שתף קטע נבחר

אולמרט: אין הסכם רגיעה ללא קידום שחרור שליט

ראש הממשלה נועד עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, ודרש ממנו לכלול את קידום שחרורו של החייל החטוף בהסכם הרגיעה עליו חתמו הפלגים הפלסטיניים. סולימאן הבטיח שיעביר במהירות את המסר לחמאס כדי לשוב עם תשובות. השרה לבני דרשה למנוע את התחזקות החמאס, אפילו מבחינת הדימוי

לא בלי גלעד. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד בצהריים (יום ב') עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, ודרש ממנו לכלול את קידום המגעים לשחרור החייל החטוף, כתנאי להצטרפותה של ישראל להסכם הרגיעה עליו חתמו כלל הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה. לדברי אולמרט, "קידום שחרורו של גלעד שליט הוא חלק מההסדר ברצועת עזה".

 

השניים נועדו במעון ראש הממשלה בירושלים במשך כשעה וחצי. על פי הסיכום המוקדם בין שרי המטבחון, אולמרט, לבני וברק, הבהיר אולמרט שתי נקודות שישראל עומדת עליהן במסגרת הסדר ברצועת עזה: הפסקת האש צריכה לכלול גם את הפסקת התעצמות חמאס וארגוני הטרור וכן - הפסקת ההברחות בגבול מצרים.


אולמרט וסולימאן במעון רה"מ בירושלים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

ראש הממשלה שב והדגיש בפני שר המודיעין המצרי, כי חופש הפעולה של ישראל ביהודה ושומרון יימשך גם אם המצב ברצועת עזה יוסדר. סולימאן הבטיח כי יעביר את המסרים הישראלים במהירות לחמאס ולפלגים הפלסטינים כדי לשוב עם תשובות. לא נקבע מועד למתן תשובות.

 

בצל הפגישה, הבהירו גורמים מדיניים בכירים בירושלים שאולמרט ונשיא מצרים, חוסני מובארק עתידים להיפגש בתוך זמן קצר בשארם א-שייח למפגש פסגה ביניהם. במפגש זה לא צפויים להשתתף הפלסטינים. הדבר סוכם בשיחת טלפון בין השניים לפני כשלושה שבועות.

  

כריכת נושא גלעד שליט והרגיעה בעזה מעידה על כך שלא חלה התקדמות של ממש במגעים לשחרורו. יתרה מזאת, לא מכבר פורסם שהמגעים בנושא זה בין המצרים לחמאס נותקו.

 

לבני: למנוע התחזקות חמאס

בפגישה עם שרת החוץ, תבעה גם לבני מסולימאן לבקש מחמאס את קידום שחרורו של שליט, כחלק מהסכם הרגיעה ברצועת עזה: "המבחן הקובע מבחינתי הוא מבחן התוצאה ולא מבחן ההצהרה. כל עוד עזה נשלטת על ידי החמאס היא אחראית לגלעד שליט, ולא יהיו עסקים בעזה כל עוד הוא בשבי".

 

השרה אמרה כי ישראל נדרשת לפעול צבאית בעזה, כל עוד תושביה מותקפים על ידי הטרור, והבהירה לסולימאן כי האינטרס ישראלי הוא למנוע התחזקות של החמאס לטווח הארוך, אפילו ברמת הדימוי. היא הבהירה שהרגיעה לא תצא לפועל כל עוד תימשך התעצמות חמאס וההברחות מגבול מצרים.

 

 

ברק: לא נוכל להבליג על הטרור מעזה

מוקדם יותר נועד סולימאן עם שר הביטחון, אהוד ברק, שאמר כי "ישראל רואה בשחרור גלעד שליט ובהתקדמות לשחרורו, תפקיד מרכזי בהסדרת המצב הביטחוני ברצועת עזה". לדברי ברק, "ישראל לא תוכל להמשיך ולהבליג על המשך הטרור מרצועת עזה".

 

השניים נועדו בארבע עיניים במשך כארבעים דקות בביתו של ברק בתל-אביב. לאחר מכן פנו ברק וסולימאן לדיון בפורום רחב יותר - ובסיום הפגישה יצא הבכיר המצרי לירושלים, לפגישה עם ראש הממשלה אהוד אולמרט. לפני הפגישה עם ברק , אמר סולימאן כי יש לו "ציפיות גבוהות" שמתווה הרגיעה בין ישראל לחמאס והארגונים החמושים ברצועת עזה ייושם.

 

ברק העריך שישראל תצטרך לפעול באופן נרחב יותר ברצועת עזה אם לא ייפסק ירי הפצמ"רים והקסאמים, הברחות אמצעי הלחימה, הרקטות ופעילי הטרור לרצועה. "ישראל צריכה לשמר את יכולת הפעולה שלה ביהודה ובשומרון באופן שיבטיח את שלום אזרחיה", אמר ברק לאחר הפגישה.

  

במקביל לביקור שר המודיעין, דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי כוחות הביטחון של מצרים חשפו שתי מנהרות ששימשו להעברת חומרי לחימה בגבול רצועת עזה. במנהרות נמצאו בין היתר מצבורי נפט ודלק.

 

אמש העריכו גורמים מדיניים בכירים כי"ביקור סולימאן בישראל הוא ניסיון של הרגע האחרון להביא לכך שהעימות סביב רצועת עזה יגמר ללא מכה צבאית ישראלית".

 

ביקורו של סולימאן מהווה אפשרות נוספת להתקדמות בסוגיית שליט, משום שסולימאן מהווה איש הקשר המרכזי מול חמאס והחוטפים בעסקה שאינה מבשילה בינתיים. נועם שליט, אביו של החייל החטוף, אמר מוקדם יותר ל-ynet כי לא עולה על הדעת שהסכם רגיעה עם החמאס לא יכלול הסדר לשחרורו של גלעד.


פורסם לראשונה 12/05/2008 12:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק וסולימאן, הבוקר
צילום: AFP
אולמרט וסולימאן בירושלים
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים