שתף קטע נבחר

אבו עלא: ישראל והפלסטינים ינסחו טיוטת הסכם

הממונה על המו"מ מטעם הרשות הודיע כי הצדדים הגיעו להסכמה להעלות על כתב חלק מהנושאים שעלו במו"מ. עם זאת, הוא הבהיר כי לא מדובר על הסכמה בנושאי הליבה. לדבריו, הפלסטינים דחו הצעה לחילופי שטחים באזורים בהן עומדות התנחלויות. ישראל לא אישרה את הדברים

צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים החלו בהכנת טיוטה להסכם שלום. כך הודיע אמש (שישי) הממונה על המשא ומתן מטעם הרשות הפלסטינית אחמד קריע (אבו עלא). עם זאת, הוא הבהיר כי הדבר אינו מצביע על הסכמה בנושאי הליבה. ישראל לא אישרה את הדברים.

 

"הסכמנו עם הישראלים להתחיל לכתוב את עמדות שני הצדדים", אמר לכתבים,

אולם לא נימק מה הביא את הצדדים להחליט על תחילת ניסוח הטיוטה דווקא בשלב זה של המשא ומתן.

 

אבו עלא לא פירט מאיזה נושא יתחילו הצדדים. לדבריו, או לא תהיה הסכמה על נושא מסויים, ינסח כל צד את עמדתו על כתב. לדבריו, במהלך המשא ומתן הציעה ישראל לפלסטינים חילופי שטחים באזורים בהם עומדות התנחלויות, אולם הוא דחה אותה בטענה שהיא "אינה מתקבלת על הדעת".

 

"הישראלים הציגו בפנינו הצעה לחילופי שטחים, אולם מדובר בהצעה שאינה מקובלת", הבהיר אבו עלא, אולם לא ציין באילו שטחים בדיוק מדובר.

 

מדובר בפעם הראשונה שהצדדים מעלים על כתב עקרונות כלשהם, מאז חודש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים לפני כשישה חודשים. עם זאת, אבו עלא הבהיר כי לא מדובר על הגעה להסכמה בנושאי הליבה. גורמים בישראל לא אישרו את הדברים.

 

מוקדם יותר השבוע נשמע אבו עלא פסימי מאוד בנוגע למגעים בין הצדדים, כשהצהיר ש"רק נס יביא שלום עד סוף השנה". לדבריו, צוותי המו"מ דנו בכל סוגיות הליבה לקראת הסדר קבע, אולם הפערים בין הצדדים גדולים.

 

הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, הדגיש אף הוא כי המגעים להסכם שלום בין הצדדים לא יוכלו להתקדם כל עוד ממשיכה ישראל לבנות בהתנחלויות. "לא ניתן לנהל מו"מ על ירושלים כאשר מדי יום הישראלים גוזלים עוד חלקים ממנה", אמר.

 

לדבריו, הוא הבהיר לראש הממשלה אהוד אולמרט שהפלסטינים דוחים את כל "פעילות ההתנחלות", בפגישתם האחרונה השבוע. "אם הישראלים רוצים באופן רציני משא ומתן לשלום, עליהם להפסיק את ההתנחלויות, לשחרר אסירים, להסיר מחסומים ולא להוסיף", הדגיש נשיא הרשות.

 

אבו מאזן אמר את הדברים על רקע הודעת שר השיכון, זאב בוים, על פרסום מכרזי בנייה מעבר לקו הירוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
כל צד ינסח את גרסתו. אבו עלא ולבני
צילום: משה מילנר, לע"מ
לא אופטימי. אבו מאזן
צילום: AP
מומלצים