שתף קטע נבחר

חלוץ: ישראל יכולה להסתדר בלי רמת הגולן

הרמטכ"ל לשעבר דיבר ב"שבתרבות" בבאר-שבע, והתייחס למגעים עם סוריה: "יש לי כאבי בטן מהמחשבה על החזרת הגולן, אבל תיאורטית אפשר להסתדר בלי הרמה". חלוץ אמר עוד: "צריך להתייחס לאיום הקסאם לפני איראן. הטעות הייתה שלא הגבנו על הירי הראשון לאחר ההתנתקות"

"כשמשוחחים עם סוריה, יודעים על מה מדובר. עבור שלום אמיתי צריך להיות מוכנים לשלם את המחיר האמיתי. יש לי כאבי בטן מהמחשבה שרמת הגולן תוחזר, אבל ברמה התיאורטית ישראל יכולה להסתדר בלי הרמה" - כך אמר היום (שבת) הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף במילואים דן חלוץ, שהתשתתף באירוע "שבתרבות" בבאר-שבע.

 

חלוץ סירב לומר האם ידע על המגעים החשאיים עם סוריה שנחשפו השבוע, מראשיתו של התהליך,

 והוסיף: "כל מהלך שיכול להביא הסדר הוא טוב, אך תלוי מחיר. טוב לחפש כל אפשרות להגיע להסדר עם כל אויב".

 

בנושא הגולן, הסביר חלוץ שמדובר בבעיה "תרבותית ומנטלית", מאחר ש"מדינת ישראל קיימת יותר זמן עם כל השטחים שברשותה, מאשר בלעדיהם. דור שלם של ישראלים גדל עם רמת הגולן ברשותנו - וזוהי בעיה לחשוב על החזרת הרמה".

 

"לא עמדנו בהצהרות - והתוצאה היא הרקטות"

הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם לנושא איום הרקטות על תושבי הדרום מכיוון רצועת עזה, ואמר ש"זהו איום מיידי שנותן תחושת חוסר ביטחון. האיום האיראני של נשק גרעיני הוא איום מהותי, ומה שצריך להטריד יותר זה מה שקורה ביום-יום".

 

לדבריו, המלצת הצבא בהיותו רמטכ"ל הייתה להגיב על הירי הראשון מכיוון הרצועה לאחר השלמת ההתנתקות והיציאה מעזה. "לא עמדנו בהצהרות, לא נקטנו שום פעולה - וזו התוצאה. חייבים לשנות את המצב שאזרחים חוטפים רקטות".

 

על פעולה צבאית אפשרית בעזה אמר חלוץ ש"אין תשובה מוחצת", והוסיף שאינו מעוניין לייעץ לרמטכ"ל המכהן. "אינני מעריך שיש תשובה מוחצת שלאחריה הארץ תשקוט 40 שנה. נגזר עלינו מעת לעת להילחם על קיומנו. אנחנו נטע זר, לא מקבלים אותנו, ומי שלא מבין את זה עושה טעות גדולה".

 

עוד ציין הרמטכ"ל לשעבר, כי למרות שעלינו לזכור את הערכים האנושים ולפעול בהתאם, לפעמים יש צורך "בשינוי הפרמטרים הערכיים, על אף שזה לא יתקבל בצורה טובה על ידי אומות העולם".

 

"מאחל לאולמרט לצלוח את הימים הקשים"

בהקשר להתפטרותו לאחר מלחמת לבנון השנייה, אמר חלוץ: "עשיתי את מה שעשיתי מתוך ערכיי. לא ציפתי ולא ביקשתי מאף אחד אחר להצטרף אליי". כשנדרש להתייחס לפרשת "מעטפות הכסף" ולחשדות נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט, השיב ש"בתור ידידו ואזרח ישראל, אני מאחל לו שייצלח את הימים הקשים. אני מקווה בשביל כולנו שהכל יתברר כדבר שאין לו אחיזה".

 

המלחמה האחרונה עצמה, לדברי חלוץ, "לא פגעה ביכולת ההרתעה של ישראל". הוא אף הביע אכזבה מהמסקנות בדו"ח ועדת וינוגרד ואמר: "ציפיתי לאחר חודשים של עבודה,

 לראות מסמך יותר מעמיק - למשל התייחסות לשאלה האם המושגים של ניצחון הם הרלוונטים בלחימה א-סימטרית. עם השאלה המהותית הזו לא התמודדנו.

  

"צר לי על הרוע שמעורב בטיפשות, בשני הדברים האלו קשה להילחם. כל מה שעשיתי במהלך שירותי זה להיטיב למדינת ישראל", אמר חלוץ בהתייחס לביקורת שנשמעה כלפיו לאחר המלחמה.

 

הרמטכ"ל לשעבר אף התייחס לאפשרות כניסתו לחיים הפוליטיים, ואמר בנושא: "אני מקבל פניות ומחזיר דחיות, אך לא אגיד 'לעולם לא' או 'בהחלט לא'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
חלוץ. "טיפשות ורוע אחרי המלחמה"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "מאחל לו לצלוח ימים קשים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים