שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוריה: לא ננתק את היחסים עם איראן
  אחמדי-נג'אד זועם? סוריה מנסה להרגיע. במאמר המערכת של הבטאון הממשלתי "תישרין" נכתב שיחסיה של סוריה עם מדינות אחרות אינם עומדים על הפרק במשא ומתן. השבוע דרשה לבני מהסורים לנתק את הקשרים עם איראן, חיזבאללה וחמאס
  "ציר הרשע" לא מתפרק כל-כך מהר. סוריה הביעה היום (שבת) שוב את התנגדותה לדרישת ישראל כי תנתק את קשריה עם איראן, חיזבאללה וחמאס, כתנאי להסכם שלום. כך נכתב בעיתון הסורי הממשלתי "תישרין".

   

  במאמר המערכת של העיתון נכתב כי תנאים מקדימים להסכם השלום העתידי משמעותם "קשירת העגלה לפני הסוסים" וכי יחסיה של סוריה עם מדינות אחרות אינם עומדים על הפרק בשולחן המשא ומתן.

   

  עוד נכתב במאמר, פרי עטו של עורך העיתון עיסאם דארי,

   כי "ההתפתחויות האחרונות באזור צריכות להביא לאופטימיות זהירה ולהפסקה מתונה, כדי לעמוד על האופקים של העתיד ולדעת האם אנו מתקרבים לשלב של פריצת דרך, לאחר מעגל של אלימות וכאוס".

   

  דברים אלו מרמזים על קו שונה מזה המצטייר בתקופה האחרונה, קו של אופטימיות זהירה מדמשק. זאת, בניגוד לביקורות הקשות בהן נוקט בדרך כלל העיתון נגד ישראל וארצות הברית.

   

  "המטרה נותרה: השבת הגולן עד הסנטימטר האחרון"

  "שני האירועים האחרונים - ההסכם לפתרון המשבר הפנים לבנוני והשיחות הבלתי ישירות בעזרת הידידה טורקיה -  אם ימשיכו כמו שצריך, מבשרים על השלב הבא, שעשוי לטמון בחובו מפנה מהותי שיוביל את המזרח התיכון לחופים של שלום ושגשוג", נכתב.

   

  "כאשר סוריה נכנסת עתה למשא ומתן בלתי-ישיר, היא עושה זאת בתיאום עם עמדותיה ואסטרטגיית השלום שלה, שהייתה הבסיס להשתתפותה בוועידת מדריד. המטרה עצמה נותרה כשהייתה: השבת הגולן, עד הסנטימטר האחרון, השכנת שלום וסיום מצב הלוחמה והעוינות אשר התיש את האזור מזה ששה עשורים".

   

  העורך הדגיש את מחויבותו של בשאר אסד לבשר לעם הסורי בפומבי על תוצאות המשא ומתן, ולא להסתיר ממנו דבר, וכתב כי "סוריה תודיע בעתיד אם המשא ומתן הבלתי-ישיר הזה השיג התקדמות מוחשית,

   שתוביל לניהול משא ומתן ישיר, או שמא השיחות הללו נתקעו במכשולים וב'תנאים'. דמשק אינה מעוניינת בתנאים מוקדמים ואיננה מעוניינת להתווכח על קשריה עם מדינות ועמים אחרים".

   

  הקו האופטימי נמשך עם הסיכום לפיו "השכנת שלום איננה בלתי-אפשרית, כמו שישנם כאלה הסוברים זאת. הדרך לשלום ידועה לכולם. בעבר השלמנו 80 אחוזים מהסכם השלום, ואיננו חושבים ש-20 האחוזים הנותרים מצריכים זמן רב. זאת, אם ישנן כוונות טובות אצל הישראלים. אנו מקווים שישנו רצון טוב, כדי שהאזור יצא ממצב של מלחמות וחורבן".

   

  "אחמדי-נג'אד נדהם מחידוש השיחות"

  ביום חמישי התייחסה לראשונה שרת החוץ ציפי לבני לחשיפת חידוש המגעים בין המדינות, בתיווך טורקי, ואמרה: "מאז ומתמיד ישראל שואפת לשלום עם שכנותיה, אך הסורים צריכים להבין שכרוכה בכך התנערות מוחלטת מתמיכתם בטרור - בחמאס, בחיזבאללה ובאיראן".

   

  עוד באותו יום הגיב לדבריה של לבני שר ההסברה הסורי, מוחסין בילאל, בראיון לרשת החדשות "אל ג'זירה", ואמר: "הדברים שאמרה לבני הם למעשה תנאים, ובתהליך השלום אין צורך בתנאים מוקדמים. יש דרישות לשלום ויש לממש אותן".

   

  אתמול דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון שנשיא איראן,

   מחמוד אחמדי-נג'אד, לא הסתיר את מורת רוחו ותדהמתו לאחר שקיבל מידע מפורט על המגעים החשאיים שניהלה בין סוריה עם ישראל.

   

  המקורבים לנשיא איראן ציינו כי אחמדי-נג'אד כינה את המגעים כ"הפרה של דמשק את המחויבויות ההדדיות בין סוריה לאיראן". בהקשר זה דווח עוד כי המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן תבחן את המסר ששלחה דמשק סביב שיחותיה עם ישראל, על מנת שתוכל "להכין תגובה הולמת מצדה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אסד ואחמדי-נג'אד. יש קרע?
  צילום: רויטרס
  לבני. דרשה ניתוק יחסים
  צילום: לואיז גרין
  מומלצים