שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכיר בממשל לגורם ישראלי: קץ דרכו של אולמרט
  למרות קבלת הפנים החמה הצפויה בבית הלבן - ישראלי ששוחח עם בכיר בממשל האמריקני שמע ממנו תחזית קודרת באשר ליכולת לקדם מהלכים באזור, על רקע פרשת טלנסקי. גורם ישראלי רשמי בארה"ב: "האמריקנים יודעים להעניק כבוד לראש הממשל, אך יש להם שאלות לא פשוטות לאהוד אולמרט האיש". לשכת אולמרט: "לא מתייחסים לרכילות"

  "ממשל אולמרט לקראת קץ דרכו. הדבר עלול לפגוע בתהליכים מול הרשות הפלסטינית ובכלל". כך אמר אמש (יום ג') בכיר בממשל האמריקני בוושינגטון לגורם ישראלי, על רקע "פרשת המעטפות" של טלנסקי. בלשכת אולמרט הגיבו בביטול: "איננו מתייחסים לרכילויות".

   

  הדברים הקשים על מצבה של ממשלת אולמרט נאמרו בשיחה סגורה שנערכה בין הבכיר האמריקני לגורם ישראלי. זאת, במקביל לביקור ראש הממשלה בבירת ארה"ב ופגישתו הצפויה  עם הנשיא ג'ורג' בוש וסגנו דיק צ'ייני.

  אמירה קשה זאת מצטרפת לפרטים שנשמעו מגורמים ישראלים המקיימים קשר רציף עם ממשל בוש בארה"ב ביומיים האחרונים. בין היתר, נטען שבממשל יש חשש שמעמדו הציבורי הרעוע של אולמרט עלול לפגוע בתהליכים מדיניים.

   

  גורמים ישראלים בארה"ב אישרו בשיחה עם ynet כי "האמריקנים שואלים שאלות, כיצד עלולה להשפיע פרשת הדולרים במעטפות על התהליך המדיני מול הפלסטינים", לדבריהם, אין זה סוד שהאמריקנים, ובראשם הנשיא ומזכירת המדינה, מייחסים חשיבות רבה לתהליך מול אבו מאזן והרשות הפלסטינית.

   

  "האפשרות שאולמרט ייאלץ לעזוב את תפקידו, על רקע אי יציבות הממשלה בשל הפרשה האחרונה, מעוררת שאלות", אמר גורם ישראלי בארה"ב וציין כי "אנשי הממשל זהירים מאוד והעובדה היא שהם ממשיכים לגבות את התהליך שמובילה ממשלת ישראל בראשות אולמרט".

   

  אולם, אם להתרשם מדברי הגורם הישראלי המבקר בימים אלה בארה"ב ושוהה בוושינגטון, מאחורי העמדה הרשמית הסובלנית של הממשל מסתתר חשש לעתיד התהליך המדיני. כמו כן, בחדרי חדרים מתעוררות שאלות לגבי האפקטיביות של תהליכים מדיניים אחרים, כמו זה מול סוריה, או הפעילות המשותפת נגד איראן.

   

  הגורם הישראלי: לא מדובר בניגוח פוליטי

  לדברי האיש, הזוכה לאמון רב בממשל האמריקני, לפחות בכיר אחד בממשל בוש לא היסס לומר שאלה עלולים להיות ימיה האחרונים של ממשלת אולמרט. הוא דחה מכל וכל טענה שדברי הבכיר האמריקני מצוטטים מפיו כדי לשמש צורך פוליטי של הימין לקעקע עוד יותר את מעמדו המעורער של אהוד אולמרט.

   

  בוועידת השדולה האמריקנית למען ישראל, איפא"ק, זכה אמש ראש הממשלה אולמרט לתמיכה רבה. הקהל עמד על רגליו, מחא כפיים והריע לו ממושכות בכל פעם שתבע בנאום הארוך להבטיח את ביטחון אזרחי ישראל.

  עם זאת, בצל הכינוס בו השתתפו כ-7,500 משתתפים ובהם חבר סנאט וקונגרס אמריקני, עלתה שוב ושוב פרשת מעטפות הדולרים.

   

  "האמריקנים יודעים להעניק כבוד לראש ממשלת ישראל, למרות שיש להם שאלות לא פשוטות לאהוד אולמרט האיש", הסביר גורם ישראלי רשמי הפועל בארה"ב.

   

  בלשכת אולמרט דחו את דברי הגורם הישראלי על מה ששמע מהבכיר האמריקני. "איננו מתייחסים לרכילויות. העובדה שהביקור של ראש הממשלה מתקיים כמתוכנן והוא צפויל להיוועד עם הנשיא ועם סגנו וכבר נועד עם מזכירת המדינה", אמר גורם בכיר מאוד בפמליה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צפוי לחיבוק חם
  צילום: AP
  טלנסקי. צל על הביקור
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים