שתף קטע נבחר

שר הבריאות: שפיטה מהירה לתוקפי רופאים

אחרי שהכנסת אישרה בקריאה טרומית החמרת ענישה לתוקפי רופאים, שר הבריאות, יעקב בן-יזרי, דיבר בדיון במליאה בנושא. הוא הדגיש את הסחבת של המשטרה והפרקליטות ואמר: "כך המצב ילך ויחמיר, אני לא יודע מאין תבוא הישועה". ח"כ חנין: "בתי החולים הפכו לסירי לחץ"

האלימות נגד אנשי צוות רפואי הגיעה היום (ד') לדיון בכנסת - ולאחר שאושר בקריאה טרומית חוק המחמיר בענישה לתוקפי רופאים, נערך דיון במליאה. שר הבריאות, יעקב בן-יזרי, השיב להצעה לסדר ואמר: "התופעה הגיעה למימדים חמורים ביותר. אני לא יודע מאין תבוא הישועה ובשביל זה אנחנו מטכסים עצה ביחד".

 

המקרים האחרונים:

 

לדברי בן-יזרי, "בשנת 2007 הוגשו 315 תלונות במשטרת ישראל בגין אלימות פיזית ומילולית נגד או מול אנשי רפואה -רופאים, אחיות ואחרים. זה מתוך 2,000 מקרים. ב-2008, 160 תלונות הוגשו למשטרה. הוגשו שבעה כתבי אישום בסך הכל. ומה עושים עם כתבי האישום? חכה... העו"ד יבקש ארכה, והוכחות, וכו'.

 

"אי אפשר להעמיד מאבטח על יד כל רופא", הסביר השר. "חשבנו על תחנות משטרה בבתי החולים, וזה גם לא תמיד עוזר - ויש בעיות של תקציב.

 בכל מקרה, כבר הפננו לשר לביטחון פנים מכתב בבקשה לישיבה עם שר המשפטים ועם היועץ המשפטי לממשלה, לראות איך מתמודדים עם הנושא הזה מיידית. חייבת להיות שפיטה מהירה וענישה חמורה. אם נמשיך ככה המצב יילך ויחמיר".

 

בן-יזרי ציין גם שכבר אושרו דרישות להרחבת סמכויות של מאבטחים, והדגיש שהאלימות בבית החולים היא חלק מתופעה כללית בחברה הישראלית. "אני חושב להציע לצוות השרים לחשוב על הקמת בית משפט שיטפל בנושא אלימות, ולהביא את האלים ואת הפוגע מיד לשפיטה וענישה".

 

פינס: התקיפה בקפלן לא עשתה רום על אף אחד

ח"כ דב חנין אמר במהלך הדיון: "בבתי החולים שלנו קורים דברים איומים, הם הפכו לסיר לחץ. עלינו לפתוח בקמפיין תקשורתי נגד כל תופעת האלימות בחברה הישראלית. רק טיפול מיידי ודחוף ברמת המדינה יכול להביא לצמצום משמעותי של התופעה הקשה הזו".

 

ח"כ יואל חסון, מיוזמי החוק להחרמת הענישה נגד תוקפי צוות רפואי: "יש קו אדום ברור שהכנסת צריכה לשים - אלימות נגד צוות רפואי היא משהו שלא נקבל אותו בשום אופן. רופא וכל איש צוות רפואי צריך להרגיש רגוע ובטוח בעבודתו".

 

ח"כ אופיר פינס אמר: "את האלימות צריך לעקר משורש בכל מקום. מה שקרה עם ד"ר גיא - ההתקפה האכזרית כלפיו לא עשתה רושם על אף אחד, כי רק אתמול היה שוב מקרה תקיפה. לאנשים אין שום רתיעה והם ממשיכים לנקוט אלימות". פינס הציע להגדיל את סמכויות המאבטחים בבתי החולים.

 

ח"כ יצחק אהרונוביץ': "צריך לזכור שרופאים ואחיות עובדים מסביב לשעון, לפעמים 36 שעות. העבודה היא קשה ותובענית ומשלבת קשיים פיזיים ונפשיים". אהרנוביץ הציע לקדם הצעת חוק שהגיש בעבר, על פיה מי שתפתח נגדו חקירה על התפרעות בבית חולים לא יוכל לקבל טיפול באותו בית חולים.

 

מליאת הכנסת אישרה כאמור בצהריים בקריאה טרומית שתי הצעות חוק, שנועדו להחמיר את הענישה על עבירות כלפיי צוות רפואי. על פי ההצעות, הרשעה בעבירות אלימות כלפיי אנשי צוות רפואי תגרור אחריה עונש מאסר של עד שש שנים, ולכל הפחות - חצי שנת מאסר בפועל.

 

השר בן יזרי נעדר מהמליאה, ובהסתדרות הרפואית הביעו תמיהה על כך - שהרי הוא הצהיר לפני כמה ימים

 כי הוא תומך בנקיטת צעדים מחמירים נגד תוקפי רופאים. טל הראל, יועץ התקשורת של השר, מסר כי האיחור להצבעה לא היה מכוון ונבע מכך שבן יזרי היה בפגישה.  עוד מסר כי הצעת החוק עברה ברוב גדול ולא היתה תלויה בקולו של השר.

 

ממש במקביל לקידום החקיקה, ארעה תקרית אלימה נוספת, שבמהלכה הותקף רופא בבית החולים "בילינסון". התוקף עוכב לחקירה קצרה ושוחרר.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
בן-יזרי. לטכס עצה
צילום: דודי ועקנין
חסון. "צריך לשים קו אדום"
חנין. "בתי החולים - סיר לחץ"
מומלצים