שתף קטע נבחר

עקשנות ביורוקרטית תמנע מאוטיסט את הבגרות?

אלון אדלר, אוטיסט הנחשב לבעל יכולת תפקוד גבוהה, למד שלוש שנים לבחינת הבגרות בפיזיקה בבית ספר באזור בית שאן, אבל במשרד החינוך מתעקשים שהוא ייבחן בתיכון שבו למד קודם לכן. אמו בטוחה: "אם יזיזו אותו מהסביבה שלו היום - הוא ייכשל". משרד החינוך: הפנייה התקבלה באיחור רב, כשאין בידינו להקל

זה היה אמור להיות סיפור הצלחה: אלון אדלר, אוטיסט בן 23 בתפקוד גבוה, אמור לגשת הבוקר (יום ד') לבחינת הבגרות בפיזיקה, ברמה של חמש יחידות לימוד. אלא של-ynet התברר כי התעקשות מצד משרד החינוך מונעת ממנו להיבחן בבית ספרו "גאון הירדן" שבעמק בית שאן, בטענה שאינו תלמיד מן המניין.

 

אמו של אלון אמרה כי לא תשלח אותו להיבחן, אם משרד החינוך לא יחזור בו מההחלטה.

 

על אף שאדלר לומד ב"גאון הירדן" כבר שלוש שנים בכיתה (י"ג, י"ד וכיום במסגרת תעסוקתית), במשרד החינוך דורשים ממנו להיבחן בבית ספר בו למד בעבר עד כיתה י"ב - לאו-בק שבחיפה, שם היו לו קשיי השתלבות רבים.

 

"אם הוא ייבחן בבית ספרו הקודם בטוח שהוא ייכשל, ואין טעם שייגש", אומרת אמו, רוני אדלר, שטוענת כי בנה סבל מיחס התלמידים בליאו-בק. "הוא יצא משם מאוד שפוף, למה מתעקשים אתו לגבי המקום שבו הוא ייבחן? ילד שחווה קשיים כה רבים צריך להקל עליו, לא להערים קשיים מיותרים.

  

"מבחינתי, הוא לא נוסע לשום מקום לעשות את הבחינה. אם לא יאפשרו לו מחר להיבחן בבית הספר, מצידי הוא לא ייבחן באמת אלא יפתור את הבחינה, יאפסנו אותה בבית הספר ואני אמציא לו ציון. בגרות מלאה ממילא לא תהיה לו, ולהציל את חייו זה לא יציל. הבחינה נועדה לשפר את תחושת הערך העצמי שלו. הוא השקיע שלוש שנות לימוד בפיזיקה, שזה לא מקצוע לא-קל עבור ילד רגיל, אז ודאי קשה לבחור שהוא אוטיסט. ילד כזה צריך סדר - ברגע שמזיזים לו דבר קטן, ברור שהוא ייכשל. אנחנו משקיעים כל כך הרבה עבור הילד, אין לנו כוח יותר למלחמות מיותרות".

 

אדלר כבר נבחן בעבר במחשבים, לשון ואנגלית. במעבדה לפיזיקה הוא קיבל השנה ציון 98, וציונים דומים גם בבחינות הביניים המכינות לבגרות. הוא כלל אינו מודע לדרמה שמתחוללת סביבו, ואמר ל-ynet: "אני מתרגש. בבוקר אני נבחן

בפיזיקה ויש לי גם בחינה במתמטיקה בהמשך. הלימודים קצת קשים, אני פותר המון תרגילים גם בבית וגם בבית ספר. המורים נחמדים וגם התלמידים, אני אוהב את בית הספר. אני נבחן בחדר לבדי, כדי שלא יהיו רעשים ואוכל להתרכז".

 

בשל אילוצי זמן, במשרד החינוך לא הספיקו לבדוק האם ומתי התקבלו פניות מצדה של האם, ונמסרה התגובה הבאה: "המשרד פועל ברגישות רבה ומתוך נכונות לסייע במקרים מיוחדים. במקרה זה, הפנייה התקבלה במטה משרד החינוך באמצעות כתבת ynet ערב הבחינה, כ-12 שעות לפני קיומה, ועקב מגבלת זמן זו הציעה המשרד להורי התלמיד להיבחן בליאו-בק בכיתה נפרדת, עם בוחן אישי". 

פורסם לראשונה 04/06/2008 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בחינת בגרות. "אין כוח למלחמות מיותרות"
צילום: שאול גולן
מומלצים