שתף קטע נבחר

משעל: אולמרט לא חזק מספיק לשלום עם סוריה

בתום פגישה בטהרן עם שר החוץ האיראני, אמר ראש הלשכה המדינית של חמאס: "אנו בטוחים שהסורים יגנו על זכויות הפלסטינים ותומכים בהחזרת הגולן, אך ישראל חלשה מדי". מותקי התייחס לראשונה לחידוש השיחות בין ישראל לסוריה: "למשטר הציוני אין ברירה אלא לפנות את כיבושיו". הערב יבוא שר ההגנה הסורי לפגישה בטהרן

"ראש הממשלה אולמרט אינו חזק מספיק כדי לבצע את הצעדים הנדרשים לשלום עם סוריה" - כך אמר היום (שבת) ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. הוא דיבר במסיבת עיתונאים בטהרן לאחר פגישה עם שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי, שסיפק מצדו התייחסות פומבית ראשונה של איראן לחידוש המשא ומתן הסורי-ישראלי.

 

משעל נשאל האם חמאס חש סכנה נוכח השיחות בין ישראל לסוריה והשיב: "אנו בטוחים שהסורים יגנו על זכויות הפלסטינים והערבים, ותומכים בהחזרת הגולן וכל שטח ערבי אחר למולדת שלו",

 אך הוסיף: "אנחנו מטילים ספק בכך שישראל מעוניינת להשיב את הגולן לסוריה. היא חלשה מכדי לנקוט צעד למען הזכויות של העם הפלסטיני ושל סוריה".

 

במסיבת העיתונאים, עליה דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", אמר מותקי: "הגולן שייך לסוריה ועליו לחזור אליה". לדבריו, איראן סבורה שבנסיבות הקיימות ישראל אינה מסוגלת להציב תנאים לסוריה. "למרות שב-60 שנה האחרונות המשטר הציוני ניסה להגביר את הכיבושים שלו, במצב הנוכחי אין לו ברירה אלא לפנותם", אמר.

 

בתוך כך, דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "אירנ"א" כי שר ההגנה הסורי, הגנרל חסן תורכמני, יגיע הערב לאיראן, בהזמנתו של מקבילו, מוסטפה מוחמד נג'אר. על פי הודעת משרד ההגנה האיראני, השניים ידונו בהסכמים ההגנתיים המשותפים ובדרכים להרחיב את שיתוף הפעולה ביניהן. 

 

"כל פשע ישראלי יביא לחיזוק ההתנגדות הפלסטינית"

שר החוץ האיראני ציין כי איראן תומכת בסוריה בנושא השבת הגולן והשטחים הכבושים (הכוונה לחוות שבעא - ד.כ.), והציג חזית אחידה עם משעל כשאמר שאיראן תומכת בהתנגדות הפלסטינית ובזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני.

 

באשר לשיחות שקיים עם משעל, אמר מותקי שהם דנו בהתפתחויות בפלסטין וכי משעל בא לטהרן בהזמנתו. הוא קרא למדינות ערב לפעול למען הפסקת "הפשעים הציוניים" נגד העם הפלסטיני. לדבריו, "כל פשע של ישראל יביא לחיזוק ההתנגדות של העם הפלסטיני, ואנחנו רואים בתומכי המשטר הציוני, בעיקר אמריקה, שותפים לפשעים אלו".

 

משעל אמר עוד לאחר הפגישה שישראל מנסה לגרום לחמאס להתמוטט ולכן היא מטילה מצור על רצועת עזה, אך לדבריו "יש לנו תכניות משלנו". משעל הוסיף: "העם הפלסטיני הוא עם גדול וישראל לא תוכל לשבור את לב העם הזה, שלא ייכנע לרעב".

 

סוריה: לא ננתק היחסים עם איראן

במקביל להודעה על הפגישה הצפויה בטהרן בין שרי ההגנה, סוריה הביעה היום שוב את התנגדותה לדרישת ישראל לניתוק קשריה עם איראן, חיזבאללה וחמאס, כתנאי להסכם שלום. כך נכתב בעיתון הסורי הממשלתי "תישרין".

 

במאמר המערכת של העיתון נכתב כי תנאים מקדימים להסכם השלום העתידי משמעותם "קשירת העגלה לפני הסוסים" וכי יחסיה של סוריה עם מדינות אחרות אינם עומדים על הפרק בשולחן המשא ומתן.

 

עם זאת, הובעה גם עמדה אופטימיות במאמר, פרי עטו של עורך העיתון עיסאם דארי. "ההתפתחויות האחרונות באזור צריכות להביא לאופטימיות זהירה ולהפסקה מתונה, כדי לעמוד על האופקים של העתיד ולדעת האם אנו מתקרבים לשלב של פריצת דרך, לאחר מעגל של אלימות וכאוס", נכתב.

 

ביום חמישי התייחסה לראשונה שרת החוץ ציפי לבני לחשיפת חידוש המגעים בין המדינות, בתיווך טורקי, ואמרה: "מאז ומתמיד ישראל שואפת לשלום עם שכנותיה,

 אך הסורים צריכים להבין שכרוכה בכך התנערות מוחלטת מתמיכתם בטרור - בחמאס, בחיזבאללה ובאיראן".

 

אתמול דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון שנשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, לא הסתיר את מורת רוחו ותדהמתו לאחר שקיבל מידע מפורט על המגעים החשאיים שניהלה סוריה עם ישראל. לדברי המקורבים לו שצוטטו בעיתון, "זו הפרה של דמשק את המחויבויות ההדדיות בין סוריה לאיראן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
משעל. "ישראל לא תשבור את לב הפלסטינים"
צילום: AP
מותקי. "אמריקה שותפה לפשעי הציונים"
צילום: איי אף פי
מומלצים