שתף קטע נבחר

חשש בסין: מניין ההרוגים ברעש יגיע ל-50 אלף

"זהו רק תחילתו של המאבק ודרך ארוכה עוד לפנינו. לעולם לא נוותר", הבטיח סגן שר הבריאות, שקרא לציבור לתרום ציוד חפירה, סירות ודם. הממשלה, ששיגרה כבר יותר מ-130 אלף חיילים ושוטרים לאזור האסון, הסכימה לקבל סיוע גם מהיריבות הוותיקות טיוואן ויפן. צעירה שחולצה: "ידעתי שהם יבואו"

יותר מ-19,500 בני אדם נהרגו ברעש האדמה שפקד את סין במחוז סצ'ואן בלבד והחשש הוא שמספרם הכלל של ההרוגים יגיע ל-50 אלף, כך דיווחה היום (ה') סוכנות הידיעות הסינית הרשמית "שינהואה". לפחות 26 אלף קבורים על-פי הערכות מתחת להריסות מבנים שקרסו והסיכויים לחלצם פוחתים עם כל רגע שחולף. ממשלת סין פרסמה קריאה נדירה לציבור לתרום דם וציוד שיסייע לכוחות החילוץ, והסכימה לקבל סיוע מיריבותיה הוותיקות טיוואן ויפן.

 

רעידת האדמה בסין - סיקור נרחב:

 

ממשלת סין, שכבר שיגרה 50 אלף חיילים אל אזור האסון, החליטה לתגברם ב-30 אלף נוספים. ביחד עם כוחות המשטרה מגיע מספרם של כוחות החילוץ ליותר מ-130 אלף. התקווה לאתר ניצולים לא אבדה. שלושה ימים אחרי הרעש בעוצמה 7.9 ריכטר, עוד חילצו בחיים צעירה בת 22 בדוג'יאנגיאן, הסמוכה למוקד הרעידה. "הייתי בטוחה שיבואו לחלץ אותי", סיפרה לטלוויזיה הסינית. "אני בחיים. אני כל כך שמחה".


סינים בתור לתרום דם בבייג'ינג, היום (צילום: AP)

 

הממשלה קראה לציבור לתרום ציוד חפירה וסירות גומי. "זהו רק תחילתו של המאבק, ודרך ארוכה עוד לפנינו", אמר סגן שר הבריאות גאו צ'יאנג לעיתונאים בבייג'ינג. "לעולם לא נאבד תקווה. עם כל בדל נוסף של תקווה נכפיל את מאמצינו פי 100. לעולם לא נוותר". הוא הוסיף כי לא התפרצו מחלות בקרב הניצולים, מכיוון שחוסנו על-ידי הרשויות וכי נעשים מאמצים להבטיח מי שתייה נקיים לכולם.

 

משרד החוץ הסיני אישר שנענה להצעת יפן לשגר צוות חילוץ. הצלב האדום הבינלאומי פרסם פניית חירום לתרופות, מזון, מים ואוהלים עבור נפגעי האסון. גו צ'ינגהוי, מנהל בארגון באזור מזרח אסיה שביקר במחוז בייצ'ואן סמוך למוקד הרעש, אמר שיותר מ-4 מיליון בתים ניזוקו. "המחוז כולו הרוס. למעשה, אין יותר מחוז בייצ'ואן", אמר גו עם שובו לבייג'ינג. על-פי הערכות, כעשרה מיליון מתושבי מחוז סצ'ואן הושפעו ישירות מרעש האדמה.


הריסות בבייצ'ואן. "למעשה, אין יותר מחוז בייצ'ואן" (צילום: רויטרס)

 

אמש דווח כי קיים חשש שהעיר דוג'יאנגיאן, שרבים מתושבי נהרגו ברעש, תוצף לאור החשש

 שיווצרו בעיות בסכר שעל נהר מין הסמוך. בעיר דוג'יאנגיאן מתגוררים כ-630 אלף סינים. הסכר ומבנים הסובבים אותו שקעו בחלקם. אתר אינטרנט סיני דיוח כי רעידת האדמה שפקדה את סין ובמיוחד את מחוז סצ'ואן הזיקה לסכר וכי התגלו בו "סדקים רציניים". סוכנות הידיעות הסינית הרשמית דיווחה אף היא כי הסכר נתון ל"סכנה גדולה". בעקבות החשש ליציבותו של הסכר נשלחו למקום אלפיים חיילים כדי לטפל בסדקים שנוצרו בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילוץ נפגעים באזור האסון
צילום: AFP
נפגעות הרעש במיאנז'ו
צילום: AP
אב סיני מתאבל על גופת בנו
צילום: רויטרס
מומלצים