שתף קטע נבחר

אחרי קרב הבלימה: אולמרט ינסה למשוך זמן

הביקור בוושינגטון יעניק לראש הממשלה, אהוד אולמרט כמה ימים של שקט מהקלחת הפוליטית. בתקופה הקרובה יהדוף את הקריאות לפריימריז מוקדמים, וייתן ללבני ולמופז להתקוטט בינם לבין עצמם

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יוצא לארה"ב, כאשר ברקע נמשך מאבק ההישרדות הפוליטי שלו. לאחר שהדף את מתנגדיו בישיבת סיעת קדימה, הוא ינסה למשוך זמן בתקופה הקרובה, וייאפשר ליריביו לעסוק בניגוח איש את רעהו במקום אותו.

 

גורמים בסביבתו אמרו הלילה (יום ב') ל-ynet "נפעל למנוע קיום פריימריז מוקדמים בקדימה. המטרה כעת היא להרגיע את הרוחות בקדימה, להתכונן לחקירה הנגדית של טלנסקי ולהחזיר את השפיות למפלגה. ראש הממשלה לא מעוניין בקיום פריימריז, אולם בינתיים הוא לא יתערב בנעשה במפלגה ולא יפריע לדינמיקה שנוצרה בימים האחרונים".

 

גורמים בקדימה ציינו כי לאולמרט יש הזדמנות אחת לשנות את הלך הרוח שנוצר בציבור ובתקשורת לאחר עדותו של טלנסקי. "אם הוא לא יצליח בחקירה הנגדית, הוא גמר את הסיפור", אמר גורם בכיר בקדימה. "ואם הוא גמר, ברור לגמרי כי יום אחרי שהוא יילך הביתה, איש לא ייקח אותו בחשבון. הרבה מאוד תלוי בחקירה הנגדית הזו".

 

מקורבים לראש הממשלה ציינו כי לפי שעה, אין בכוונתו של אולמרט להתערב ברב-שיח המתנהל בתוך מפלגתו סביב שאלת הפריימריז, והוא מתכוון לאפשר לציפי לבני ולשאר חברי הכנסת לעסוק בנושא ללא הפרעה. הם גם מבהירים כי לאולמרט אין כוונה להוביל לבחירות כלליות בחודש נובמבר הקרוב. בסביבתו מתחו ביקורת על יו"ר העבודה, ואמרו כי הוא משמש כלי משחק בידיו של היועץ האסטרטגי ראובן אדלר. לדברי גורם המקורב לראש הממשלה, "אדלר רצה לנקום באולמרט, והוא משתמש בברק ובלבני לצורך כך. הוא דחף את ברק לצאת בהכרזות ולטלטל את המערכת, אבל ברק מתחיל להבין שהוא עשה טעות".

 

השר שאול מופז שב ומתח ביקורת על התנהלותו של ברק, ואמר כי "בגלל הבעיות שלו במפלגת העבודה, הוא ניסה להתערב בנעשה בקדימה, אבל הוא נכשל. הוא פעל בצורה לא נכונה, כשהוא ניסה להכתיב לנו לוחות זמנים. גם ציפי לבני עשתה טעות, ואני מקווה שהיא לא תחזור עליה". מופז ציין עוד כי "ברק ולבני הם בובות על חוט בידיו של ראובן אדלר, והם מוכנים להיות כאלה משום שהם מעוניינים להשיג כוח". מופז מעוניין בקיום פריימריז בתחילת חודש ספטמבר, אך הוא מעוניין גם "לתת לראש הממשלה זמן להוכיח את חפותו".

 

גורמים בקדימה שעברו שוב בימים האחרונים על תקנון המפלגה, אומרים כי הסיכויים לקיים פריימריז לראשות המפלגה ללא קשר לבחירות כלליות - נמוך ביותר. התקנון גם מונע כמעט לחלוטין את האפשרות לבצע פוטש ביושב ראש המפלגה, לקח מהניסיון הכושל של בנימין נתניהו ותומכיו להדיח את אריק שרון מתפקיד יו"ר הליכוד אחרי ההתנתקות. במילים אחרות: בעוד יריביו רבים ביניהם, משמיצים זה את זו, ובטוחים שייקבעו את לוחות הזמנים, זה כנראה לא יקרה. אנשי השטח במפלגה אוהבים, כך נראה, את הקו שבו נוקט ראש הממשלה, וביום שלישי יקיימו בגני התערוכה כנס תמיכה באולמרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לא יהיו פריימריז מוקדמים. אולמרט
צילום: AP
צילום: AP
פועלת להקדמת הפריימריז. לבני
צילום: AP
בובות על חוט. מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים