שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לבני: שהסורים יתנערו מחיזבאללה ואיראן
  ראש הממשלה לא שיתף את שרת החוץ בכל מהלכי השיחות עם סוריה. למרות זאת, לבני שומרת על קו ממלכתי: "ישראל תמיד שואפת לשלום, אבל הסורים חייבים להתנער מתמיכתם בטרור ובאיראן", אמרה הבוקר. בינתיים, גוברת התסיסה בתוך הממשלה נגד המהלך

  למרות שלא שותפה בסוד כל המגעים המחודשים בערוץ הסורי, שמרה הבוקר (יום ה') שרת החוץ ציפי לבני על ממלכתיות ועל איפוק. "מאז ומתמיד ישראל שואפת לשלום עם שכנותיה, אך הסורים צריכים להבין שכרוכה בכך התנערות מוחלטת מתמיכתם בטרור - בחמאס, בחיזבאללה ובאיראן", אמרה בפתח פגישתה עם שר החוץ הצרפתי, ברנר קושנאר.

   

  בדרך ל"חומוס בדמשק":

   

  שרת החוץ התייחסה בדבריה גם לניסיון פיגוע התופת, הבוקר. "ניסיון הפיגוע בארז צריך לשמש המחשה לקהילה הבינלאומית לכך שבעוד שהיא מבקשת מישראל לדאוג למצב בעזה ולפתוח את המעברים - לחמאס השולט ברצועה אין עניין בשיפור חיי האולכסייה ואחריות לחיי התושבים".

   

  שום מילה רעה לא נשמעה מפיה של לבני, או מפי מקורביה, על מידורה מהערוץ שהובל על ידי עמיתיה-יריביה למטבחון, ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון אהוד ברק. אולמרט עידכן אותה במסרים,

  ועל ההודעה המשותפת עם אנקרה ודמשק - שעה קלה לפני שהתפרסמה. הצרה, אם בוחנים זאת מנקודת מבטה, היא שסורים וטורקים לא מעטים ידעו על ההצהרה עוד לפניה.

   

  "כשהיו הדיונים ביום ראשון לקראת הנסיעה של ראש הסגל טורבוביץ' והיועץ המדיני תורג'מן היא הייתה בשארם א-שייח בפגישות עם מובארק ואחרים. חוץ מזה, היא עסוקה בשיחות בערוץ הפלסטיני, היא הנושאת והנותנת שם", אמרו אתמול בחצי חיוך בסביבת אולמרט.

   

  "אבל ברצינות, היא הייתה מעודכנת במסרים שהוחלפו וקיבלה הודעה מראש על ההצהרה. ראש הממשלה מעריך ומכבד אותה", הדגישו. ואולם להצהרה זו לבני פשוט אינה מאמינה. "אולמרט יכול היה לכבד אותה יותר", הבהיר בכיר בקדימה, "אם הוא היה רוצה". אבל שרת החוץ, כאמור, לא מגיבה - ואם היא חשה כעס זה נשמר עמוק בפנים.

   

  "לא צריך לומר שהנה בא השלום"

  במקביל לספק-עימות בין לבני לאולמרט, מתחילה תסיסת שרים בממשלה סביב השיחות המחודשות עם סוריה. שר בכיר, שעל פי אולמרט נחשב לשותף לדרכו, מעביר מסרים נגד ההילולה הגדולה. "העיתוי אומלל", אומרים אנשי השר בהקשר של חקירת "מעטפות הכסף", ולמרות תמיכה במהלך הוסיפו: "צריך לזכור שלא כצעקתה. אמנם מדובר במהלך חיובי, אך זו רק היציאה לדרך שלא ברור אם תסתיים בשלום ואיך. ראוי היה שלא לעשות צרמוניות כאילו הנה בא השלום. יש בכך הגזמה לא ראויה".

   

  שר אחר, חבר קבינט, שומר גם הוא הצהרות לציטוט ולייחוס "לעוד כמה ימים". בפועל, בפני מקורביו הוא מביע חשש מהתהליך מול הסורים.

  "זה עלול לשמוט את השטיח מתחת לרגלי הפלסטינים. כבר הייינו בסרט הזה (הכוונה למו"מ של ברק עם הסורים בסוף שנות ה-90 - ר.ס) וראינו איך הוא נגמר", אמרו המקורבים לשר.

   

  שני שרים שכבר הוציאו הודעת התנגדות למהלך הם זאב בוים מקדימה, החושש מהמעורבות הסורית בציר הרשע, ואלי ישי, המייצג את שרי ש"ס. גם דעתו של שאול מופז, חבר הקבינט והאחראי מטעם אולמרט על הדיאלוג האיסטרטגי עם ארה"ב, אינה נוחה - אולם הוא שומר בינתיים על שתיקה. בסך הכל, לפחות שבעה משרי הממשלה מתנגדים לחידוש השיחות, וצפויים להצהיר על כך בחריפות בהמשך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. בסוריה ובטורקיה רבים ידעו לפניה
  צילום: AFP
  מומלצים