שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: דיאטה של שני בני הזוג - ירידה גדולה יותר

  מחקר ישראלי מצא - כשעושים דיאטה עם בן הזוג - הירידה במשקל גדולה יותר. וגם - התוצאות הטובות ביותר מושגות באמצעות דיאטת דלת פחממות

  דיאטה בזוג יעילה יותר וגורמת לירידה גדולה יותר במשקל – כך עולה ממחקר שנערך בקרב עובדי הקרייה למחקר גרעיני בדימונה ונשותיהם. יותר משלוש מאות מעובדי הכור השתתפו בשנים האחרונות בפרוייקט של הקניית הרגלי תזונה נכונים ושיפור בריאות, שלווה במחקר.

   

  העובדים חולקו לשלוש קבוצות כשכל אחת מהן קיבלה בחדר האוכל סוג אחר של תפריט. קבוצה אחת עשתה דיאטה דלת שומן, קבוצה אחרת קיבלה תפריט דל בפחמימות וקבוצה שלישית נהנתה מ"הדיאטה הים תיכונית" (תפריט עשיר בפירות ירקות דגנים ודגים ודל בבשר ובמוצרי חלב). במחקר שנערך בקרב העובדים ושתוצאותיו פורסמו לפני כשמונה חודשים נמצא שהדיאטה היעילה ביותר היתה זו הדלה בפחממות.

   

  החוקרים רחל גולן מאוניברסיטת בן-גוריון ודן שוורצפוקס, רופא בכור הגרעיני, החליטו לצרף גם את בני הזוג של העובדים, כאשר בפועל רק נשות העובדים שותפו במחקר. התוצאות הוצגו אתמול (ב') בכנס "תזונה מונעת איחוד כוחות" של עמותת עתי"ד.

   

  כקבוצת מחקר נבחרו 74 בנות זוג של משתתפי התוכנית, שקיבלו הסבר על מסלול הדיאטה שמבצע בן הזוג והשתתפו במפגשי הדרכה במשך חצי שנה. כקבוצת ביקורת שימשו 248 נשים של משתתפי התוכנית שלא הצטרפו לדיאטה של בן הזוג.

   

  הדיאטה היעילה ביותר - דלת פחממות

  גילן הממוצע של המשתתפות היה 51 ומדד מסת הגוף הממוצע שלהן (BMI) היה 26.6, המוגדר כעודף משקל קל. אחרי חצי שנה נמצא כי גם אצל הנשים הדיאטה היעילה ביותר היתה הדיאטה דלת הפחממות: נשים שהקפידו על

  תפריט זה השילו ממשקלן 4.6 ק"ג. בדיאטה הים תיכונית הפחיתה כל אישה בממוצע 2.3 ק"ג ובדיאטה דלת השומן ירדו בממוצע קילו וחצי.

   

  עוד נמצא כי הבעלים של 74 הנשים שעשו דיאטה, גם הם השילו יותר משקל באופן מובהק מחבריהם לעבודה שנשותיהם לא הצטרפו למשטר הדיאטה. הבעלים שחלקו עם נשותיהם את תהליך הירידה במשקל ירדו בממוצע 5.1 ק"ג בשנתיים שבהן נערך המחקר, לעומת חבריהם שהשילו בממוצע 3.5 ק"ג בלבד.

   

  החוקרים ציינו כי נמצא שהדיאטה דלת הפחממות היתה היעילה ביותר. עוד ציינו כי ידוע שהתמדה בדיאטה לאורך זמן קשורה גם למידת התמיכה וההשתתפות של בן או בת הזוג. "התמקדות בבן ובבת הזוג כ'יחידה' אחת במהלך תכנון הירידה במשקל, מהווה גישה יעילה יותר בתחום בריאות הציבור", כותבים החוקרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל פוטוס
  דיאטה. בזוג מורידים יותר
  צילום: ויז'ואל פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים