שתף קטע נבחר

הפרקליטות: ייתכן שעו"ד מסר יהיה עד תביעה

בית המשפט המחוזי בירושלים התיר לפרסם פרוטוקול דיון, לבקשת "ידיעות אחרונות", ובו נקבע כי "עו"ד אורי מסר עשוי להיות עד תביעה נגד אולמרט". עוד נקבע כי טלנסקי "הוא עד חשוד", ועדותו תישמע ב-25 בחודש

פרשת אולמרט הולכת ומסתעפת: הפרקליטות הודיעה לבית המשפט כי עו"ד אורי מסר עשוי להיות עד תביעה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובמקרה שכזה לא יואשם. הפרט הזה נכלל בפרוטוקול של דיון שנערך בבית המשפט המחוזי בירושלים והותר לפרסום היום (ד') לבקשת "ידיעות אחרונות", שיוצג על-ידי עורך הדין מיבי מוזר. פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, טען בדיון הזה כי משה טלנסקי הוא "עד חשוד".

 

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום כי העדות המוקדמת של טלנסקי בפרשת "מעטפות הכסף" תינתן ב-25 בחודש, משעה 9:00 עד 16:00 ותימשך גם ביומיים שלאחר מכן אם יהיה צורך.

 

פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, טען בדיון שנערך ב-6 במאי: "שקלנו את החומר שלפנינו בנקודת הזמן הזאת, ועל פיו ניתן להעריך בזהירות כי אם יוגש כתב אישום, הוא עשוי להיות מוגש כנגד שני המשיבים שלפנינו (אולמרט ושולה זקן - א.ז) ואולי בנפרד כנגד עו"ד מסר, זאת בגלל תוכן דבריו של עו"ד מסר בחקירה, הוא עשוי להיות עד תביעה נגד המשיב 1 (אולמרט - א.ז)".

 

פרשת "מעטפות הכסף" - הסיקור המלא:

 

אברבנאל הדגיש: "זה תרחיש אפשרי. אני אומר זאת בשיא הזהירות, אנחנו עוד לא יודעים אם יוגש כתב אישום, אנחנו מאוד זהירים ואנו רואים תרחיש אפשרי שעו"ד מסר יהיה עד תביעה ואז הוא לא יהיה נאשם. לכן, גביית עדות נגד משיב 1, כשהגברת זקן לא נמצאת כאן - לא עשינו כלום. מכאן הצירוף של גברת זקן לבקשה ולא של עו"ד מסר. זהו הנימוק הענייני היחיד. יש אבחנות נוספות שקיימות לגבי עו"ד מסר שאין צורך שאפרט כאן, משפטיות וענייניות - מצבו שונה".

 

כאמור, פרקליט המדינה, משה לדור, טען בדיון שמשה טלנסקי איננו רק עד, כי אם עד חשוד: "במסגרת העברת החומר, חבריי יקבלו את המידע המלא. העד הוא עד חשוד", אמר לדור. עוד טען פרקליט מחוז ירושלים בדיון כי "צו עיכוב היציאה מן הארץ נגד טלנסקי, בגלל היותו חשוד, יאבד מתוקפו בקרוב מאוד. לצורך חקירתו כחשוד העיכוב הזה לא יהיה ריאלי. המועד קרוב. בימים הקרובים כבר לא תהיה עילה לעכב את יציאתו מהארץ.

 

"אם הוא יישאר כאן בהסכמה בגלל שהוא מבין שהוא צריך להעיד - מה טוב, ואם לא נפנה לבית המשפט. בשלב זה, אנו מסתכלים על התיק הזה ועל חומרת החשדות כלפיו, על העובדה שיוגש כתב אישום נגדו. הוא נמצא במקום אחר מהחשודים שלפנינו", טען אברבנאל בדיון.

 

"בנקודת הזמן הזאת נראה כי האיש המרכזי בפרשה הוא המשיב 1 (אולמרט). אף אחד לא יצליח להפוך את הסדר. הוא שלפי החשד קיבל את הכסף, הוא שהשתמש בו, הוא שביקש אותו, הוא עובד הציבור הבכיר, השר, שמסירת שטרות לידיו מעוררת את עיקר החומרה. אי אפשר בכלל להשוות בינו לבין אחרים", הוסיף אברבנאל.

 

טלנסקי נחשב לאחד מאנשי המפתח בפרשה. לפי החשד, הוא האיש שגייס את הכספים שהועברו שלא כדין לאולמרט. בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את בקשת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לגבות עדות מוקדמת מטלנסקי, המבקש לשוב לארה"ב. פרקליטיו של ראש הממשלה הודיעו, כי יערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון בנושא.

 

בתוך כך, דחה היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז את בקשת "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" להכריז על נבצרות ראש הממשלה בעקבות החקירה. "בשלב זה לא ידוע עדיין אילו עבירות עשויות להיות בכתב האישום העתידי ולא ברור אם בכלל יהיה כתב אישום", אמר מזוז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי. עד חשוד
צילום: גיא אסיאג
צילום: AFP
"אין להשוות לאחרים". אולמרט
צילום: AFP
מסר. יעיד נגד אולמרט?
באדיבות העיר, כל העיר
מומלצים