שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת דחתה בקשת הפילוג של הגמלאים

שלושת חברי סיעת הגמלאים, שהודיעו לאחרונה על פרישתם מהמפלגה וחבירה לגאידמק, לא יוכלו להתפלג וליצור סיעה חדשה. ועדת הכנסת דחתה את בקשתם ברוב גדול. ח"כ שרוני הודיע כי יעתור לבג"ץ נגד ההחלטה ואיים לתבוע את הח"כים שהתנגדו לפנייתו

ועדת הכנסת דחתה הבוקר (ד') ברוב גדול את בקשתם של שלושה מחברי סיעת הגמלאים להתפלג ממפלגתם. זאת, בגלל הסכם החבירה שלהם עם מפלגת "צדק חברתי" של איש העסקים ארקדי גאידמק. ההצעה נדחתה ברוב של 13 מתנגדים לעומת 7 תומכים, ונמנע אחד.

 

המפלגה שכמעט היתה:

 

שלושת חברי הכנסת - משה שרוני, אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו - הודיעו לאחרונה על פרישה ממפלגתם ועל חבירה לארקדי גאידמק. ההודעה עוררה סערה במפלגה ובמערכת הפוליטית, והביאה לביקורת קשה מצד חבריהם לסיעה.

 

ח"כ שרוני אמר בתגובה כי בכוונתו לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה שהתקבלה, לטענתו, בניגוד לתקנון הכנסת, שאיננו מאפשר לחבריה שיקול דעת אם ההתפלגות נעשתה בהתאם לחוק. בנוסף, אמר שרוני כי הוא יגיש תביעה אישית בסך מיליון שקל נגד כל אחד מ-13 חברי הכנסת שהתנגדו לבקשתו בעילה של "ביזוי הכנסת והתקנון שלה".

 

מנהיג הפורשים התייחס להאשמות, לפיהן "מכר" את מפלגתו לגאידמק, ואמר כי "עוד לא נולד אדם עם כל כך הרבה כסף שיקנה את שרוני".

 

נציגי ש"ס שאמורים היו לתמוך בבקשת הפילוג עקב מאבקם בקואליציה, נסוגו ברגע האחרון בלחץ המכבש הקואליציוני. כמה מחברי הוועדה עשויים היו לתמוך בבקשת שרוני, אלמלא היא הוגשה בשלושה סעיפים שעל כל אחד מהם נערכה הצבעה נפרדת.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל (קדימה), קבע כי יתקיימו שלוש הצבעת נפרדות: עצם בקשת ההתפלגות, השם המבוקש לסיעה החדשה ועל כך שהסיעה תייצג בכנסת את מפלגת "צדק חברתי". הח"כים טענו כי אם תהיה הצבעה רק על הסעיף הראשון, הם יתמכו בה, אולם שרוני עמד על כך שיתקיימו כל שלוש ההצבעות.

 

"שרוני מנסה להכניס סוס טרויאני"

ח"כ יצחק גלנטי, יו"ר סיעת הגמלאים שהחליף את שרוני לפני כשנה, אמר בדיון: "שרוני מנסה להכניס סוס טרויאני עד שער העיר. עומד כאן לפנינו החתן ומנסה לשכנע עד כמה כלתו (גאידמק) יפה, חסודה צנועה ואין בה מום, וזאת למרות הרעלה והגלימה אשר מכסים אותה מראש ועד כף רגל".

 

ח"כ טל ציין כי אין תקדים בכנסת לדחיית בקשת התפלגות והדגיש כי במקרה זה עלה חשש לגבי אי-תקינות ההסכם שהפורשים הציגו בישיבה הקודמת. 

שרוני אמר בתגובה כי הסכמים דומים אושרו לפני שנים, כשהוגש על ידי ח"כים מתפלגים קודמים, כמו עזר ויצמן, רפאל איתן ואריאל שרון.

 

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר כי מדובר בביטוי ברור של קניית השלטון בהון. "שרוני וחבריו יכולים לפרוש, אבל לפי ההלכה - אשה גרושה שבגדה בבעלה, אסורה גם לבעלה וגם למי שבעל אותה. זה לא נראה טוב וזה לא נקי". ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) המשיך בדברי ההלכה והגדיר את המתנגדים לפילוג כמי ש"טובלים ושרץ בידם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לא למכירה. שרוני
צילום: גיל יוחנן
סוס טרויאני או כלה? גאידמק
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים