שתף קטע נבחר

"ישראל לא תצליח להשמיד את העם הפלסטיני"

בכנס שלהתנועה האיסלאמית בכפר כנא לציון 60 שנה לנכבה השתתפו אלפי בני אדם. סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח כמאל חטיב, אמר בנאומו: "ישראל נמצאת בסכנה והיא מאבדת את הערכים הציוניים שלה - מספיק להסתכל על השחיתות הפוליטית"

אלפי בני אדם השתתפו אמש (יום ו') בעצרת בכפר כנא לציון 60 שנה לנכבה, שאורגן על-ידי התנועה האיסלאמית. סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח כמאל חטיב, אמר ל-ynet: "זאת פעם ראשונה שמתקיים כינוס כזה, כדי שהבנים שלנו יזכרו ויידעו שיום אחד הם ישובו לאדמתם".


משתתפי העצרת בכפר כנא (צילום: חגי אהרון)

 

חטיב היה הראשון לנאום בכנס. "אני מדגיש לבני העם היהודי, אנחנו הפלסטינים נמצאים כאן. אנחנו העבר ההווה והעתיד של האדמה הזו", אמר מעל הבמה המרכזית והבטיח לאלפי המשתתפים: "אל ייאוש. אנחנו קרובים לחזור לאדמתנו". הוא התייחס למפעל הציוני בלגלוג ואמר: "ישראל נמצאת בסכנה והיא מאבדת את הערכים הציוניים שלה. מספיק להסתכל על השחיתות הפוליטית בה מעורבים כל המעורבים בממשלה".

 

לדבריו, דווקא ניצולי השואה צריכים להבין שמעשי ישראל לא יועילו. "השואה ניסתה להשמיד את העם היהודי, אך על אף שהיה תכנון כזה - הוא לא הצליח. זאת ההוכחה שהשואה שהם מכוונים לעם הפלסטיני לא תצליח". חטיב האשים את המדינה בדיכוי הערבים: "60 שנה של הפקעת אדמות, 60 שנה של ייהוד, 60 שנה של פגיעה בחירות ובתרבות. הם מנסים להפחיד אותנו, לאיים במלחמות. 60 שנה שמבקשים שנהיה ערביי ישראל ומנסים לנתק אותנו מהאומה האיסלאמית. אך התוכנית שלהם לא הצליחה".

 

חטיב התייחס לתקרית אתמול בצומת ציפורי ואמר: "בתהלוכת השיבה בספוריה ניסו לשבור את הקוץ בכך שתקפו את המפגינים, פצעו את ח"כ טהא ועצרו כמה צעירים. אני אומר למשטרה ולממשל - העם הזה הוא חזק יותר מכל תוכנית ציונית והוא יישאר פה".


העצרת באיצטדיון בכפר כנא (צילום: חגי אהרון) 

 

השייח סלאח: זכות השיבה חזקה מהכיבוש

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ראאד סלאח, נשא נאום חריף. "אני אומר למתכנני הפרויקט הציוני - בתמורה לכל ילד פלסטיני שרצחתם - נביא לחיים עוד עשרה ילדים. בתמורה לכל בית שהרסתם - נבנה עשרה בתים ותחת כל עץ זית שעקרתם - ניטע עשרה עצים".

 

לדבריו, "הקול של זכות השיבה יותר חזק מהקול של הכובש והכיבוש הישראלי. הקול של זכות השיבה הוא שינצח את הרוצחים הכובשים ואני קורא לפליטים - אנחנו כאן מחכים לכם". בדבריו שיגר מסר לעם הלבנוני ואמר: "לבנון היא ביתו של כל העם הלבנוני, אל תהרסו את הבית שלכם על עצמכם".

 

למעט שני חברי כנסת - טאלב אל-סנע ועבאס זכור - לא בלטו במקום חברי ההנהגה הערבית. יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שווקי חטיב, אמר בנאומו: "הפרויקט הציוני והמנטליות הציונית רצתה לשלוט באדמה ולהוכיח שהיא הגיע לאדמה ריקה בלי עם. הציונות ניסתה לשנות את ההיסטוריה ולכתוב היסטוריה חדשה, אך אף אחד לא יכול לשנות את המציאות בשטח. 60 שנה אנחנו במסלול הזה, אבל לא נוותר על אדמתנו".

 

ביום חמישי השתתפו מאות בני אדם בעצרת בצומת ציפורי לציון הנכבה. בתום העצרת התפתחו עימותים בין שוטרים למפגינים ערבים.

חמישה שוטרים, בהם בכירים במחוז הצפון, נפצעו מיידוי אבנים. גם כמה מפגינים, ביניהם ח"כ ואסל טהא, נפגעו בעימותים. במשטרה אומרים כי המהומות החלו לאחר שמפגינים יהודים הניפו את דגל ישראל.

 

ח"כ טהא אמר ל-ynet: "הכל התרחש כאשר ביקשתי להרחיק את המשטרה ולנסות להרגיע את הרוחות. ראיתי בזווית העין איש משטרה. הוא אמנם היה ללא מדים, בלבוש אזרחי. אך אני מניח שהוא היה אחד משלהם, שחיפש בכל דרך להגיע אלי ובסוף הצליח. חטפתי ממנו שלוש מכות קשות בראש.


פורסם לראשונה 09/05/2008 20:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שייח חטיב. "קרובים לחזור לאדמתנו"
צילום: חגי אהרון
המזכרת האחרונה מהבית
צילום: חגי אהרון
מומלצים