שתף קטע נבחר

מסמכים: מסר ביקש, וטלנסקי כיסה חובות

עוד פרטים על טיב היחסים בין אולמרט לבין הנדבן היהודי-אמריקני נחשפו בעדותו של משה טלנסקי בצהריים. פרקליט המדינה, משה לדור, הציג מסמכים שמהם עלה חשד שטלנסקי כיסה חובות לעמותת "ירושלים מלוכדת" שהריצה את אולמרט לבחירות המקומיות בסך יותר מ-300 אלף דולר. טלנסקי לפרקליט המדינה: "גרמתם לי להרגיש כמו פושע"

נוסף למעטפות הכסף, לכרטיס האשראי, האירוח בבתי המלון, כיסה משה טלנסקי, על-פי החשד, חובות לעמותת "ירושלים המלוכדת" שהריצה את אולמרט לבחירות בעירייה בסוף שנות ה-90', בסך יותר מ-300 אלף דולר. כך עולה ממסמכים שהציג בצהריים (יום ג') פרקליט המדינה, משה לדור, בבית המשפט המחוזי בירושלים. הכספים הועברו באמצעות חילוט (מימוש) ערבות שעליה חתם טלנסקי לטובת העמותה.

 

בתום עדותו, אמר טלנסקי לפרקליט המדינה: "גרמתם לי להרגיש כמו פושע". לאחר מכן, החל לדבר פרקליטו של ראש הממשלה, אלי זהר. במהלך הדיון, הוצגו לטלנסקי מסמכים ובהם העברות כספים משתי חברות בבעלותו לחשבון נאמנות של אורי מסר בסכומים של יותר מ-300 אלף דולר. אחר כך הוצגו לו מסמכים של חילוט ערבות לטובת קרן ירושלים המלוכדת. אף שלא אמרו זאת מפורשות - בפרקליטות מתחו קו מקשר בין העברות הכספים לחשבון הנאמנות של אורי מסר לבין חילוט הערבות לטובת העמותה של אולמרט.

 

בנוגע לכסף שהועבר לחשבון הנאמנות של מסר, אמר טלנסקי שאינו יודע במה מדובר ואינו מכיר את הנושא. לגבי חילוט הערבות, טוען טלנסקי כי פעם פנה אליו מסר בארה"ב, ביקש ממנו לתת מניות בשווי ההלוואה והוא סירב לכך. אחר כך, כשהגיע לארץ - מסר הביא לו מכתב, וטלנסקי חתם על אישור שהוא ערב לכספי ההלוואה בסך 300 אלף דולר.

 

פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, אמר כי: "אין לנו ספק שטלנסקי יחזור ארצה. היינו בסיטואציה שלא איפשרה לנו להיות ערוכים לחקירה נגדית. אנחנו מבקשים שבהמשך יורה בית המשפט על המשך החקירה הנגדית ביולי". טלנסקי הסכים לחזור ביולי לצורך החקירה הנגדית.

 

בבית המשפט נחשפו היחסים הבעייתיים בין הנדבן היהודי-אמריקני לפוליטיקאי אהוד אולמרט, מאז עשה דרכו לראשות עיריית ירושלים - וגם כשישב בשולחן הממשלה - שכללו תרומות, העברות ולא מעט הלוואות. "רציתי לתת המחאות - הוא ביקש במזומן", שמעו השופטים בעדות המוקדמת, שעשויה להפוך - אם יוגש כתב אישום - לחלק ממשפט עתידי. 


משה טלנסקי על דוכן העדים (צילום: AP)

 

בבית-המשפט המחוזי בירושלים נשאל טלנסקי - שהגיע ארצה בפסח והפך לעד המפתח בפרשת המעטפות - על אופי הכספים שהעביר לאולמרט ולראש לשכתו בעבר, שולה זקן. הוא פירט סכומים והעברות, אותן הגדיר כהלוואה - כזו שאת חלקה, לא קיבל בחזרה עד היום. בשלב מסוים, כאשר דן עם עורכי-הדין בלוח הזמנים של המשך העדות אשר מעכבת אותו בארץ, פרץ בבכי: "אתם צריכים להבין, אשתי במצב לא טוב".

 

בניו-יורק, סיפר העד, הוא ביקש מאולמרט לנאום בשני אירועים - והתבקש להעביר לידיו 3,000 דולר לכיסוי הוצאות. בקולורדו סיפר על אירוע דומה - "הוא פשוט נזקק לכסף כחבר". לאיטליה ב-2004 נסע אולמרט לחופשה, ושאל אם אפשר לקבל הלוואה של 25 אלף דולר. "הוא היה חבר, אני לא יכול לתאר במילים מה החברות הזאת הייתה בשבילי".

  

פרקליט המדינה הציג בבית-המשפט קטע מהיומן

 של שולה זקן, ממרס 2004, המתעד סכום של 72 אלף דולר. ההסבר של טלנסקי: "הוא התקשר אלי ואמר לי שהוא צריך הרבה כסף לפריימריז, שאלתי - כמה צריך, הוא אמר לי - אני הייתי בשוק. הוצאתי 70-68 אלף דולר ונתתי, ואני מאמין שזו הפעם האחרונה בה נתתי לו כסף".

 

בהקשר אחר סיפר העד כי אולמרט - ביוזמתו שלו - הציע את שירותיו בקרב שלדון אדלסון ובעלי ממון ונכסים אחרים בארצות-הברית, כדי שיאפשרו לטלנסקי לפתוח מיני-ברים בנכס אשר ברשותם. הוא הדגיש כי אולמרט הוא שהפעיל את הקשרים, אולם בסופו של דבר, המהלך לא הסתייע.     

 

"באמת אהבתי אותו"

לדור הציג בפני טלנסקי חשבון במלון "ריץ קרלטון" בוושינגטון, מביקור פרטי של אולמרט ורעייתו באוקטובר 2005. "אולמרט פנה אלי וטען שהכרטיס שלו חרג מהמסגרת. הוא ביקש כחלק מהלוואה להשתמש ב'אמריקן אקספרס' שלי", הסביר העד. "זה היה על החדר, על הרבה אוכל, שימוש בווידאו וכן הלאה. אני לא הייתי איתם שם ולא היה לי קשר לביקור". 

 

בהמשך עדותו סיפר טלנסקי על עוד ועוד מקרים, בארץ ובחו"ל, בהם

 חתם על כספים, העביר מזומנים במעטפות וגם הפעיל את כרטיס האשראי שלו - הכל למען צרכיו של אולמרט, אותו העריך כפוליטיקאי וכמי שיגן על אחדות ירושלים. "באמת אהבתי אותו", אמר. הוא לא יודע במדויק למה שימש הכסף, אך הזכיר בעדותו סיגרים יקרים, עטים וגם שדרוג לטיסה במחלקה ראשונה, כדברים בהם היה אולמרט מעוניין. 

 

את החשדות לשוחד וטובות הנאה, ניסה טלנסקי להפריך: "מעולם לא ציפיתי ולא קיבלתי שום דבר באופן אישי. לא היו לי שום יתרונות או הטבות מהקשר הזה, ומעולם לא עבר בראשי שיהיה לי איזה עניין או רווח אישי. זה היה בעיני לטובת ישראל, וכדי שבני משפחתי יוכלו לקבל חיים טובים פה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"לא יכול לתאר מה הייתה עבורי החברות הזאת"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
לדור. הציג מסמכים
צילום: גיל יוחנן
מסר. "חשבון נאמנות"
צילום: ערן יופי כהן
אולמרט. "ביקש מזומן"
צילום: רויטרס
מומלצים