDMI שלישית, כניסת S-Video, קומפוזיט וחיבור USB 2.0 אליו נתייחס בהמשך.

   

  סקרלט מתהדרת, על-פי נתוני יצרן, בתכונה ייחודית נוספת: ניגודיות של 50,000:1. זהו נתון הנחשב לגבוה מאוד ביחס למסכים רבים אחרים, אך האם תעמוד הצהרה זו במבחן המציאות? בזמן כיול המסך, מצב טמפרטורת צבע WARM הניב תמונה צהבהבה מדי, מעבר למצב Medium העלה גוונים נכונים יותר לטעמי, מצב USER מאפשר גם לכוון את שלושת הצבעים אדום/ירוק/כחול בנפרד (למשתמשים מתקדמים).

   

  מהירות התגובה של המסך הינה 4ms, בדיקות מעלות ביצועים טובים בתחום זה ללא מריחות ניכרות לעין. סקרלט כוללת גם חיישן החכם – Intelligent Sensor אשר מזהה שינויים בעוצמת התאורה בחדר וגם את סוג התאורה (טמפרטורת האור), בהתאם לכך הוא מכייל את נתוני בהירות, ניגודיות, צבע, חדות ואיזון לבן בתמונה.

   

  כאשר נכנס החיישן לפעולה, מופיע למשך מספר שניות אייקון בתחתית המסך (זה נראה מרשים בתחילה אבל קצת מטריד בהמשך). בבדיקות שערכתי, החיישן הצליח להבחין בשינויים בתנאי התאורה, כדוגמת כיבוי / הדלקה של אור וסגירת הווילון. מבחינת כיול התמונה, החיישן עושה עבודה יפה למדי ומביא לתמונה ניגודית, בעלת בהירות טובה וצבעים נכונים למראה. ועדיין, כיול ידני יכול להביא לתוצאה טובה יותר, אך למשתמש שאינו מעוניין להכנס לנבכי הכיול, מצב זה בהחלט יכול לספק - מה עוד שהוא מתאים עצמו לתנאים המשתנים (יתרון על כיול ידני שמתאים למצב תאורה ספציפי).

   

  הטלוויזיה? מצויינת

  ניכר על LG כי ביצעה שיפור בתחום זה, מעבד הוידאו מבצע עבודה טובה יותר בהשוואה לדגם 42LB7RF הקודם אותו סקרנו בעבר. גם כאן, נמליץ לבטל את פעולתו של מעבד ה-XD, אמנם נקבל תמונה קצת פחות ניגודית וחדה, אולם התוצאה (לטעמי לפחות) הינה חלקה ונעימה יותר לעין. מעבד ה-XD לוקה בעיבוד יתר - מה שגורם לעיתים

  לתופעות חידוד יתר עם קוים "עוקצניים" וכתמי צבע מיותרים, ביטולו, כאמור משפר את המצב.

   

  חיבור ממיר דרך HDMI (קיים בממיר יס HD והדגם החדש של הוט HD) מציג תמונה חדה וטובה יותר בהשוואה לחיבורי הוידאו האנלוגיים שמציגים תמונה רכה בהשוואה, ומחייבים חידוד מה של התמונה. כמו בשאר המסכים, גם כאן, כאשר איכות המקור גרועה, יצליח מעבד הוידאו של המסך להציג תוצאה סבירה ותו לא, אך כאשר חברת הכבלים או הלווין משדרות סרט באיכות נורמלית, התוצאה תהיה טובה מאוד ואף מהנה לצפייה.

   

  עוד ב-dtown: מהיר בחדר: זוג רמקולים טריאנגל קומט EX

   

  "קרב סכינים" של ערוץ 10 משודרת באיכות סבירה. ניתן להבחין בתופעות פיקסליזציה, מה שמחייב לצפות במסך ממרחק שלושה מטרים לפחות בכדי לקבל תוצאה חלקה לעין. הסרט "16 רחובות" לעומת זאת, הניב תוצאה טובה ואפשר בהחלט לשבת ולהנות מבלי להיות מוטרדים מבעיות בולטות בתמונה.

   

  כמו בדגמי LG קודמים, גם כאן, חיבור דרך HDMI מאפשר שני מצבי תמונה בלבד: 4:3 או 16:9, אין אפשרות מתיחת תמונה חכמה. במצב חיבור וידאו אנלוגי (כדוגמת S-Video או קומפוזיט) ניתן לבחור בין מספר מצבי תמונה, משום מה, גם כאן לא מצויה היתה אפשרות בחירה במצב מתיחה חכם, מצב ZOOM2 הצליח לעשות עבודה דומה כשהוא מגדיל את תמונת ה- 4:3 לגודל 16:9 מבלי לחתוך את שתי שורות התרגום.

    

  דגם זה מגיע עם רזולוציה טבעית של 1920x1080P, מה שאומר כי הוא מאפשר להנות מכל טוב שמציע עולם האבחנה הגבוהה: לצפות בסרט תוך סחיטת הפיקסל האחרון שצרוב על דיסק הסרט. על מנת להנות מאיכות זו, הדרכים החוקיות מציעות אפשרות רכישת נגן Blu-ray או הזמנה של ממיר HD מחברת יס או הוט.

   

  האם נתון ניגודיות של 50,000:1 מצביע על שחור מוחלט במסך? לא, עדיין לא, אבל אני יכול לומר כי אכן מורגש שיפור באופן הצגת הגוונים הכהים בתמונה.סקרלט מאפשרת שליטה על עומק הגוונים הכהים בשלל דרכים: החל משליטה על בהירות וניגודיות, דרך כיוון עוצמת התאורה האחורית, רמת הגאמה, Black Level ואפילו אפשרות Eye Care שמעדנת את עוצמות האור בתמונה במטרה להקל על העין.

   

  כל אלו, מביאים בסופו של דבר ליכולת הצגת שחור טובה מאוד, עם תמונה בעלת עומק משופר ביחס לדורות הקודמים ותחושה בעלת אופי קולנועי. באופן יחסי ללא מעט מסכי LCD אחרים, יצאתי מרוצה במקרה הזה מאיכות הניגודיות וזאת ללא מחיר של ויתור על פרטים בחלקי התמונה הכהים. מנגנון הניגודיות הדינמית, אשר משנה את עוצמת תאורת המסך האחורית, פועל בצורה מורגשת כאן, אך מצליח להגיב בזריזות משופרת ביחס לעבר.

   

  גם שאר הצבעים בתמונה מוצגים באופן מוצלח - אין תחושה של תמונה פלסטית, גווני העור של השחקנים האנושיים נראים טבעיים ולא נופלים לבור של צבע אדום מוגזם. LG בהחלט עשו כאן עבודה טובה.

   

  איכות התמונה בסרטים באיכות HD טובה מאוד עד מצוינת, המסך מאפשר גם בחירה במצב Native Scan (מכונה כאן Just Scan) אשר מבטל עיבוד מיותר של מעבד הוידאו ועוזר גם הוא בשמירה על צלילות התמונה. בדיקה של זויות הצפיה העלתה יכולת טובה, עם יכולת צפיה גם מזוית צידית מבלי לשלם על כך בעיוות של הצבעים בתמונה. גם תופעה של זליגת אור לא נתגלתה במסך הבדיקה עם תמונה אחידה למדי על שטח המסך.

   

  המסך כמרכז ונגן מדיה

  בצד שמאל של המסך נמצא חיבור ה- USB 2.0, הכנסה של דיסק און קי מציגה תפריט עם שלוש אפשרויות בחירה: תמונות, מוסיקה וסרטים. ניתן לנגן קבצי DivX, אך למסך לוקח שניות ארוכות להטעין את קובץ בגודל 700 מגהבייט. לאחר תחילת ניגון הסרט, ההפעלה חלקה ויציבה, ניתן להריץ את הסרט קדימה ואחורה במספר מהירויות. הפתעה

  נעימה: התמיכה בכתוביות עברית SRT טבעית ועוברת ללא בעיה מיוחדת, ניתן אף לסנכרן את תזמון הופעת הכתוביות עם הסרט. החמצה אחת היא אי היכולת לנגן סרטי HD דרך חיבור ה-USB, ניתן לנגן רק סרטים ברזולוציית SD (עד רזולוציה של 720X576 פיקסלים).

   

  עוד ב-dtown: לעוף עם נגן CD - דגם Audia Flight CD Two

   

  מלבד סרטי וידאו, ניתן גם להציג תמונות JPEG ולנגן קבצי מוזיקה MP3, התפעול חלק ומהיר - אנו מקבלים כאן בהחלט טעימה מהעתיד של הדגמת איחוד יכולות ניגון והצגת קבצי מדיה במכשיר יחיד. באשר לחיבור המחשב, המסך תומך בחיבור NR דרך כניסת HDMI ובנוסף, מאפשר חיבור דרך כניסת ה- VGA האנלוגית.

    

  מתכנני המסך אפשרו בחירה במגוון מצבי סאונד המתאימים לסוגי תוכניות שונות כגון, ספורט, מוסיקה ואף תוכניות מלל (עם מצב "דיבור" אשר מדגיש את התדרים הרלוונטים).

  זה נחמד, יכול להיות גם שימושי, אבל הרמקולים עצמם, אינם מספקים צליל גדול והבס אינו עמוק מספיק. השלט הרחוק עשוי חומר פלסטי נעים למגע (עם גימור מחוספס עדין), כולל את כל הלחצנים החשובים כשהם מסודרים בצורה נוחה לשימוש, כולל גם מקש לתפריט מהיר אשר מאפשר לשנות אפשרויות חשובות כגון מצב מתיחת תמונה, עוצמת תאורה אחורית ועוד. השלט אינו מגיע עם תאורת מקשים.

   

  מלבד התפריט המהיר, המתורגם לעברית, ניתן להגיע אל התפריט המתקדם שמאפשר שלל אפשרויות עבור המשתמש המנוסה.  LG ביקשה להעביר בעזרת סקרלט סמל של נוכחות אל הסלון הביתי והיא מצליחה לעשות זאת בעזרת עיצוב מקורי: מראה הטבעת המוארת הינו מקורי ומצליח לבדל את המסך משאר החבורה. בתחום התמונה, דגם Scarlet 42LG60FR מרשים למדי, עם שלושה פרמטרים בהם בלט המסך לטובה: ניגודיות, גוון הצבעים ופירוט בתמונה, הפרמטר הרביעי – חלקות תנועה (Judder). עדיין טעון שיפור כמו בשאר מסכי ה- 50Hz.

   

  החוויה הכוללת, מעבר לבחישה בפרט כזה או אחר, היתה טובה מאוד וסיפקה הנאה מצפייה בסרטים. במקרה של דגם 42LG60FR התלבטנו בין ציון של 4 ו-4.5 כוכבים. הסיבה העיקרית ללבטים היתה חוסר בתמיכת 100Hz שמתחיל להיות מקובל בדגמים חדשים, אך המחיר הטה את הכף. אין דגם מקביל שמגיע עם 100Hz וביצועי מסך דומים, בכך מציגה סקרלט תמורה נאה למחיר.

   

  יתרונות: רזולוציית 1080P, ניגודיות, גוונים צבע טבעיים, חיישן תאורה חכם, ניגון מדיה דרך USB, עיצוב ותפעול.

  חסרונות: חוסר בחיבורי סקארט, חוסר תמיכה ב- 100Hz.

  שורה תחתונה: אשתי נפרדה בצער כאשר סקרלט חלפה עם הרוח. "התעודדי יקירתי", אמרתי לה, "מחר יאיר יום חדש".

   

  ציון:

   

  מחיר: 11,990 ש"ח

  אחריות: ח.י.

   

  מפרט טכני

  גודל מסך: 42"

  יחס מסך: 16:9

  רזולוציה: 1920X1080 פיקסלים

  בהירות: 500cd/m²

  ניגויות דינמית: 50,000:1

  זמן תגובה: 4ms

  תמיכה בשידור: HDMI 60p/50p/30p/24p,Component 60/p/50p

  חיבורים:AV In/S-Video/2XComponenet/USB2.0/3XHDMI 1.3/HDCP Input

   

  דף נתוני דגם 42LG60FR באתר יבואן

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים