שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גורם בחמאס: ישראל הסכימה לשחרר 71 רוצחים
  בחמאס טוענים כי אזכור שמו של גלעד שליט בהקשר לרגיעה המתגבשת נועד לרצות את דעת הקהל בישראל - וממתינים לאישור שמותיהם של מאות רוצחים ברשימת האסירים שישוחררו. גורם בחמאס ל-ynet: "פרשיות השחיתות הפנימית בישראל וריח הבחירות יכולים לדחוף את העניינים דווקא לכיוון הסלמה". בירושלים סירבו להתייחס לפרטי המו"מ

  ישראל הסכימה עד כה לשחרורם של 71 אסירים פלסטינים המוגדרים "עם דם על הידיים" במסגרת עסקת שליט. כך אמר ל-ynet גורם בחמאס. אותם עשרות אסירים נכללו ברשימה שהציגה תנועת החמאס במהלך המגעים, ובה 300 שמות של אסירים עם דם על הידיים. מקור מדיני בכיר בירושלים מסר בתגובה כי ישראל לא מגיבה על פרטי המו"מ.

   

  עסקה ורגיעה - דיווחים אחרונים:

   

  גם בכיר חמאס, מוסא אבו-מרזוק, אמר בראיון ל"אל חיאת" כי הוסכם על שחרורם של 71 אסירים. עם זאת, ברשימה שעליה דיבר הבכיר - נכללו גם כמה נשים וקטינים שעל שחרורם הוסכם, כביכול.

   

  הגורם בחמאס אמר ל-ynet כי למרות המגעים בעניין שליט - נראה כי אזכורו בעניין הרגיעה נועד כדי לצאת ידי חובה מול דעת הקהל הישראלית. "הישראלים לא ממש פועלים לשחרורו ומקווים שהתנועה והארגונים ששבו את שליט יישברו ויקבלו את תנאיה וזה לא יקרה. במצב הזה שליט ימשיך להתארח אצלנו עוד הרבה מאוד שנים", אמר.

   

  בחמאס דורשים את שחרורם של האסירים ה"כבדים", כחלק מ-450 האסירים שיכללו בשלב הראשון של העסקה,

  כאשר יועבר החייל החטוף גלעד שליט לידי המצרים. נוסף לאלה - אמורים להשתחרר גם כ-350 אסירים, בהם נשים, קטינים וחברי הפרלמנט הפלסטינים הכלואים בישראל.

   

  על פי מתווה העסקה - עם הגעת שליט למצרים, או זמן קצר לאחר מכן, אמורה ישראל לשחרר בין 200 ל-500 אסירים נוספים, על פי התנאים שמציבים החוטפים.

   

  מקורות בחמאס וגורמים המקורבים למשא ומתן הדגישו פעם נוספת כי עסקת שליט אינה כלולה בהסכם הרגיעה שעיקריו כבר סוכמו בידי הפלגים הפלסטינים, אך אם ישראל תקבל את דרישות החוטפים - אין לחמאס כל בעיה לדון בעסקת שליט. זאת, במסגרת הדיון על הרגיעה שאליו עתידה לצאת מחר משלחת החמאס לקהיר.

   

  עוד נודע מפי גורמים בחמאס כי במסגרת הדיונים על עסקת שליט הוציעה ישראל לשחרר מאות אסירים פלסטינים תושבי רצועת עזה עם דם על הידיים. בתנועה דחו את ההצעה והם רואים בכך ניסיון ישראלי להעמיק את הפילוג בין הרצועה לגדה. החשש בחמאס הוא כי באמצעות צעד שכזה - התנועה תצטייר כגורם עזתי ולא כלל-פלסטיני.

    

  ההצעה בעניין שחרור האסירים לעזה היא על בסיס העיקרון שהתקבל במשא ומתן על הרגיעה -

  לפיו זו תחל ברצועה ותתרחב גם לגדה. בישראל ביקשו לבדוק את נכונות חמאס לאמץ עקרונות אלה גם בעסקת שליט - אך הרעיון נדחה. 

   

  כאמור, משלחת חמאס תשתתף בסבב דיונים נוסף על הרגיעה שייערך בקהיר. בתנועה אומרים כי הסימנים שהם שומעים מהמצרים מעודדים, אך יש להיערך לאפשרויות נוספות. "פרשיות השחיתות הפנימית בישראל וריח הבחירות יכולים לדחוף את העניינים דווקא לכיוון הסלמה למרות הדיבורים על הרגיעה", אמר הגורם.

   

  החייל גלעד שליט נחטף לרצועת עזה  לפני 693 ימים.

   

  בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  סולימאן. ממשיך בתיווך
  צילום: AFP
  שליט. 693 ימים בשבי
  צילום: רפרודוקציה
  מומלצים