שתף קטע נבחר

הקזבלן מכּוּר

סבר פלוצקר מספיד את בני גאון: "איש העסקים המוסרי והיפה ביותר ברוחו שהכרתי מעולם"

מעטים האנשים שזכו לשנות במו ידיהם את מהלך ההיסטוריה. בני גאון, שהלך אתמול לעולמו בגיל 73, היה אחד מאלה.

 

ב-1988 התברר לפתע לצמרת ההסתדרות שמצבו הכספי האמיתי של קונצרן "כור", עד אז ספינת הדגל של משק העובדים, שחור משחור. הקונצרן הסתבך בהשקעות ראוותניות מיותרות, גייס הלוואות

 

מבנקים אמריקניים ועמד על סף פשיטת רגל. בני גאון, מנהל הסתדרותי מדרג הביניים, נקרא להצילו; ליתר דיוק, הוא יועד לשמש שעיר לעזאזל ביום בו יוכרז רשמית על סגירתה של "כור".

 

אבל גאון הפתיע: הוא לקח את משימתו ברצינות וטס לניו יורק להתייצב מול הבנקאים. הוא היה רחוק מהם כמרחק מזרח מהמערב: ישראלי מחוספס, עם פה גדול, אנגלית שבורה, מאמין ללא סייג בכישוריו ומוכן לסכן את ראשו במשימה חסרת סיכוי. נפגשנו במנהטן על מדרגות בניינו המפואר אחד הבנקים, "בנקרס טראסט" ( כבר לא קיים ) בתום הישיבה המכרעת. הצלחתי, סיפר לי גאון, עיניו דומעות, אני לא יודע איך, אבל הצלחתי לשכנע אותם לתמוך בתוכנית ההבראה שלי ולוותר על הדרישה לפירוק "כור". נתתי להם הבטחות להם והם מאמינים בי.

 

 

בני גאון קיים את הבטחתיו. בניגוד לתחזיותיה של התקשורת הכלכלית הישראלית שעשתה לו את המוות, הציגה אותו כמוקיון וכהוזה בהקיץ, גאון הוביל את "כור" להבראה מופלאה ואחר-כך למכירתה לקבוצת משקיעים אמריקנית. הוא חסך מיליארדי שקלים לציבור השכירים ולמדינת ישראל כולה.

 

 

הקרב של גאון על "כור" היה נקודת מפנה במשק הישראלי. גאון הוכיח שאפשר להבריא קונצרן שוקע. שניתן לקבל הסכמה של עובדים לצעדי ייעול כואבים. שאפשר לייצר אמון בכישוריו של מנהל ישראל אפילו אצל הבנקאים מוול סטריט. שכדאי להשקיע בישראל, כי יש בה עסקים רציניים. וש"המעז מנצח", כשם ספרו האוטוביוגרפי הראשון.

 

 

בני גאון האמין בסיכויי השלום עם הפלסטינים, פעל למען שיתוף פעולה כלכלי ישראלי-פלסטיני-ירדני וחש תסכול עמוק, בגידה אישית, כשפרצה האינתיפאדה השנייה. התמונות המשותפות שלו ושל יאסר ערפאת נעלמו מחדר עבודתו, שהשקיף על חופי יפו. לזמן מה משך את ידיו מהפוליטיקה אך חזר אליה כדי לתמוך במלוא התלהבותו – תמיד בערה בו אש ההתלהבות נערית – במועמדותו של עמיר פרץ לראשות מפלגת העבודה.

 

בשבילי גאון היה איש העסקים המוסרי והיפה ביותר ברוחו שהכרתי מעולם: הקזבלן מ"כור". יהיה זכרו ברוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
סבר פלוצקר
צילום: גבי מנשה
מומלצים