שתף קטע נבחר

יועץ של מדבדב: פוטין עדיין הכוח השולט ברוסיה

דמיטרי מדבדב אולי הושבע כנשיא, אך ראש ממשלתו וקודמו בתפקיד, ולדימיר פוטין, נטל סמכויות חשובות ומאחורי הקלעים ממשיך למשוך בחוטים. כך רמז יועץ של מדבדב בנאום שנשא בפני מנהלים אירופאים במוסקבה

יועץ בכיר ומקורבו של נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב היה לראשון בקרמלין להודות באופן פומבי שהנשיא לשעבר וראש הממשלה הנוכחי ולדימיר פוטין הוא עדיין הכוח השולט ברוסיה. העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח היום (ד') כי איגור יורגנס, מעוזריו הנאמנים של מדבדב, הכיר בכך שפוטין לקח אליו את רוב הסמכויות הנשיאותיות.

 

"יש קשיים מסוימים כשיש נשיא חזק מאוד וחדש שאינו כה חזק - אני מתכוון בירוקרטית, לא אינטלקטואלית", אמר יורגנס בפני מנהלים אירופאים בכירים בוועידה במוסקבה. "העניינים במצב של זרימה מתמדת", הוסיף.

 

דבריו ודאי אינם מפתיעים פרשנים פוליטיים שהעריכו מזמן כי חילופי התפקידים נועדו רק לאפשר לפוטין להתמודד עם האיסור החוקתי על כיהון פעם שלישית ברצף כנשיא. ואולם, הם גם חושפים את המתיחות בין שני מוקדי הכוח בהנהגה הרוסית ומעלים תהיות באשר ליציבותה העתידית.  

 

אחת מהחלטותיו הראשונות של מדבדב לאחר ניצחונו בבחירות לנשיאות במרס הייתה להקים את המכון לפיתוח מודרני, גוף מייעץ שמטרתו לפקח על המדיניות הכלכלית האסטרטגית והרפורמות, שבראשו עומד יורגנס, כלכלן במקצועו. עם זאת, לפי ה"טלגרף", מאז לא הצליח מדבדב להרחיב את בסיס כוחו.

 

מאז מונה מדבדב לנשיא ב-7 במאי, מולאו גם הממשלה וגם לשכת הנשיא בפקידים החבים את קידומם המקצועי לפוטין. עד עתה שמר מדבדב על פרופיל נמוך, בעוד שהיה זה פוטין שהכריז על סדרה של יוזמות, שזכו לסיקור תקשורת נרחב, כרגיל. בין היתר חשף פוטין תוכנית להשקיע מאות מיליארדים בתשתית התחבורה. הוא גם פלש בבירור לתחומו של הנשיא כשהקים ועדה של שרי ההגנה, החוץ והפנים, שתדווח לו במקום למדבדב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין מוביל. פוטין, על רקע מדבדב
צילום: רויטרס
מומלצים