שתף קטע נבחר

אהוד ברק: זה לא זמן לגרירת רגליים

יו"ר העבודה מאותת כי הוא רץ לקלפי. בישיבת הסיעה הוא הכריז: "אמרנו את דברנו, הן בהיבט התפקודי של הממשלה והן בהיבט הערכי מוסרי. הפור נפל, המצב אינו יכול להימשך, אנחנו בעד יציבות שלטונית אבל מוכנים ומכינים את הבחירות"

יהיו או לא יהיו בחירות השנה? אם שואלים את יו"ר העבודה, אהוד ברק, זה קרוב מתמיד. "בחירות יכול בהחלט שתתקיימנה עוד השנה, קרי: בסוף 2008", אמר היום (ב') ברק בישיבת הסיעה השבועית בכנסת. "זה לא זמן לגרירת רגליים. זו עת לפעולה נכונה, תכליתית ושקולה".

 

לאחר שספד לשר המשפטים לשעבר יוסף לפיד, שבהלוויתו השתתף, אמר שר הביטחון - השותף הקואליציוני הבכיר של אהוד אולמרט: "אמרנו את דברנו, הן בהיבט התפקודי של הממשלה והן בהיבט הערכי מוסרי. הפור נפל, המצב אינו יכול להימשך, אנחנו בעד יציבות שלטונית אבל מוכנים ומכינים את הבחירות. חברנו יחד עם עוד קבוצות, שהגישו הצעות חוק לפיזור הכנסת, ומוכנות כמה הצעות כאלה".

 

בנושא אחר, סיכמה הסיעה כי היא תובעת מראש הממשלה להעלות לאלתר להכרעת הממשלה את המלצות ועדת שוחט, על פי השינויים שסיכמה שרת החינוך עם כל הגורמים הרלוונטיים: "מצוקת המוסדות להשכלה גבוהה חמורה ומסוכנת למדינת לישראל וכל דחייה נוספת היא הרת אסון".

 

השר ברק אמר כי "צריך להעמיד את נושא החינוך בראש סדר העדיפויות הלאומי. זה המנוף העיקרי לקידום מצוינות לטווח ארוך. יש להשכלה הגבוהה השפעות רחבות על צמיחה ועל סגירת פערים בחברה. כשהייתי ילד היינו בחמישייה המובילה בעולם בקריאה ובחשבון. היום אנחנו במקום ה-40. אנחנו מדינה שחיה באזור ללא אוצרות טבע, ואין לנו שם דבר חוץ מהשכל האנושי. מכל הממשלות – שתי הממשלות היחידות עד לרפורמה הזו שנתנו תנופה אמיתית לחינוך, היו ממשלת רבין והממשלה שלנו.

 

השרה תמיר אמרה בדיון: "אני סבורה כי זו אינה העת להעלות את שכר הלימוד לסטודנטים. האוצר מבקש שליטה מוחלטת בתקציבי מערכת ההשכלה הגבוהה – וכניעה לדרישה זו היא נסיגה של צעדים רבים לאחור במאבק על עצמאותה של מערכת ההשכלה הגבוהה. אישור התקציבים הכרחי וצריך להעבירם באופן מיידי, אחרת לא ניתן יהיה לפתוח את שנת הלימודים הבאה במוסדות להשכלה גבוהה".

 

מוקדם יותר היום השתתף ברק בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

הוא סקר את המצב מול עזה, לבנון, סוריה ואיראן - אך ניכר היה שהח"כים התעניינו במיוחד בפרשיות הכרוכות בשמו של ראש הממשלה.

 

"אתה הגדרת את אולמרט כנבצר מבחינה תיפקודית, ולכן עליך מוטלת כל האחריות לביטחונה של המדינה", תקף אותו אפי איתם. הוא המשיך: "המצב שבו ראש הממשלה אינו מתפקד, לא מאפשר לטפל בבעיות הביטחוניות הבוערות של ישראל. לכן עליך להחזיר את המנדט ולהתפטר בהקדם, כדי לאפשר לציבור לבחור מנהיגות חדשה שתדע לקבל את ההחלטות הנדרשות בתחום הביטחוני".  

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אמרנו את דברנו"
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
מומלצים