שתף קטע נבחר

שוב: עימות ליד יצהר בין מתנחלים לפלסטינים

שוטרים וכוחות צבא הוזעקו לגבעות הסמוכות להתנחלות יצהר עקב דיווח על עימות אלים ויידוי אבנים. הפלסטינים טוענים כי עשרות מתנחלים התפרעו וגרמו נזק רב לרכוש. המתנחלים אומרים כי העימות פרץ לאחר שפלסטינים הציתו שדה חיטה בבעלות תושבי יצהר

גורמים פלסטינים דיווחו הערב (יום ו') כי עשרות מתנחלים מיצהר התפרעו בכפר הסמוך, עסירה אל קבלייה. לטענתם, כמה תושבים פלסטינים הוכו על-ידי מתנחלים ונזק רב נגרם לבתים ולרכוש במקום.

 

סמוך לשעה 18:00 התקבל דיווח במשטרת מרחב שומרון על מתנחלים ופלסטינים שמיידים אבנים זה לעבר זה סמוך ליצהר. עוד דווח כי שדה באזור הוצת ועולה באש.

 

ניידת משטרה וכוחות צבא הגיעו למקום ופתחו בחקירה לבירור נסיבות המקרה. עד כה לא נעצרו חשודים במעורבות בתקרית. לעומתם, טענו הפלסטינים כי החיילים שהוזעקו במקום לא עשו דבר כדי לרסן את התפרעות המתנחלים.

 

לטענת המתנחלים, הפלסטינים מהכפר הסמוך הם שעוררו את התקרית האחרונה, כאשר הציתו שדה חיטה הנמצא בבעלות תושבי יצהר, מערבית לשכונת שלהבת. לדבריהם, כיתת הכוננות שהוזעקה לכבות את ההצתה נרגמה באבנים על הפלסטינים. עוד טענו המתנחלים כי זו הפעם השלישית בשבועיים האחרונים ששדותיהם הוצתו על ידי תושבי הכפר.

 

אחד מתושבי הכפר שהותקף, איברהים, סיפר ל-ynet כי "לפנות ערב ירדה קבוצה גדולה של מתנחלים והחלה ליידות אבנים על הבתים הראשונים בכפר". לדבריו, אחת המשפחות ברחה מהבית וכתוצאה מירי המתנחלים ויידוי האבנים לא הצליחה לשוב לביתה. 

 

"כשהתושבים גילו את המתנחלים בכפר הם יצאו מייד להדוף אותם. כאן הגיע הצבא, אבל שלא כמו בפעם הקודמת, הוא לא התנפל על תושבים לצד המתנחלים, אלא חצץ בין הצדדים וגירש את המתנחלים, שלאחר מכן ניסו ללא הצלחה להיכנס לכפר בדרך אחרת", סיפר. 

 

עם זאת, איברהים סיפר כי בשלב זה החל עימות מול החיילים: "מסיבה לא ברורה, ולאחר שפינו את המתנחלים, החלו החיילים לירות באש חיה, גז מדמיע וכדורי גומי לעבר התושבים. רק בנס זה לא נגמר עם נפגעים. אפשר להתנחם בכך שלהבדיל מהפעם הקודמת, הצבא לא התנפל עלינו יחד עם המתנחלים אלא עשה זאת אחרי שהם הלכו". 

 

עוד סיפר כי המתנחלים מבקשים להשליט אווירה של טרור על הכפר, במיוחד על תושבי האזור הסמוך להתנחלות. "ההתגרויות שלהם לא פוסקות. כבר שנים שהתושבים סובלים מהמתנחלים, שהפכו על פיהם את החיים בכפר. אין חי חברה נורמליים, אין חקלאות ועבודת אדמה ואין תנועה נורמלית בכבישים. זאת, מחשש ליפול לידי המתנחלים, שנהנים לגיבוי מוחלט של הצבא".

 

כרוניקה של סכסוך

עימות דומה אירע לפני שבועיים, אז סיפרו תושבי עסירה אל-קבלייה כי מאות מתנחלים מיצהר תקפו אולם הכפר וגרמו נזק כבד לרכוש במקום. לטענתם, שני תושבים שנפצעו פונו לקבלת טיפול בבית חולים בשכם. בצה"ל הכחישו את טענות הפלסטינים ואמרו כי הם אלה שהתחילו את העימותים, כאשר עלו לעבר ההתנחלות ואף הציתו שטח חקלאי השייך למתנחלים.

 

גורמים צבאיים טענו כי הפלסטינים עלו מהכפר לכיוון יצהר, שרפו שטחים חקלאיים של המתנחלים ובמקום התפתחו ידויי אבנים משני הצדדים. באותו אזור ארעו בעבר כמה תקריות שבבסיסן - ויכוח בעלות על השטחים סביב ההתנחלות.

 

כוח של צה"ל הגיע למקום, במטרה להפריד בין הצדדים הנצים. בצה"ל מכחישים כי תושבים מיצהר נכנסו לכפר הפלסטיני. בנוסף, איש מהמעורבים לא הגיש תלונה במשטרה על הצד שכנגד ואיש לא נעצר בעקבות התקריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הגבעות סמוך ליצהר. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים