שתף קטע נבחר

רמון: לבנון היא חיזבאללה - אין שם עוד ממשלה

"המדינה נשלטת על-ידי הארגון ואין שום משמעות לממשלתה", אמר המשנה לראש הממשלה, נוכח ההתפתחויות האחרונות בארץ הארזים. לדבריו, "התפישה לפיה בנוסף לחיזבאללה יש גם ממשלה אחרת היא פיקציה". ראש אמ"ן: הפניית הנשק פנימה ללבנון - סימן לחולשה של חיזבאללה. אולמרט: ישראל עוקבת

העימותים האחרונים בלבנון, שנמשכו גם הבוקר (יום א') בעיר הצפונית טריפולי, הגיעו היום גם אל שולחן הממשלה בירושלים.

 

ראש אמ"ן, אלוף עמוס ידלין, סקר בפני השרים את שרשרת האירועים מעבר לגבול, ואמר כי על ישראל להיערך למצב חדש. "השימוש של חיזבאללה בנשק פנימה - אל תוך לבנון - הוא סוג של מסר אחר. צריך להיות מפוכחים, אך לא צריך היסטריה", אמר. הוא תיאר דווקא נקודת תורפה שחשף חיזבאללה, כאשר הפר את הסכם טאיף ההיסטורי - אז שמר על נשקו, בטענה שהוא מגן על האינטרס הלבנוני מול ישראל וכדי להשיב את חוות שבעא. עצם השימוש בנשק בתוך לבנון, אליבא דראש אמ"ן, מהווה הפרה של ההסכם - וסימן לחולשה של חיזבאללה. רוב השרים לא הסכימו עם הניתוח.  

   

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר כי מדינת ישראל עוקבת אחרי מה שקורה שם. את ממשלתו של פואד סניורה כינו שרי ישראל "ממשלת בובות". המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, נשמע נחרץ: "יש להתייחס ללבנון כמדינת

 חיזבאללה. כל מה שקורה זה באחריות הארגון. המדינה נשלטת על ידי הארגון ואין שום משמעות לממשלתה. התפישה הגורסת שבנוסף לחיזבאללה יש גם ממשלה אחרת, היא פיקציה".

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הוסיף: "חיזבאללה ממשיך להיות בעל הבית בלבנון, מבלי לשאת באחריות לניהול המדינה. הדבר יוצר קושי לישראל, כפי שהיה במלחמת לבנון השנייה, ומונע ממנה לפעול נגד הטרור".

 

השר זאב בוים אמר שהחולשה המוסרית - עליה מצביע הצבא - אינה רלוונטית, מכיוון שבפועל בלבנון שולט חיזבאללה. "התקריות האחרונות מוכיחות שיש שם ממשלת בובות, הקלף המוסרי אינו משמש במשחק במזרח התיכון. יש לחדד את הקווים האדומים שלנו לגבי הגבול הצפוני בעקבות הארועים של הימים האחרונים, כולל בחינת החלטה 1701 של האו"ם. הכל נטרף שם", סיכם השר.

 

גורם מדיני בכיר בירושלים אמר אמש ל-ynet: "כל סוף השבוע עודכן ראש הממשלה על ידי הגורמים הרלוונטיים בישראל, אנו מקבלים דיווחים שוטפים על כל מה שקורה שם, ישראל מוטרדת מכיוון שהיא עלולה להיות מושפעת מהאירועים החמורים - אבל אסור לה להוביל את הקו הבינלאומי. לכן אנו נמנעים עדיין מתגובה רשמית".

 

הבוקר, למרות השקט המתוח בביירות, בטריפולי שבצפון לבנון התנהלו עימותים אלימים בין חמושי חיזבאללה לתומכי הממשלה. על-פי הדיווחים שלושה בני אדם נהרגו בעימותים וכמה נוספים נפצעו. בעימותים שפרצו בלבנון בשבוע שעבר נהרגו לפחות 30 בני-אדם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבא לבנון מנסה לתמרן
צילום: AFP
צילום: גיל יוחנן
רמון. מדינת חיזבאללה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים