שתף קטע נבחר

רה"מ אולמרט: נימדד לפי מה שנוריש אחרינו

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נאם בוועידת הנשיא בירושלים ואמר: "כראש ממשלה, אני מתמודד יום יום עם דילמות, לחצים ולבטים". הוא ישב ליד שלדון אדלסון, שהעיד היום במשטרה במסגרת הפרשה החדשה. הנשיא פרס: "לולא חמאס, היתה מדינה פלסטינית"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נאם אתמול (יום ג') בוועידת הנשיא בירושלים ואמר: "אנחנו, המנהיגים הנבחרים, נימדד בסופו של דבר על-פי מה שנוריש אחרינו. במצבה המדיני של ישראל, בביטחונה, בכל הקשור למעמדה הבינלאומי".

 

אולמרט, שהתקבל במחיאות כפיים סוערות על-ידי הקהל בבנייני האומה, לא התייחס באופן ישיר לחקירה המשטרתית נגדו, אלא לתפקיד עצמו: "כראש הממשלה, אני מתמודד יום יום עם דילמות, לחצים ולבטים, שבין הנחוץ והנדרש לטווח הארוך, לבין הנחוץ והדחוף לזמן הקצר".


אולמרט ואדלסון (משמאלו) בוועידה (צילום: גיל יוחנן)

 

לדבריו, "אחריותה ותבונתה של הנהגה לאומית מתחייבות בעמידה בלחצים, איזון נכון בין הצרכים, תוך מתן עדיפות למחר". ראש הממשלה ישב באירוע ליד איש העסקים, שלדון אדלסון, שמסר מוקדם יותר עדות במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, במסגרת הפרשה החדשה בה מעורבים אולמרט ואיש העסקים, משה (מוריס) טלנסקי.

 

אולמרט התייחס לאפשרות של הקמת מדינה פלסטינית. "עלינו לחתור להפרדה מושכלת בין שני העמים, על בסיס שתי מדינות. מדינה לאומית ומדינה פלסטינית החיות בשלום ובביטחון". בעניין המשא ומתן, אמר אולמרט: "עלינו לחתור לשתי מדינות. כל עוד לא יעוצבו הגבולות, לא נממש את חזון העתיד. עלינו לתת פיתרון לבעיה. השיחות עם הפלסטינים משמעותיות, יש התקדמות והושגו הבנות של ממש".

 

אולמרט הביע תקווה שהסכם שלום עם הפלסטינים יביא להסכמי שלום עם מדינות ערביות נוספות. ראש הממשלה סיכם ואמר כי "מוטל עלינו להתמודד עם הבעיה בנחישות, כי מחר הפתרון יהיה קשה עוד יותר ואולי בלתי אפשרי". 

 

מאות אורחים מחו"ל, נשיאים, שרים ואנשי תרבות משתתפים בוועידה, שתימשך שלושה ימים. הערב ינאם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, באירוע. 

 

פרס: לולא חמאס, כבר היתה מדינה פלסטינית

נשיא המדינה, שמעון פרס, היה הראשון לנאום באירוע הפתיחה של הוועידה - "אל המחר". לדבריו, "לולא חמאס, כבר היתה קמה מדינה פלסטינית". לדבריו, "אין לנו זכות לדחות יותר את השלום הרצוי לכל העמים. אני רואה מסביב אנחות של תקופה שהולכת ונעלמת. אל תסתכלו על איומי העבר, הסתכלו על הבטחות העתיד".

 

בתחילת השבוע אמר פרס כי "לחמאס יש טילים, אבל אין לו עתיד". לדברי הנשיא, "שדרות וכפר עזה הן מטרות לטילי חמאס. ייתכן וייקח קצת זמן, אך אנו נגיע גם לעתיד בלי איומי טילים".

  

מי שעוד נאם בוועידה הוא הסופר אלי ויזל, זוכה פרס נובל לשלום. ויזל אמר: "צריך לקחת איומי אויבים יותר ברצינות מאשר הבטחות של חברים. זו בושה שנשיא אריאן אחמדי-נג'אד, מכחיש השואה מספר אחת, מאיים בנשק גרעיני, ומתקבל בעולם. אל תקבלו אותו יותר, היפכו אותו ל'פרסונה נון גרטה'".


פורסם לראשונה 13/05/2008 20:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה אולמרט
צילום: גיל יוחנן
הנשיא פרס
צילום: יותם פרום
מומלצים