שתף קטע נבחר

60 לנכבה: "היהודים עדיין לא יודעים כמעט כלום"

בירושלים ציינו יהודים וערבים ישראלים את יום הנכבה, בתהלוכה בין בתים שהיו לפני מלחמת העצמאות בבעלות פלסטינית. "יש לנו עדיין את המפתח של הבית", סיפרה אחת הצועדות

התשובה השקטה לחגיגות העצמאות. כ-200 פעילי שמאל וערבים ישראלים צעדו היום (א') מרחבת תיאטרון ירושלים עד למוזיאון הטבע שברחוב עמק רפאים, לציון יום הנכבה ("האסון") ה-60. במהלך התהלוכה עצרו המפגינים ליד בתים שלטענתם היו שייכים לפלסטינים, וליד כל אחד מהם סיפרו על היסטוריית הבית. 

 

בין המפגינים הייתה קשישה פלסטינית, שלוותה בבני משפחה ונכדים, שבכתה וסיפרה חוויות מירושלים שלפני 1967. התהלוכה התנהלה באווירת נכאים, ונראה היה כי יש בה משהו מיוחד, מעבר לעוד הפגנה פוליטית. למקום התהלוכה הגיעו ארבעה פעילי ימין קיצונים, ביניהם ברוך מרזל, שקראו לעברם "ארץ ישראל שלנו, נעשה לכם נכבה כל החיים". המשטרה הרחיקה מהמקום שניים מפעילי הימין.

 

הצועדים לא נשאו עמם שלטים, אולם הפיקו חולצות מיוחדות לצעדה, עליהן נכתב באנגלית ובערבית "שורדי הנכבה" ו"זה ביתנו". המארגנים גם חילקו מפות ועליהן סומנו בתים שהיו בבעלות פלסטינית. 

 

איתן ברונשטיין, מנהל עמותת "זוכרות", נשאל על השינוי בעמדת הציבור למושג "נכבה". "בחברה הישראלית אני מסכים שיש יותר פתיחות במידה מסוימת, אבל הייתי מסייג את זה. מדברים על זה יותר ויותר אבל עדיין כמעט לא יודעים על זה שום דבר".

 

לגבי הצד הפלסטיני באירוע, אמר ברונשטיין: "אני חושב שזו התפתחות בצד הפלסטיני,

 שהם מבינים שהם חייבים לבוא גם למרכזי הערים היהודיות - לבטא את הקשר שלהם למקומות האלה".

 

אחת הצועדות הערביות סיפרה: "משפחתי הייתה צריכה להימלט מהבית בגלל המלחמה, רבים מקרוביי נהרגו, והיום הבית תפוס על-ידי ישראלים. עדיין יש לנו את המפתח של הבית, יש לנו את המסמכים להוכיח שזה ביתנו. זה קשה למשפחה, כל פעם שיש לנו ביקור משפחתי, הם הולכים לבקר בבית וחשים עצב רב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צועדות בירושלים, היום
צילום: AP
מפגינים בבירה
צילום: AP
מומלצים